Jump to content

Pierdere garantie masina


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

Not_used_calin

Salut,

 

Probabil s-a intamplat multora sa depaseasca, in garantie, limita de km pentru revizie sau inspectie. Cu mai multi km peste sau cu mai putini.

 

Intrebare 1: de la ce nr. de km in sus, peste limita data de CB, ati intampinat probleme, in sensul ca vi s-a refuzat inlocuirea de piese in garantie sau v-au pus o cota parte cheltuiala din valoarea pieselor/subansamblelor de inlocuit in garantie?

 

Intrebare 2: care a fost natura interventiei in service, in garantie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Nu e nimic batut in cuie. De obicei sunt intelegatori.

Acum nu inteleg la ce te referi cu "Revizie" si "inspectie". Eu la revizie am intarziat si cu 5000 de km.

Daca prin "inspectie" te referi la ITP, n-ai cum sa intarzii ca nu poti circula cu masina. Si n-are nicio legatura cu garantia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca poti sa depasesti 500km peste intervalul de 15.000km sau o saptamana peste intervalul de 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@Jetta20tdiHLDSG6

 

Inspectia de mai sus nu are treaba cu ITP-ul. E si ea trecuta prin cartea de service, distinct fata de revizie.

 

@Emilut

 

Eu am auzit de 600-700 km. Tot asa - nimic scris, doar pe gura.

 

Incerc sa stabilesc un interval maxim de 99% siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

1. tot nu inteleg la ce "inspectie" obligatore, trecuta in cartea de service, diferit de revizie, te referi.

poti sa pui ceva concret?

 

2. toata lumea "a auzit"...eu n-am auzit nici de 500, nici de 600, nici de 700. ce nu e scris sau batut in cuie, degeaba e "auzit"

 

mie-n bord imi arata prima revizie la 20.000. la 15k cand am schimbat cauciucurile mi-au zis, stiti, la 10.000 trebuia facuta. ok, fa-o acum. si aia a fost.

parca.

sau ceva de genul, cert e ca nu fac km (din cauza touaregului) si trebuia facuta revizia la an. si depasisem cu juma' de an.

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@Jetta20tdiHLDSG6

 

1.Dintr-o informare VW:

"Volkswagen Golf VII
Codificare QI6, concept mentenanță nou
Pentru noul Golf se aplică următoarele măsuri de mentenanță:
SU Schimb ulei – interval flexibil (max. 2 ani sau 30.000 km)
I Inspecție– prima oară la 30.000 km sau 2 ani, ulterior la fiecare 30.000 km sau 1 an"

 

2.Faptul ca iti fac revizia/inspectia chiar si dupa ce ai depasit nr. de km e una (nu-i doare mana sa-ti ia banii) si faptul ca la o eventuala problema in garantie te refuza pe motiv de nerespectare grafic e alta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!