Jump to content

Skoda Superb - my first project


EmilianPop

Postare recomandată

Subscriu la ce spune Cristi. FMIC-ul ala stramb imi irita OCD-ul mereu cand vad pzoe cu masina ta! :)) 

Link către comentariu
58 minutes ago, mad_kat said:

"Zilele astea am găsit și o poza cu fostul Superb după accident. Din ce am înțeles,  tinichigiul ce a cumpărat masina de la mine a făcut-o și vândut-o. Ea circula și în zi de azi pe drumurile patriei.."

si a fost vanduta probabil ca "fara accident" :D

an 2008, 110k km reali. Ca noua :)) 

50 minutes ago, Andrei_Tdi said:

Subscriu la ce spune Cristi. FMIC-ul ala stramb imi irita OCD-ul mereu cand vad pzoe cu masina ta! :)) 

E cazan obosit..n-ai ce sa-i faci.. :))O sa vad ce solutii gasesc pentru fmic.. daca nu, pun grila si gata :D  

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

+1 Grila :D

Frumoasa balenutza, dar vin cu o intrebare, nu poti sa o mai lasi putin de spate ? Pare cam lasata in bot :)

Link către comentariu
17 minutes ago, ~LauR~ said:

+1 Grila :D

Frumoasa balenutza, dar vin cu o intrebare, nu poti sa o mai lasi putin de spate ? Pare cam lasata in bot :)

Multumesc! :D ba da, se mai poate lasa si fata si spatele. Mai merge 1.5-2 cm.. Asa am vrut eu sa fie cand mi-am pus suspensia. Nu stiu de ce dar imi place sa fie fata o idee mai lasata ca spatele. Momentan ma bate un gand sa imi iau o alta masina care sa fie daily. Si atunci, as pune Superb-ul pe burta. Dar mai e pana acolo.. :D 

25 minutes ago, Andrei_Tdi said:

Atac in cascada! :D:)) 

Observ! :)) Grila sa fie atunci :D Numa sa gasesc rama aia cromata.. Trebuie sa incerc la reprezentanta. Tin minte ca toata grila (partea de plastic + rama crom ) costa 400 de ron in urma cu 5 ani cand tatal meu a spart grila de pe fostul Superb. Poate am noroc si se vinde separat doar partea cromata la un pret decent. 

Skoda_Superb_Facelift_front.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
Just now, Andrei_Tdi said:

Da' de la dezmembrari nu-ti mai place? 

Daca ai stii cat am cautat... nu se prea gasesc.. si ce am gasit ori era deja vanduta, ori nu vindea decat cu bara, sau doar impreuna cu toate ornamentele din bara.. :(

Link către comentariu

Atat e rahatu' ala de ornament de la grila...stiu de la jetta...era 500 ron. Look harder!

Link către comentariu

+1 Grila :)

Trebuie facut ceva acolo

Cat despre "vechea" masina....sincer,refuz sa cred ca a facut-o si cineva circula happy cu ea cu gandul ca a "furat-o" la pretul platit si nu bate,nu troncane,vopsea originala.....boss.

Link către comentariu
10 hours ago, cxr2test said:

+1 Grila :)

Trebuie facut ceva acolo

Cat despre "vechea" masina....sincer,refuz sa cred ca a facut-o si cineva circula happy cu ea cu gandul ca a "furat-o" la pretul platit si nu bate,nu troncane,vopsea originala.....boss.

Tinichigiul ce a facut-o mi-a zis ca a dat-o cu 4000. Eu i-am vandut-o cu 1300e in starea in care era atunci.  Ieseam mult mai castigat daca o dezmembram. Motorul era intact, interiorul mare parte intact. Doar ca na, era cam imposibil avand in vedere ca la vremea aia stateam la camin studentesc, si nici nu prea aveam timp.. nici nu stiam preturile la fiecare piesa.. Ce sa zic, si-a facut un ciubuc frumos omu'.. 

Link către comentariu
4 hours ago, EmilianPop said:

Ce sa zic, si-a facut un ciubuc frumos omu'.. 

Pe spatele tau :))

 

Link către comentariu

BAD NEWS!

Inevitabilul s-a produs... Azi, in drum spre casa, m-a lasat ambreiajul... Era clar ca urmeaza si asta avand in vedere ca e stock.. In mers, am auzit un huruit urat si dupa adio acceleratie.. :(  Masina se comporta ca si cum ar fi in punctul mort indiferent de treapta. Asta e... trebuie sa il fac deoarece depind de masina. Din ce am vazut, cei de la ATIX sunt plecati in concediu pana in 27.

Stiti pe altcineva priceput care se ocupa de reconditionare?  Din ce am vorbit cu cineva de la ATIX, imi recomanda masa simpla, disc kevlar si placa intarita. Pretul la ei este aprox 300 de euro. 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Cu ocazia asta sa treci si la un ambreiaj de 240mm. Iti trebuie un distantier de avf.

Link către comentariu

Nu știu dacă sa ii zic noroc sau ghinion. Masina a rămas în parcare la LIDL peste weekend deoarece eu trebuia sa plec din oraș.  Astăzi când m-am întors am zis sa arunc o privire sub ea și dau de asta. Se pare ca nu ambreiajul a fost cauza.

a0ec5f3a32.jpg

Nu știu cum a ajuns în halul asta.  În urma cu câteva mii de km,  a fost schimbat un burduf de la planetara.  Sa nu îl fii strâns băieții de la service calumea?  Nu știu ce sa zic..

Ma miram într-un fel cum naiba m-a lăsat ambreiajul asa..  De patinat nu patina..  Vedem mâine la service ce și cum 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
7 hours ago, EmilianPop said:

În urma cu câteva mii de km,  a fost schimbat un burduf de la planetara.  Sa nu îl fii strâns băieții de la service calumea?  Nu știu ce sa zic..

Da daaaaaaa. :D

Link către comentariu

Ce pedale o fi vazut masinuta asta in ultima perioada....doar Emi stie :)) 

Link către comentariu
47 minutes ago, Andrei_Tdi said:

Nici puterea nu ajuta. :) 

eu cred cacuplul e mai degraba problema, coroborat cu o strangere delicata a suruburilor :)

Link către comentariu
17 hours ago, cristi511 said:

Ce pedale o fi vazut masinuta asta in ultima perioada....doar Emi stie :)) 

Sa stii ca m-am abtinut cu plecarile de pe loc :)) dar in rest... nu am cum sa rezist fara sa ii aud glasul cel putin odata pe zi :)) 

16 hours ago, mad_kat said:

eu cred cacuplul e mai degraba problema, coroborat cu o strangere delicata a suruburilor :)

cu accent mult mai mare pe strangerea delicata a suruburilor.. :D pana una alta, imi trebuie alte suruburi si cam atat. Am scapat ieftin.  

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

pune suruburi noi si strange cum trebuie. A scapat fara sa se rupa vreun surub si sa ramana blocata gaura?

 

Modificat de golfix
Link către comentariu
1 hour ago, golfix said:

pune suruburi noi si strange cum trebuie. A scapat fara sa se rupa vreun surub si sa ramana blocata gaura?

 

Suruburile sunt comandate, pe maine vin si le montez. Nu s-a rupt nici un surub.. 

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!