Jump to content

Intra greu viteza 1


antonie
 Share

Postare recomandată

Salut, ce ai tu acolo este timonerie pe cabluri, ai grija la cabluri ca poti sa o dereglezi foarte usor. Nu umla la amandoua ca numai unul este vinovat, are o patina care se uzeaza destul de repede(material prost) si mai trebuie slabit putin cablul din reglaj. Normal, reglajul este ceva mai complicat si implica o operatiune mai complexa, ai un blocant pe cutie si unul pe schimbatorul de viteze, daca semnezi condica la intalniri, pot sa arunc un ochi :(

Salut ! acum nu stiu cui i'ai trimis mesajul mie sau lui domnu cu problema :( , ca eu nu stiu exact ce are octavia dumnealui... mi'am dat cu parerea deoarece eu am reglat acele parghii si am vazut k intra greu la un moment dat si apoi iar am luat'o la reglat... A trebuit sa o reglez "usor tare" daca pot numi asa deoarece daca mutam in pic peste "o spira de filet" (nu este filet, acolo este un filet drept daca pot numi... ) se dereglase.. si pana l'a urma am reusit dar mi'a venit acru cat am testat'o... :(

Modificat de SorinB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este, de aceea am spus ca tre atentie mare, oricum ea are un protocol de reglare :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc SorinB si theo pt. ajutor, o sa vad cu un prieten daca poate s-o regleze el, ca eu cum am mai spus sunt cam bata la chestii practice din pacate, daca nu macar sa stiu ce sa le mai zic la service ca doar ar trebui rezolvata ca e in garantie(si sa nu se mai scoata ca si data trecuta cu gresare parghii...). Multumesc inca odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

eu am un motor ALH si cred ca are cutia de viteze la fel ca golful 4. am citit ca si golful 4 are probleme la trapta 1 si a II si ca le-au rezolvat schimband uleiul din cutie, ulei care se mai schimba si odata la 2 ani. stiti pe cineva care a schimbat uleiu din cutie si nu a mai avut probleme cu treptele?masina mea e din luna a 7/2006 si are 65 de mii de km.problema la mine e ca daca nu o trec prin pozitia liber cand schimb a 2 agata un pic.mc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

poti sa verifici si nivelul uleiului, dar in principiu sincroanele fac figuri, cei de la skoda niciodata nu o sa iti desfaca cutia, o schimba, cu alta cutie facuta, o trimit, nu ei o desfac.

iar caraitul respectiv nu e prea sanatos pentru cutie.

eu am un motor ALH si cred ca are cutia de viteze la fel ca golful 4. am citit ca si golful 4 are probleme la trapta 1 si a II si ca le-au rezolvat schimband uleiul din cutie, ulei care se mai schimba si odata la 2 ani. stiti pe cineva care a schimbat uleiu din cutie si nu a mai avut probleme cu treptele?masina mea e din luna a 7/2006 si are 65 de mii de km.problema la mine e ca daca nu o trec prin pozitia liber cand schimb a 2 agata un pic.mc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor!

Acesta este primul meu post la voi.

Sper ca nu am gresit topicul... daca da, imi cer scuze si rog un moderator sa il mute acolo unde trebuie.

Am o Skoda Octavia Tour 1.9 TDI din 2005 (54.000 KM). Azi dimineata am observat cu stupoare ca intra foarte greu in viteza 1. Pana acum nu s-a mai intamplat :)

Inainte de a ajunge in service cu ea saptamana viitoare (mi-e imposibil pana atunci din cauza programului incarcat), as dori sa stiu daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta la modelul asta de masina si ce diagnostic a avut+ rezolvarea. Nu caut diagnoza pe forumuri, doar vreau sa aud de povesti similare.

Multumesc!

Modificat de grenouille
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea nu mai intra deloc in prima treapta... am dus-o la mecanic mi-a schimbat sincronul de 1-2 si acum merge fara probleme.

M=a costat 200 EUR sincronul si 350 manopera. Sincronul mi-a venit dupa 7 zile si din cate am inteles a venit direct din Argentina. Asa ca iti tin pumnii sa nu fie sincronul :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

auch. nu e problema de bani, da tot sunt multi :)

de reprodus nu s-a mai reprodus de atunci.

ajung sambata in service cu masina, ca in weekend mi-a mai facut o nefacuta, mi s-a terminat bateria de pe telecomanda alarmei si tre' sa ma duc sa cumpar alta [baterie]. Si tot vreau eu sa deschid dosar de casco pt diverse alte probleme o sa vorbesc si de asta, daca tot ajung acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi cer scuze de OT dar se pare ca nu am nr suficient de posturi pt a incepe un topic nou

la masina din semnatura cateodata iese greu din marsarier,am schimbat uleiul la Augsburg Aral 75W90 ,am sperat ca asta sa fie cauza,dar tot imi ramane blocata in R numai ca acum iese ceva mai usor nu trebuie sa trag cu atat forta,dar tot anormal de greu iese.

Modificat de m-nus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare...

La masina din semnatura am cutie cod DLP...

Am spalat ieri motorul si acum in 70-80% din cazuri nu reusesc sa bag viteza 1 din prima, intra parca jumatate si sare daca o las asa...iar daca am bagat jumatate cat merge si retrag schimbator pe liber, cand eliberez ambreiajul se aude cum ar cupla ceva in cutie.

Aveti idee ce s-a intamplat la spalarea motorului? Sa trebuiasca sa ung iar angrenajele dintre schimbator si cutie? Dar totusi este ciudat ca nu intra decat viteza 1 (nu conteaza daca bag intai a-2-a), restul vitezelor intra perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are legatura cu spalatul motorului, pentru ca nu prea are pe unde sa intre apa in cutie. Problema ta e una dintre urmatoarele: ulei neschimbat de mult (poate chiar insuficient), cablurile de timonerie uzate (sincer ma cam indoiesc) sau sincron de a1-a dus.

Verifica-le pe rand si vezi care-i problema. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
tzapu_skoda_nr1

am si eu o problema cu scoda octavia 1 1.9 tdi ALH 90 cp din 2004

cateodata intra mai greu in prima treapta,si ma carie(daca bag repede in viteza,daca o las 1 secunda cand apas ambreajus nu mai caraie)

stiti care ar fi problema????????????????

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceiasi masina si motor (doar pe Octavi Tour) si la fel face si la mine, cam odata pe luna nu intra in viteza I-a, dar debraiez si apoi intra foarte frumos. De carait nu am auzit sa caraie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eugen Stanculescu

Din 2004 si pina acum ai schimbat vreodata uleiul din cutie? Incearca sa-l schimbi, in cazul meu a facut minuni! Si nu costa decat 100 lei! Eu atat am dat anul trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Sorry, post dublu, se poate sterge.

Modificat de transilvanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!