Jump to content

Dezactivare airbag pasager


FRE
 Share

Postare recomandată

Am o mare dilema ! Azi am incercat sa dezactivez airbagul pasager,deoarece vreau sa montez scaunul de copil pe locul din fata ( in directie inversa deplasarii ) fiindca pe bancheta nu prea vrea sa accepte sa mearga cu spatele si fara sa vada pe nimeni in jur.Am cautat peste tot switch-ul clasic cu cheie si nu am gasit,eram ferm convins ca este in torpedou,langa cel de resetare presiune pneuri.Aveti rezolvare la aceasta problema? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca nu ai aceasta optiune pe masina, trebuie sa mergi la un service sau sa gasesti cineva cu VAG COM sa dezactiveze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai probabil asa este,daca nici Highline nu are asa ceva,ce sa mai zic de altele...... Cat despre dezactivare cu Vag nu intra in discutie,ar insemna sa stea mereu dezactivat si nu este cazul,copilul merge destul de rar cu aceasta masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Partea si mai frumoasa este ca nici nu poate fi instalat un switch pentru dezactivare airbag, decat cu conditia inlocuirii inclusiv a unitatii de comanda a airbagului.

Acestea sunt programate o singura data, la instalarea pe masina. In cazul in care se doreste inlocuirea unitatii cu una care suporta optiunea de dezactivare, aceasta unitate se comanda in functie de codul VIN al masinii, si se tine cont inclusiv de codurile PR care definesc dotarile masinii.

Deci, pentru rezolvarea problemei ai nevoie de urmatoarele:

- unitate de comanda care sa suporte functia de dezactivare airbag

- switch dezactivare airbag (in torpedo), 1K0919237D9B9

- conector switch, 4D0971636A si cabluri 000979009E 

- warning light for passenger airbag, 6R0919234A

- conector warning light 7L0972776 si cabluri 000979025E

- codare VagCom

 

In concluzie, se poate dar...costa si presupune si ceva manopera!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Functia de dezactivare airbag pasager este optiune chiar si pe nivelul de echipare Highline.

Iti garantez pentru ca am un Polo Highline si am selectat explicit acesta optiune.

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspunsuri ! Stormlord,la obiect ca de obicei !!! Cristi si a mea tot highline este,de asta am si specificat. Oricum am comandat un scaun de masina pentru grupa superioara de greutate a copilului si acela se pune doar in spate,asa ca e rezolvata problema in maxim 2 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu nu cred ca nu suporta functia de buton anulare airbag.

 

o sa ma interesez si o sa imi comand piesele necesare si va tin la curent.


ba da... trebuie alt modul airbag :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: Deci am avut dreptate... Normal, acum ceva timp mi-a trecut si mie prin cap ideea, dar am studiat putin problema si am decis ca nu merita efortul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar nu merita efortul,oricum multumesc baieti pentru ajutor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!