Jump to content

Probleme Skoda Superb


KLYnick
 Share

Postare recomandată

Buna ziua , am o problema cu un Skoda Superb din 2005 , cand am aprins lumina de faza scurta si vreau sa spal farurile cu lichidul de parbriz , la parbriz vine lichidul, dar la faruri iese duza de spalare din far dar nu vine lichid sa spele farul nu stiu care este cauza .

Va rog dati un sfat ce sa fac .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 134
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • EmilianPop

    27

  • claudiu_gl

    18

  • F l o r i n

    8

  • Husa

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

am patit si eu asa cand am luat masina probabil pentru ca nu a fost folosit de mult. am scos furtunasul de la far am curatat acolo ca era solutie de parbriz uscata prelinsa pe langa si am urmat traseul de la pompa la far intr.un loc era cam strangulat furtunul si l.am intdreptat sa zic asa. de atunci merge perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfat stimate domn mihai.cezar , va rog sa mi spuneti unde anume se afla acel furtunas care intra in lampa si traseul furtunului pina la pompa , ca tot ma uitam dar nu stiam care este exact .

Astept raspunsul dvs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in spatele farului (chiar sub capacele de la becuri) o sa fie un furtun pe la mijloc cam de grosimea unui deget. de acolo creca e usor de urmarit furtunasul pana la pompa, este relativ la vedere. cam pe la jumatate o sa fie un fel de colier de platic care il tine fixat de caroserie acolo se strangula la mine. la cel din partea dreapta nu prea cred ca fie probleme ca are traseul destul de drept e prins chiar de armatura(cea din fata radiatorului), dar puteti verifica si acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru ajutor sper ca o sa ma descurc sa vad ce este cu furtunul respectiv .

Inca o intrebare daca nu te deranjez , caut piese tunnig pentru skoda superb , piese interioare de exemplu minere usa , capac comutator electric la usa , grila de plastic unde este radioul CD si altele , aceste piese sunt uzate si as vrea sa schimb dar nu gasesc numai originale care sunt scumpi, nu stii o firma ceva care comercializeaza asa ceva ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu nevoie de ajutorul celor de pe forum. Dupa un incident cu masina am ramas fara o oglinda si fara ornamentul central de la bara din fata. Nu as vrea sa iau de la reprezentanta deoarece pretul mi se pare cam mare. La modelul meu am modelul de oglinzi cu semnalizare integrata. Modelul respectiv se gaseste si pe Golf V Passat b5.5 si Jetta din grupul vag. Probabil si pe altele dar de astea stiu eu. As putea sa iau de exemplu de la un Golf V de la dezmembrari si sa pun pe a mea oglinda? Cat despre ornament si el este putin diferit fata de cel de pe modelul fara facelift. In cazul lui probabil ca va trebui sa iau de la reprezentanta daca nu gasesc o alta solutie. Astept pareri si indicatii. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, am si eu o intrebare. Vreau sa-mi cumpar un superb de 1.8 T din 2002-2003. Imi puteti spune ce probleme apar la turbina, injectoare etc ??

Ce e mai renatbil sa-mi iau, un 1.8 T sau 1.9 TDI?? Va rog frumos niste pareri. 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rentabil.... greu de zis. La consum e diesel-ul.

 

La intretinere/reparatii - depinde cum au fost utilizate/intretinute fiecare pana acum, avand in vedere ca vb de o masina care are peste 10 ani..... deci, daca nu o verifici bine inainte, se poate ca niciuna sa nu se dovedeasca rentabila...... din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, dar la mine nu consumu e o problema. Mie imi e doar sa nu ma lase toate la 200.000 km daca imi iau pe benzina.

Dieselu duce mai mult, dar eu vreau sa fie mai sprintena, sa traga mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit, eu am 233000 si mai duce sigur. is povesti alea ca nu tin peste 200mii si nici nu prea ai sa gasesti cu km reali la varsta asta cu 200mii. sugestia mea ar fi sa cauti un a6 cu acelasi motor pentru simplu fapt ca este si cu quattro(singurul lucru de care imi pare rau ca nu este pe superb), plus ca este si varianta cu 180 de cai.

Modificat de czr11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar problema e ca nu am bani de un a6 :) si la modelu cu 180 banuiesc ca e V6. E prea mare impozitu :)

Eu am gasit un superb din 2003 cu 160000 km in bord 1.8T la 3.700. De aia ce parere ai?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e v6 e tot 1.8t. cu banii aia eu nu as cumpara.o. mai pune 1000 si de acolo incepe sa cauti. sub 4500 ce gasesti sa nu te astepti la o masina in care nu bagi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. M-am uitat si la audi-u ala, e smecher. Dar eu vreau sa raman tot la superb 1.8T. Parerea ta e sa nu-mi iau sub 4.500? 

Sau daca imi iau sa ma astept sa bag bani in ea. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca orice lucru care e bun costa. e doar parerea mea, daca tu consideri ca e ok nu ma bag, dar eu consider ca atunci cand e prea ieftin ceva e dubios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici iti dau dreptate. Dar tinand cont ca nu sunt asa multi km la bord, si daca mai gasesc una full option eu zic ca e ok. Dar ca motorizare e buna masina? Are probleme cu turbina? se strica des sau e sa te lase in drum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turbo cade daca nu ai grija de masina. eu in aproape 4 ani am schimbat la motor doar debitmetru care era original si bobinele (au fost schimbate gratuit la o actiune de reprezentanta). si nu m.a lasat niciodata in drum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun. Pai o sa merg normal cu ea, dar o sa-i dau si tare, nu-mi sta in fire daca nu :). Am inteles. Multumesc mult pentru sfaturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Problema ciudata aparuta ieri in timp ce mergeam spre lucru: Zgomotul de la semnalizare nu se mai opreste dupa ce opresc semnalizarea. Continua sa se auda in continuare vreo 5-10 secunde (intensitatea sunetului variaza) dupa care se opreste singur.  Probleme la semnalizari nu par sa fie. Any ideas care ar putea sa fie problema?  :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, maneta de semnalizare, cu probleme....

 

variante

 

- dat jos maneta, desfacuta, curatate contactele, intarite, gresat si pus la loc

- inlocuita cu una noua.

 

spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Done. Mersi F l o r i n ! :)

Modificat de emi_arad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salur sunt si eu nou pe forum si nu stiu daca sunt pe topic-ul potrivit dar as avea nevoie de sfaturi in privința schimbari unei bai de ulei la o skoda superb din 2004 diesel cu motor avf. Ma poate sfătui cineva cam cat costa si cat de greu este de schimbat sau cum se schimbă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti pe la 150 lei baie de ulei noua ( neoriginala)

se desface pe sub motor... pe acolo se schimba.  Recomand sa nu te apuci singur pentru ca o sa fie ceva de lucru. Sa Folosesti silicon de calitate.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Andrei m-am intersat putin si se vede ca este destul de greu la modelul asta am doua alegeri: ori sa ridic motorul ori sa desfac puntea, nu stiu ce este mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ridica masina de fata pe capre stanga - dreapta si o sa ai loc sa te sucesti pe langa baia de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!