Jump to content

Lumini stopuri skyline Golf 5 / Jetta


sutit
 Share

Postare recomandată

Salut, am cautat pe net putin cum sa instalez skyline tail lights 

 pentru cei care nu stiu de spre ce e vorba aveti link. Am vazut ca la Passat sunt ceva de genu si se numesc Deluxe tail lights. Aici aveti un link http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5391959-Skyline-Inner-Tail-Light-Review-and-Install 

M-ar interesa exact cum se pot face, nu am gasit un tutorial atat de bun, mai ales pentru jetta, doar pentru Passat si as vrea sa stiu daca se pottrivesc stopurile DELUXE pe jetta. Din cate am vazut, sunt cam la fel stopurile de pe portbagaj de la jetta cu cele de Passat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt la fel, sunt mai mici la jetta fata de passat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danny Golf 4

Daca reuseste cineva sunt interesat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit eu la Golf... Cred ca este la fel. Ce nelamuriri ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt interesat si eu. Daca ai putea sa ne spui cum ai facut, ce ai facut ar fi de mare ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu mare placere as face asta, deja am prins dexteritate in operatiunea aceasta. Repet, eu doar pe Golf cu lampi LED OEM Valeo am experimentat, dar sunt sigur ca este la fel si la Jetta si la Passat, doar ca difera diametrul cecurilor interioare.Pt passat am vazut ca exista inele gata facute pe Ebay insa pt Golful meu nu am gasit asa ca am taiat partile din spate ale stopurilor pt a scoate acele inele interioare in care apoi am montat ledurile grupate, cu fiecare led avand rezistenta sa de 1kohm. Apoi am bagat inelele,inchis carcasele- Interzic folosirea superglue in orice etapa a montarii pt ca abureste pe interior stopurile dupa ceva functionare. Siliconul transparent este perfect pt orice lipire a stopurilor. Pt ca era prea intensa lumina, am montat si un montaj in amonte de stopuri, si de la potentiometru imi reglez intensitatea pt a arata la fel ca si stopurile exterioare. 

@ Sutit: ne putem auzi la telefon sau pe pm pt detalii pt a nu polua aici s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danny Golf 4

Dar nu ar merge pusa o singura rezistenta la toate ledurile pe firul de alimentare inainte de a fi bagate in stop ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca vor lumina asa, cu o rezistenta echivalenta. Pe forumuri am vazut ca asa s-a procedat, cu cate 20 de rezistente de 1kohm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu doar pozele astea le am

post-74618-0-79459900-1433414392_thumb.j

post-74618-0-18014600-1433414404_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca suporta centrala electronica donuts style ca in imagine pentru ca la mine nu gasesc setarea ca la passat de ex:

qk33K.jpg?1

CODE
[select]
[09 - Centr. Elect.]
[07 - Coding]
[Long Coding Helper]
Byte 9: Debifati toate casutele sau modificati casuta DEC in cifra 0 (zero)
[Transfer Coding!]
[Do It!].

 

Ma gandesc ca daca nu gasesc optiunea in VCDS nu suporta sau se poate gasi in alta parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aceeasi codare si e suportata de toate centralele de Jetta . Poate interfata ta e de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vin si eu cu o intrebare: exista posibilitatea modificarii intensitatii luminii stopurilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, dar nu recomand sa umbli acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un passat b6 din 2010 am gasit codarea exact ca in exemplu de mai sus cu aceeasi interfata, la mine insa nu gasesc codarea sau byte-ul respectiv, o sa incerc cu alta interfata dar nu cred ca ar fi de la interfata problema din moment ce la alta masina am gasit codarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este posibil sa am centrala de Jetta dupa 2010? Pentru ca eu interiorul il am asa: 2zsqljd.jpg                               ma refer la cazul unde nu gasesc setarea pentru stopuri  de donuts style.

Modificat de alin123455
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact - ai BCM si nu ai acea setare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Eu am reusit, de exemplu, la Golf. Nu stiu daca si la Jetta, au acelasi diametru inelele. As recomanda oricand acele inele, decat sa faci ca mine, cu ledurile lipite intre ele si cu rezistente. Cu cat mai multe lipituri, cu atat e mai mare riscul de intrerupere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Dar a incercat cineva la golf, cu becuri? Pur si simplu sa puna niste becuri in stopurile de pe haion in aceeasi pozitie ca cele de pe aripi. Daca nu ai stopuri valeo mi se pare ciudat sa ai banda led pe haion si pe cele normale becuri.

Ar arata cam asa

IMG_1033.thumb.jpg.0e4e2359ff6c306d2b89bf79b658027e.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am incercat eu acum cativa ani....pt mine a fost epic fail in sensul ca se vedea clar unde este becul montat. Nu arata prea bine. Am incercat apoi sa vopsesc varful becurilor, pt a disipa mai mult lumina...tot nu am fost multumit. Nu zic ca nu se poate, insa pe mine nu m-a multumit. Recomand din tot sufletul , pana sa te apuci sa tragi firele stopurilor, sa incerci prima data modificarea lor si proba.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma mi-am facut timp si am luat-o asa usor.

Am dat jos triplele

1.thumb.jpg.507dcac392de8fbc3315e5acbfdf738b.jpg

Am facut gaurile tinand cont si de linia becurilor din stopuri si sa fie in jumatea cercurilor altfel nu il lumina complet

2.thumb.jpg.70308935a604033ce76a090461632b69.jpg

Am lipit fire de becuri normale de pozitie

3.thumb.jpg.f11cb1ab360ad0b2d7f40746cccbb3fd.jpg

Le-am legat la firul de pozitie ca oricum il lasasem liber dupa ce imi facusem cercul complet la stop pe frana, am dat masa de pe caroserie

4.thumb.jpg.7f2950efbd62256eaafb2a0948b969c7.jpg

Si le-am pus asa de forma ca sa vad ce si cum

7.thumb.jpg.857b547134b976fb6ee542b41b2bfee3.jpg

5.thumb.jpg.f2630b2d11405d33dae139e92844898a.jpg

Trebuie decupat si plasticul ala putin, altfel nu il poti pune de becuri

6.thumb.jpg.f9d228d5063ba63b3c568694363bb290.jpg

Cam asa aratau, puse de forma

Ziua

8.thumb.jpg.85c41fd41bd2e0796fa47167dff5f5cd.jpg

Noaptea

9.thumb.jpg.3a250e9a61e90b8c1f14b13b0dca3f94.jpg

Acum ideea e ca se incing foarte tare incat mi-au topit putin plasticul de pe marginile gaurilor, sa vad poate incerc cu alt tip de becuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Stie cineva care e diferenta dintre stopurile de la Passat B6 2.0 TDI berlina si stopurile de pe Jetta MK5 1.9 TDI berlina (referitor la dimensiuni si/sau schema electrica). Voiam sa stiu daca se pot schimba stopurile intre ele. La o prima vedere mie imi par la fel (totusi nu am desfacut niciunul si de asta intreb, poate are cineva experienta cu aspecte de genul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut. Stie cineva daca se pot decapsa stoputile de jetta? Cele de pe aripi. Am nevoie de 2 stopuri. Am gasit la pret bun dar au insecte in ele. Si nu stiu daca le pot decapsa sa le sterg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt lipite cu un mastic, cu rabdare le desfaci, mai incalzesti putin cu feonul, mai tragi usor de ele si se dezlipesc pana la urma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!