Jump to content

Passat CC - The black pearl


bubu182

Postare recomandată

Cat de frumos e volanuuul... Bravo, bravo pt schimbare! :)

Cat despre jante, sunt criminale... Eu cred ca merita achiziționate.

Dar încă o data te felicit pt volan! Foarte misto!

Link către comentariu

"Am aplicat un tratament de curatare si hidratare MAFRA."" poti da detalii ? vreau sa fac si eu dupa ce trece frigul o ceruire asa calumea.. poti sa ne spui ce i-ai facut ? 

Sonax GummiPfledge este bun ? sa fac si eu la a mea ? 

Modificat de Bogdanblaga93
Link către comentariu

"Am aplicat un tratament de curatare si hidratare MAFRA."" poti da detalii ? vreau sa fac si eu dupa ce trece frigul o ceruire asa calumea.. poti sa ne spui ce i-ai facut ? 

Sonax GummiPfledge este bun ? sa fac si eu la a mea ? 

 

Pai, am folosit produsele :

 

CHARME DETERGENT SCHIUMA - DETERGENT PENTRU TAPITERIE DIN PIELE

CHARME HYDRATING - LAPTE HIDRATANT PENTRU TAPITERII DIN PIELE

(le gasesti pe site-ul mafra)

 

Evident, unul curata si unul hidrateaza, sunt cam 50 lei amandoua, merita :D

 

Sonax GummiPfledge este bun, insa este greu de aplicat, este ca un stick (ca un ruj de buze gen... ) , din cauza asta e greu de intins pe chedere, trebuie aplicat un strat mai gros apoi intins cu degetul sau ceva carpa .. pana intra cat de cat in chedere.

Inca un minus ce il are, uneori ramane alb pe cheder de la el.

 

@cnecrea , mersi , consumul e foarte ok la drum lung, in bucuresti la ore de aglomeratie maxima sub  10 la suta nu scade :))

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Am uitat sa notez, am inlocuit bateria cu un Exide premium 77Ah .

Pana acum sunt foarte multumit.

Astept luna urmatoare sa treaca zapada sa incep cu modificarile :D

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Au venit si pedalele, le-am "instalat".

Am bagat si o spalare ca era jale cu vremea si drumurile noastre :D

Inca sunt indecis cu jantele... cu cele de 16 (de iarna) pe care le am acum, cand iau gropi etc ma iau toti dracii.. (si sunt genul ala care ocoleste tot ce poate) ... stau si ma gandesc, cu alea de 18" , nu o sa fie foarte rau? 

Mai am un dubiu... jantele pe care le vreau sunt after market, cei din UK de unde vreau sa le comand mi-au spus ca sunt omologate si aprobate si etc. sa fie oare problematice (sa se indoaie / sparga usor) ?

Va incant cu o poza :)

001.jpg

IMG_6317.JPG

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Misto pedalele, imi place cum arata.

De unde le-ai luat? si cat au fost?

Referitor la jante pe 18'', da-i bice, merg de 3 ani cu jante pe 18 si n-am treaba cu ele. La inceput pana m-am obisnuit recunosc am schimbat 2 cauciucuri, dar de atunci n-am mai avut probleme. Nu as mai pune jante mai mici de 18'' pe masina. 

Spor in continuare !! Drumuri bune sa avem !!

Link către comentariu

Pedalele le-am luat de pe un site din Suedia, s-a dovedit ca nu sunt OEM ci unele after-market foarte bine facute, eu sunt multumit de cum arata etc.

Cred ca gasesti si pe ebay din ce mi-a mai aratat cineva.

Din pacate dupa cateva zile cu vremea de la noi (noroi nisip apa etc) se zgarie / matuiesc unde freaca piciorul .. cred ca oricare pedale metalice patesc asa . Oricum, nu sta nimeni sa se uite la ele cu lupa .. :D

Cred ca o sa ii dau inainte cu jantele acelea, sa vedem ce va iesi :D

Modificat de bubu182
Link către comentariu

De asta eu am luat celalalt model de pedale de inox, au mai multe striatii cu caucuic si metalul se zgarie mai greu :) Eu cu jantele pe 18 ma impac foarte bine, daca nu tii suspensia pe sport in Buc nu vor fi probleme.

Link către comentariu

Gata, am dat comanda de jante :D

Ce dimensiune de cauciucuri recomandati?

245/50/18

235/40/18

Merg puse pe spate unele mai late si pe fata unele mai inguste ? (ma gandesc la stabilitate)

 

:D

rims.jpg

Gata, am dat comanda de jante :D

Ce dimensiune de cauciucuri recomandati?

245/50/18

235/40/18

Merg puse pe spate unele mai late si pe fata unele mai inguste ? (ma gandesc la stabilitate)

 

:D

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Marimile ce le-ai pus tu nu au nicio treaba una cu alta.

Mergi pe varianta omologata de 235/40/18 la toate 4 rotile si nu fa tiganii cu anvelope mai late pe spate..

Link către comentariu

Super!! 

Asteptam sa le vedem pe masina.

Mergi pe dimensiunile standard la cauciucuri, 235/40/18 cum a zis si Bebeee. 

Link către comentariu
On 03.02.2016 at 10:23 PM, bubu182 said:

Gata, am dat comanda de jante :D

Ce dimensiune de cauciucuri recomandati?

245/50/18

235/40/18

Merg puse pe spate unele mai late si pe fata unele mai inguste ? (ma gandesc la stabilitate)

 

:D

rims.jpg

 

Sunt OEM jantele sau sunt FAKE ?

Pentru ca eu am avut FAKE-uri de INTERLAGOS si te avertizez de acum ca se indoaie foarte usor la gropi luate la viteza .

De santuri sau mai stiu eu ce CRATERE nevazute / neprezazute la / pe drum nici nu incape vorba .

De spart nu stiu ce sa zic ca NU MA LOVIT GHINIONUL .

O seara buna .

Link către comentariu

Sunt replici luate din UK, am intrebat pe cel care le vinde (care are un istoric pe site de 50k vanzari), si mi-a spus ca sunt acreditate si verificate si etc... sper sa nu fie replici d'alea cum gasesti pe la noi de le indoi cu picioru.

Le-am luat la risc, din pacate lista e foarte mica de jante OEM pe 18" care sa arate bine si sa nu aiba preturi exagerate...

Astept sa le primesc saptamana asta (sper) si va tin la curent ce si cum... daca sunt prastii apelez la garantie si poate le trimit inapoi sau ceva.. sper sa nu fie cazul oricum.

Sunt destul de atent la gropi in general, sper sa fie ok.

Mersi de sfaturi.

 

Becurile care le aveam pe cornering s-au ars la o diferenta de o luna unul de celalalt, asa ca am luat doua Philips H7 VisionPlus 60%.

De luminat lumineaza ok (puternic) insa tenta este una calda, portocaliu-galbuie. Speram sa fie ceva mai bright ca sa dea bine cu xenon-ul.

Am mai dat si 90 lei pe 2 buc .. :)) trebuia sa le iau pe cele albastre la 130 lei cred ( am uitat cum le zice, tot de la Philips)

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Poate nu ai Ghinionul pe care l-am avut eu .

Oricum este diferenta mare intre cele OEM si REPLICI .

Replicile alea erau MADE IN ITALY - dar in vre-un garaj caci INTERLAGOS-urile OEM sunt MADE IN TURKEY .

Link către comentariu

Stie cineva unde se afla al doilea termostat de la cc (cel mic) nu cel principal......mi.as dori sa.l schimb pentru ca nu.mi sta temperatura la 90*c.....multumesc anticipat

Link către comentariu

Teaser :P 

Din pacate jantele pe care le comandasem au venit pe culoarea neagra in loc de gri (gun-metal) care aratau mai bine... dar m-am consolat cu ideea, mi-au dat si o suma inapoi pentru greseala facuta.

Cauciucurile vin marti, Continental Conti Sport Contact 5 235/40/r18 XL 95Y noi noute  :D 

12729271_10208779614747213_7648823095132501673_n.jpg

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Curata, asortata, e ceea ce trebuie :)

Pasiunea mea creste pe zi ce trece.

Arata cam de 10 ori mai bine in realitate, o sa trag in viitor un photoshoot profi (pozele acum sunt cu telefonul seara la benzinarie).

Cauciucuri noi Conti Sport Contact 235/40/R18  XL, pana acum numai cuvinte de lauda, se comporta exemplar, foarte foarte confortabile pentru 18".

Cu suspensia data pe sport e alta masina fata de ce era pana acum, lipita de drum, foarte ascultatoare.

Acum intoarce capete, eram in benzinarie inauntru si efectiv doi tipi erau lipiti de geam cu ochii la ea :)))

Maine primeste (sper, sa decurga totul ok) ceva tarie... 200+  :)

 

Rar si frumos, asa cum imi place.

12443859_10208815482483884_324922392_o.jpg

12675074_10208815482003872_167623599_o.jpg

12751906_10208815482683889_116399625_o.jpg

12752042_10208815481843868_646620226_o.jpg

Link către comentariu

Arata f bine. Felicitari ??

la cine te ai gandit sa faci softul maine ? Mergi pe revo sau tcm ? 

Link către comentariu

Mersi mult.

Softul il voi face la DIO . Din cate am inteles momentan nu are oamenii de la dyno ca sa si masor puterea, dar ramane de vazut (cel tz sapt viitoare si dyno).

Daca sar de 200 cu DPF on, sunt foarte fericit.

Cuplul va fi considerabil mai bun.

 

Va tin la curent :D

Link către comentariu

Frumos.Pana la urma arata mult mai bine jantele pe negru.Te-ai gandit sa colantezi cu negru margina cromata de la geamuri? Poate faci un photoshop sa vezi cum arata dupa.Ar fi o schimbare.

Link către comentariu
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!