Jump to content

Instalare Xenon Aftermarket


Passat 3BG
 Share

Postare recomandată

nu cred ca iei amenda...la cate au unii pe masina cred ca ar trebuie sa fie talonu direct carte.unde sa intre atatea optiuni si in plus de asta daca dimensiunile la pneuri nu sunt trecute in talon dar farurile asa ca nu e problema..eu nu stiu ce sa fac daca imi iau xenon ca nu pot sa reglez farurile sus jos..rotita din interior nu are nici o valoare,cand deschid capota sa le reglez cu surubelnita parca nu se regleaza..aleluia :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A montat cineva adaptoare pentru becul xenon H7?

post-10247-0-38006700-1293290184_thumb.j

Modificat de cataboss
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred ca iei amenda...la cate au unii pe masina cred ca ar trebuie sa fie talonu direct carte.unde sa intre atatea optiuni si in plus de asta daca dimensiunile la pneuri nu sunt trecute in talon dar farurile asa ca nu e problema..eu nu stiu ce sa fac daca imi iau xenon ca nu pot sa reglez farurile sus jos..rotita din interior nu are nici o valoare,cand deschid capota sa le reglez cu surubelnita parca nu se regleaza..aleluia :blink:

Nu am inteles exact?ce se risca in cazul ca ai xenon after market?amenda?sau talonul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal all, am xenon AM, doar pe scurta , de prin 2007 aprilie ( acelasi kit ) :) , de 6000 de k. MA gandesc SERIOS sa trec la 4300. Noaptea, ploaie sau ceata sunt VARZA. Lumineaza foarte slab. De mentionat ca am FARURI OEM Hella NOI.

Cine vrea sa asculte... sa asculte :))

Va pupa tata si :Driver: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt pavy

Pe zapada orice far arata bine. Pune diferente pe asfalt, inainte si dupa montare xenon.

Sau mai bine pune diferente intre faruri inainte de reglaj / dupa reglaj.

Modificat de valioglu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://btxenon.blogs...fotografii.html

Poze cu halogene nu am si oricum nu cred ca este cineva care sa nu stie cum lumineaza.

O sa fac si niste poze pe asfalt ud cat despre reglaj nu stiu la care te referi ca eu nu fac nici un reglaj la nici un montaj de xenon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am tot citit pareri si pareri,in concluzie care kit de xenon (firma)sunt cele mai bune?Mentionez ca eu caut un kit H7 de 6000K(am faruri cu lupa),si am gasit n firme cu preturi intre 120 de ron si peste 500 de ron kitul!Care sunt cele mai indicate ca si calitate si efect pt. masina din semnatura?Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru efect e bine 6000K. Eu recomand tuturor 4300K sau 5000K. Cat despre calitate unii vand cucuri la preturi mari dar ceva ieftin va fi mereu de proasta calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

IA de care vrei tu, oricum toate sunt made in CHINA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci sa inteleg ca , pana acuma nu se stie din experienta mai multor persoane,ca nu se stie exact care firma este mai buna?!Sau nu are importanta firma.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Degeaba scrie pe ele PHILIPS sau cine stie ce marca....toate astea AM sunt chinezesti,eu zic ca diferenta de pret este din cauza adaosului si nu cauza calitati ,unui adauga mai mult si noi credem ca e mai de calitate,si daca cumperi unul cu 500 ron si o compari cu unu kit de 200 nu cred ca o sa fie prea mare diferenta.parerea mea...

Modificat de lafamilia3003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit 4300 am fost multumit de ele , din 2008 le am , acuma s-a ars un bec , si o sa imi iau 5000 ca am inteles ca sunt mai albe , cele mai albe .

Cu cele de 4300 aveam vizibilitate destul de buna si pe ploaie si pe ceata , am inteles ca de la 5000 in sus nu mai este lumina neutra , se albastreste si nu prea ai vizibilitate pe timp de ceata si de ploaie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@lafamilia3003 Te asigur eu ca parerea ta este gresita. Peste 95% din electronicele tale din casa sunt chinezesti dar asta nu inseamna ca nu sunt de calitate, unele din ele chiar foarte buna. Tot asa este si la xenon, diferenta de pret este in calitate iar calitatea se cunoaste cand pui prima data mana pe balast sau vezi cum se aprinde un bec. E ca si diferenta dintre passat si logan chiar daca ambele au 4 roti, volan si pedale diferenta exista si este una chiar MARE. Special pentru tine am facut un film cu un balast foarte ieftin, care se vinde pe okazii si te asigur eu ca nu ai vrea sa-l ai pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana ma hotaresc ramane sa mai studiez ofertele:)imi pare rau ca nu exista xenon oem ,pt leon/toledo modelul 99-04,poate as gasii la dezmembrari,asa sa pun numai instalatia....fara lupe care zic eu ca este esentiale pt xenon fara auto leveling,fara spalatoare de faruri,nush ce sa zic.trebuie sa ma gandesc,nu e vorba ca ar fi o investitie mare,doar ca trebuie sa te gandesti si la riscurile care ar aduce un kit de asta,am auzit pe undeva ca ar fi periculos si pt instalatia electrica a masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am auzit pe undeva ca ar fi periculos si pt instalatia electrica a masini

Pana iti demonstreaza cineva contrariul, crede-ma pe mine ca NU e cu nimic mai periculos pentru instalatia masinii decat becurile simple cu halogen.

La masinile de generatie mai noua (2005+) exista riscul ca drosserele xenoanelor AM de foarte slaba calitate, sa provoace anumite probleme altor sisteme electronice ale masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles.fara sa facem reclama nimanui pe topicul asta,ce tip de HID ati cumparat de pe forum si ati fost multumit de el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am luat un kit de xenon slim pt faza scurta de la un baiat, mi-a facut si proba inainte la ele , 35w , 6000k, se vad f bine noaptea si pe ceata, pe ploaie intradevar se vad mai slab, dar sunt f multumit de ele. Kit-ul este nemtesc, am verificat si pe site-ul firmei din Germania , este ok, [retul mi se pare super ok raport calitate-pret, 200ron.

O sa-mi cumpar si pt proiectoare in curand. Are cineva poze pentru cum se face montajul pe proiectoare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dami te rog pe PM,situl firmei sa vad si eu despre ce e vorba,cat despre montajul lor daca astea ti l-ai montat tu atuncia nu e nimic nou fata de cele de ceata pt ca kiturile astea vin plug & play

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intelegeti odata pentru totdeauan: nu se fac kituri xenon AM in Germania, toate sunt din China, Taiwan, etc ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://s1220.photobucket.com/albums/dd457/pavy2010/Tehnic/

Se poate vedea intr-una din poze la varianta foarte ieftina care se gaseste pe net ce se poate intampla cu un balast. Partea de alimentare este facuta praf si se vad bilute de fludor semn ca temperatura a cam depasit 300 de grade. Asa ca aveti grija ce doriti la masinile voastre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai asta vreau sa evit si eu,dar cum iti dai seama ca este bun? daca kitul sare de 200 ron asta nu inseamna neaparat ca este unul de calitate ?poate ca e la fel de aiurea doar ca vanzatorul are adaos mai mare,cum facem diferenta intre unul bun si unul slab?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA raspunda si cei care se intalnesc noaptea pe drum cu cei care au trecut la xenoanele highquality cum le zici tu. CA eu de cand era sa nu mai fiu pe lumea asta din cauza unuia cu xenon pe scurta, lunga si proiectoare, sunt contra lor. Abia astept sa demareze cei de la rutiera actiunea de control in trafic si retinere certificate pentru cei cu asemenea modificari. Si poti pune orice xenon A?M ca tot o sa se arda integratul din motorasul stergatoare la g5 din 2004-2005.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa va rezumati doar la aspectele tehnice legate de Xenon AM.

Despre (ne)legalitate s-a discutat destul aici.

End of :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!