Jump to content

My Passat B3


vladutz280
 Share

Postare recomandată

Cumparat in 2012 am inceput incet incet sa-l pun la punct, anul trecut am cumparat un set de jante R15(BBS) am montat un intercooler de Passat 2002 pe motorul meu 1.9AAZ , am schimbat piesele stock defecte, am retapitat plafonul. Urmeaza discuri pe spate .prindere in 5 prezoane (renunt la tambure deoarece am schimbat rulmentii (SKF) si dupa 15.000km au inceput sa uruie, am sa pun un FMIC si sa fac un wastegate la turbina Garett T3.

post-133286-0-27272900-1429620104_thumb.

post-133286-0-55009500-1429620120_thumb.

post-133286-0-83390800-1429620162_thumb.

post-133286-0-47039300-1429620182_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sorcova sinistra...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

......

Modificat de vladutz280
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze.......am postat unde nu trebuie , incepator pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Varianta break e mai acceptabila.

 

tumblr_l2x57tzTeF1qb226po1_1280.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut tamburele uzate pe partea de fixare pe fuzeta? Sau ai uzuri pe fuzeta? Jocul lor ar fi putut uza prematur rulmentii... Verifica sa ai fuzetele in cota, sa nu patesti la fel cu discurile...

Modificat de MikeRG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fuzetele au fost schimbate la fel si tamburii si sabotii ,  discurile le cumpar cu fuzetele lor........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si motorul cand l-ai dat cu aurolac ?

 

 

 

Vaslui Style...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am vopsit 2 capace de la amortizoare si de la ventilatoare stai calm ca filtrul l-am schimbat e k&n pus acum pe masina, motorul e curatat nu e dat cu vopsea. Si puteai sa-i zici totusi "vopsea" dar daca esti obisnuit sa tragi din punga te las in termenii tai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu ma refer la ... hai sa-i zicem bronzul  ce impodobeste blocul motor, pompa de injectie cu tot cu suruburile de reglaj, firele, arcurile, sondele, furtunele de cauciuc de la termoflot, tevile de la turbo  ... cred ca am gasit - e vopsea de usi de sobe, nu ?  Ca sa reziste la temperaturile extreme de la tubo, cand se emancipeaza toti cei 33 de cai putere (2 dintre ei sigur au fost speriati de filtrul ala care seamana cu un ornament de pom de Craciun) ramasi in motorul ala, nu ?

Sau cumva ai vopsit motorul asa ca sa-ti dai seama daca iti inlocuiesc la service piese ...  pt. ca lumea e "dujmanoasa"  ... ?

Modificat de Komissar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai un Kaefer si zici ca-i "old school" , si imi schimb piesele singur la masina nu am nevoie de pomanagii care in unele cazuri mai rau fac.......Si nu cred ca poti tu estima cata putere mai are motorul nu ai verificat tu uzura motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vopsitul -> urat, tiganie, etc.

Modificat de top
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum spuneti voi .......este timp sa-l fac sa arate mai bine nu chiar asa "strigator" ,asta e am incercat si eu o ideea de a mea , dar nici voi nu aveati idei mai bune la varsta mea ........gen "lipeati banda izoler pe bicicleta" , original n-am ce sa zic..... :dry:

Modificat de vladutz280
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vladutz fiecare face ce vrea cu masinuta lui.Nu baga in seama ce se scrie pe aici.Se mai plictisesc forumistii si prind cate unul care posteaza gresit si il noteaza.

Mai bine stai pe forum la aria ta ca aici daca ai o masina cu racire pe apa te traduc astia de o faci pe aer :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca e incepator il "baga la inghesuiala" pana se prinde omu" ca e pe pagina gresita si se cara...

Eu propun ca un moderator sa ne faca un bine tuturor si sa mute topicul unde crede de cuviintza DE AICI.

Lat edit- vad ca a fost mutat ....

Modificat de KRAKEN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut la toata lumea. Sunt nou pe forum si nu pot deschide un topic nou. De curand am primit o masina cu care sa-mi pot face treaba(sa car boxe ca ma ocup de sonorizari..pana reusesc sa iau o duba) si este vorba de un Passat B3 din 1990 cu motor de 1.8 si 75 cp. Am schimbat distributia si ce mai era uzat..si de curand s-a stricat senzorul hall..cel din delcou. Problema e ca peste tot unde am fost sa caut acel senzor, arata diferit de ceea ce am eu. Aceeasi problema e si cu delcoul, este diferit de ce arata pe net pentru modelul asta de masina. Senzorul meu si delcoul arata la fel ca cele de audi 80 din cate am vazut pe google. Am comandat de pe olx un delcou de passat b3...si cel care a venit este mai mic si nu are vacum(sau cum se numeste)...si nici senzorul nu se potriveste ca sa il pot muta pe delcoul meu.

Rugamintea mea este sa ma lamureasca si pe mine cineva care detine o astfel de masina sau care se pricepe, care e treaba si ce trebuie sa iau, pentru ca daca tot cumpar piese aiurea de pe internet, nu rezolv nimic. Daca doreste cineva sa ma ajute, va rog sa-mi scrieti aici sau sa-mi lasati un numar de telefon sa vorbim. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
On 19.05.2015 at 11:08 PM, g0spel said:

 

 

Modificat de g0spel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o fotografie cu delcoul tau!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 01.03.2018 at 5:32 PM, cristi-bv said:

Pune o fotografie cu delcoul tau!

 

Nu mai detin aceasta masina. Intrebarea a fost pusa in 2015

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!