Jump to content

Instalare Xenon Aftermarket


Passat 3BG
 Share

Postare recomandată

nu prea!

nu dispare !

sunt 12 V si pe lunga si pe scurta!

ma gandesc la o schema cu dioda!

sau .........mai ma gandesc!

vorbim de pinu' 7 de la blocul de lumini sau de la maneta?

Modificat de doruuuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim de pinul 7 de la switchul de lumini, nu de la maneta. Si unde ai 12V si pe lunga si pe scurta? la sig 20 si 21?

Si nu inteleg: daca ai permanent si pe lunga si pe scurta 12V pe sig 20 si 21 cum de se stinge faza scurta?

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 12 v la pinul 7 si pe scurta si pe lunga!

am masurat! de ce sa mai aduc 12 v de la sigurante ?

Modificat de doruuuu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asculta de Bundy ca stie ce spune.

Degeaba ai 12V pe pinul 7 al blocului de lumini. Trece prin maneta, care iti taie tensiunea pe scurta in momentul cand dai faza lunga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si ce ar mai trebui sa fac ?

eu (i-)am spus ca asta am facut (oricum difera instalatia fata de Golf - asta e alta problema)

si pe sigurantele 20 si 21 sunt puse pozitiile !

va doresc o zi buna!

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 12 v la pinul 7 si pe scurta si pe lunga!

am masurat! de ce sa mai aduc 12 v de la sigurante ?

Tu ai fir pe pinul 7 sau e liber?

Nu trebuie sa aduci curent de la sigurante ci sa duci curent de la switch la sigurante.

Asculta de Bundy ca stie ce spune.

Degeaba ai 12V pe pinul 7 al blocului de lumini. Trece prin maneta, care iti taie tensiunea pe scurta in momentul cand dai faza lunga.

NU e asa, pe pinul 7 este curent si pe scurta si pe lunga si nu trece prin maneta, prin maneta trece curentul de la pinul 4 care la trecerea prin maneta se muta pe lunga.

si pe sigurantele 20 si 21 sunt puse pozitiile !

Ar trebui sa ma asculti si sa faci ce am zis, eu nu mai continui discutia.

MAi ales ca pozitiile sunt pe sigurantele 22 si 23 conform ELSA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt de parere ca cele de 4300 sunt mai bune.doar nu puneau nemtii pe masinile cu intalatie din fabrica 4300 ca sa le schimbi ca nu sunt bune :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

sall ieri am achizitionat si eu o instalatie de xenon de la un coleg.

este de 35 w 6000k.mia probat sa vad ca merg becurile tot.ok pana aici toate bune si frumoase.acum urmeaza sa o monteaza.numai ca pe un far soclu unde intra becul are sarmulita acea clasica care se ridica se baga becul si apoi se prinde la loc pentru a tine becul fix iar in celalat far am mufa originala a farului se poate scoate acea lamelea de pe mufa pentru ase putea fixa becul in soclu.su trebuie sa cumpar alta lamela?din cercetarile facute de mine pe net am vazut ca se gasesc si separat dar are un pret destul de mare undeva la 64 de ron 2 buc.mie imi trebuie decat 1 bucata.eu atat vreau sa aflu daca se poate scoate de pe mufa originala si sa o folosesc pe accea?multumesc frumos! uitati aici lamele despre care va vorbeam http://imageshack.us/photo/my-images/820/soclubech7bmwe60vwpassa.jpg/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da,se scoate acea lamela si se pune pe soclul becului de xenon.te ajuti de o surubelnita dreapta mai finutza si de un cleste cu cioc. o sa vezi ca te vei chinui putin pana vei trece mufele becului prin lamela insa vei reusi, indiferent ca vei indoi putin lamela. se indreapta pe pozitie ulterior.vezi ca vei avea nevoie sa umbli la urechile lamelei in functie de cat de gros e soclul becului, pentru ca dupa cum presupun ca ai vazut, acele urechi se prind pe corespondent pe far, iar din cauza grosimii becului s-ar putea sa nu pice chiar la fix

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok multumesc frumos pentru raspuns.ma gandeam ca o sa trebuiasca sa cumpar lamela ca atunci renuntam la xenon si ramaneam la halogen.orium va trebui sa schimb un far pentru ca mia scap oglinda in interior si cand a scapt mi sa rupt piciorusul acela care glisa pe reglajul acela si o sa ii iau mufa de pe acela si il voi tine pentru piese pe acela.cand o sa il montez o sa revin cu poze cu amplasarea balasturilor.daca voi reusi sa le montez pentru k afara este destul de :frigbaitata: poate va mai fi vreo zi calda.multumesc frumos. :beer:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea din peco nu sunt `csenoane` sunt becuri halogen albastre ce vor sa imite xenonul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca te referai la mine cand am spus ca mia probat becurile sa sti ca sti si eu care sunt xenoane si care sunt halogene.am spus ca lea probat ca el lea avut pe masina lui si acu 1 luna lea dat jos si nu stia sigur daca mai merg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

cam cat ar costa un kit xenon H7 decent pentru passat? am vazut ca la H7 montajul nu e greu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cate oferte sunt pe net... ce rost mai are intrebarea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Printre altele - decent...nu stii care e. In functie de noroc ...exista kit-uri mai bune, mai proaste, care iti ard ceva la masina sau care nu.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul corect si de bun simt pentru un kit xenon AM bun este undeva pana in 300 ron.maxim maxim. ATENTIE sa nu cazi prada vrajelilor gen"kit xenon philips " sau alta marca cunoscuta a unui producator de becuri.toate sunt chinezesti. cumpara de la cineva cunoscut de pe forum de aici(sunt multi) care in cazul in care iti face figuri un bec sau un balastru sa ai siguranta ca iti raspunde la telefon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e. Eu am luat tot de aici cu aprox 250 lei si au trecut deja 2 ani jumate cu ele fara nici o problema. Insa zice bine Florin.....trebuie sa ai noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zice, zice... :lol: ca doar, printre mai multe masini, si a mea a suferit din cauza unui kit cu probleme. De peste un an de zile, ma bucur de toate avantajele unei instalatii OEM - Hella - de fapt are un singur avantaj - nu face nimic alteceva, decat lumina..... nu tu probleme, bruiaje, spike-uri pe instalatia electrica, etc....

Acum, stiu ca B 76 JAF are kituri bune - pune-i si tu o intrebare http://vwforum.ro/user/15225-b-76-jaf/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2 instalatii xenon AM pe doua passat-uri b5.5, montate din 2007 si nu am nicio problema cu ele. evitati site-uri chipurile"specializate" care la o problema dupa achizitie iti cer hartie ca ai montat kitul in service specializat sau ca regulamentul lor nu permite retur si de fapt masina e proasta nu kitul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da Florine...dar nu toata lumea are bani de Oem. Eu de exemplu nu am avut si am optat pt AM. Din fericire nu am avut probleme cu ele, nu imi deranjeaza cu nimic instalatia electrica.Insa pe instalatie mai am un condensator de 1 Farad(folosit pt amplificator) care atenueaza "socul" la aprinderea xenoanelor, nu stiu daca conteaza.

Bineinteles ca nici eu nu sunt adeptul celor AM dar am fost nevoit sa optez pt ele , in orice caz e diferenta mare la lumina (plus un reglaj ca lumea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt sute de mii, probabil milioane de instalatii chinezesti care merg fara probleme....dar acest gand nu te ajuta cu nimic, cand dai tocmai tu, peste o instalatie cu probleme si iti mai arde si ceva pe la masina....spre exemplu - clusterul - la un B5 ... una dintre ultimele "victime" ale unui kit cu probleme....

Nu sunt scumpe deloc, daca iti cumperi SH - avem un coleg care face rost de balasuri, becuri, chiar si lupe bixenon - toate OEM... de pe masini dezmembrate - si modele noi - si care se adapteaza perfect pe masinile noastre.

CosminTDI - si-a cumparat lupele bixenon de la el....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am montat pana acum la 2 masini kituri cumparate de aici si nu au fost probleme INCA. Sa speram ca nici nu o sa fie. Una peste alta cred ca cumparatorul trebuie sa-si asume riscul pt fantomele astea de xenoane. E alegerea lui.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

evident ca nu este obligat nimeni sa achizitioneze kitul de xenon AM ca altfel e nasol :lol: . cu instalatiile OEM e ca si cu piesele OEM. fix aceeasi discutie care nu se termina niciodata si topicurile palpaie inutil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Domnilor, spre sa nu postez unde nu trebuie, am o intrebare, zilele trecute mi-am instalat un kit xenon pe masina, totul ok dar mi se pare ca totusi farurile bat cam jos, ma puteti ajuta va rog cum se poate regla bataia fasciculului (mentionez din reglajul electric al masinii le-am dus la maxim si e cam jos).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!