Jump to content

Montare priza bricheta suplimentara [Passat CC]


iobau998
 Share

Postare recomandată

Buna ziua

Doresc sa montez o priza bricheta suplimentara pt a alimenta un router Wi-Fi care sta permanent in masina.

Sa nu aibe current permanent, in sensul doar cand este contactul pus.

 

Imi puteti recomanda de unde as putea sa trag fire? trebuie siguranta suplimentara in panou?

 

Multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la priza/prizele actuale ai curent permanent?

routerul nu are consum mare, poti pune un splitter in portbagaj/cotiera (nu foarte estetic dar rapid si simplu) sau te legi de la una din prize, prin spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa fac ceva estetic, sa ii stea.

Router-ul intra perfect si se integreaza sus la oglinda retrovizoare (are loc perfect intre geam si puntea de legatura dintre senzorii de pe geam si oglinda).

Nu se vede de afara pentru ca sta sub protectia neagra de pe geam. Din interior nu este sesizabil (router-ul este un Mi-fi mic care este perfect pt masina - il folosesc de vreo 2 ani dar acum doresc sa il integrez permanent si frumos).

 

Deci ma gandeam de exemplu sa trag current de pe la becurile din plafon ce lumineaza fata (dar nu cred ca este current de 12V). Sau din alta parte, din cauza asta doream pe cineva sa ma indrume.

 

Ziceam sa evit un drum pe la service-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa il pui in torpedou/cotiera nu te-ai gandit? daca ai priza bricheta si pt spate, in cotiera tragi din spatele ei prin cotiera. Routerul se alimenteaza direct la 12v? Am si eu unul si merge cu 5V la USB.

in plafoniera ai 12v dar nu este conditionat de contact. posibil la oglinda retrovizoare (daca ai cu senzori) dar nu stiu daca nu cumva deranjeaza computerul sau functionarea senzorilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot 5v cere si al meu, pe USB

 

vreau sa il pun in geam pt semnal, sa nu am probleme cu acest lucru.

 

sa trag atunci de la unul din becuri? o fi ok?

 

ce parere aveti ceilalti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si pui priza de bricheta in care bagi adaptor cu mufa USB in care bagi cablu? toate astea la oglinda...nu e cam aglomerat?

semnalul este GSM , nu GPS. Nu trebuie sa "vada" cerul pentru asta, este ca un telefon mobil.

al meu bate din torpedou, din cotiera si din portbagaj (l-am testat peste tot).

 

eu am facut asa: adaptor 12-5 v cu intrare 2 fire, iesire mufa USB mama. legat pe firele din spatele prizei bricheta. poze aici .

eu l-am pus acolo sa bag si telefonul cand e nevoie. daca ar fi doar pt router, prelungeam cu inca 50 cm cablul si instalam in torpedou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee daca semnalul gsm este influentat de pozitia in masina ca si semnalul gps?

Nu stiu daca sa il montez sub geam la ooglinda sau sub scaun.

Intr-o zona cu semnal slab la geam ar fi mai bine?

Ce parere aveti?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris mai sus. Este influențat într-o mica măsură (caroseria imitând o cușcă faraday) dar în 95% din cazuri ai semnal sub scaun dacă ai semnal la oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iobau998

Daca ai priza la locurile din spate si nu o folosesti, poti sa iei curent de acolo. Eu asa am facut pentru camera DVR. Nu a trebuit sa demontez nimic. Am mers cu firul pe sub finitia din plastic a tunelului median - dintre scaune (pe partea dinspre pasagerul din dreapta), pe sub torpedou (unde se termina mocheta), am urcat pe sub finiția stalpului dreapta fata si apoi pe sub finitia plafonului (pe la partea superioara a parbrizului), pana langa puntea de legatura dintre oglinda si senzorii de pe parbriz. Am folosit vreo 4 m de cablu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Montare priza bricheta suplimentara [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!