Jump to content

Golf 6 - Problema balans


CSK
 Share

Postare recomandată

Va salut !  Am o mare problema cu golful de cand l-am cumparat masina balanseaza stanga dreapta de spate in mers la orice viteza ba chiar devine instabila si super enervanta daca stai in spate te ia ameteala. Masina balanseaza si cu rotile originale 195/65/15 inclusiv si 225/45/17  am mers cu ea la constatare nu a gasit nimic slab am schimbat si amortizoarele pe spate cu tot cu flanse iar dupa i-am facut si  unghiul de fuga ma gandesc sa fie vreo bascula stramba pe spate....??? :tuktuk:  :tuktuk:  . Nu stiu ce sa ii mai fac . Va rog frumos dati-mi un sfat va multumesc anticipat !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica bine bucsele, nu are voie daca ai pus amortizoare si flanse noi, decat daca sunt bucsele uzate da senzatia de barca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele sunt noi sachs  si flanse noi la astea marca nu o stiu !  In rest a verificat-o doi mecanici buni zic eu , si mi-au spus ca bucsele nu au nimic geometria e pe 0 si tot face ca o barca pe asfalt !

Modificat de CSK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai verifica bucșele pe rampa la un service, nu pe elevator tragi frână mana și încerci sa pleci de pe loc și un mecanic sa stea sub mașină sa observe ce se întâmplă imposibil sa nu aibă nimic, ar trebui sa ai joc în bucșele brațelor cu prindere pe caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ce brate te referi ionut_fft   ??  Am avut inainte G4 si era pe punte iar asta e pe bascule !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă era o bascule trebuia sa o vadă pe aparatul de direcție. Geometria a fost făcută pe un aparat În 4 puncte sper adică sau montat senzori pe fiecare roata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da senzori s-au montat pe fiecare janta si a fost foarte putin dereglata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mari

Verifica pe rampa când o ridici pe elevator suspensia se întărește și nu se văd bucșele credema am pățit și eu

Modificat de ionut_fft
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur sunt tirantii laterali...  e boala la suspensia asta.

 

post-17228-0-55822600-1429523300_thumb.j

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuzam andrei_221 dar din poza lipsește fix brațul cu defectul despre care vb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poti lasa poza cu piesa de care vorbesti sa stiu ce sa.i zic la mecanic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi datele mașini și promit sa dau și poza și cod piesa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite coduri 1k0505223k partea sta și 1k0505223k pentru dr

post-85029-0-78311700-1429611086_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe codul dat de tine nu este decit vreo 597 ron si este brat bascula,Andrei se referea la bieletele antiruliu spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus sa verifice bucșele la brațe nu sa le schimbe din cunoștințele mele antiruliu bate și provoacă instabilitate doar dacă este unul rupt cea ce nu cred , CSK nu acuza bătăi doar ca mașina este instabila de spate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbati toate bucsele de pe bratele din spate(nu de pe punte)si o sa fie ok(reperul 15/3 din poza atasata mai sus)doar ca pe bratul in forma de"S"dupa cate stiu sunt in ambele capete bucse).

Nu o sa va dati seama daca sunt rupte decat daca demontati bratele.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc frumos baietii inca sunt prea ocupat sa ajung repede cu ea la un mecanic sa le demontez seper ca in cel mult o saptamana sa rezolv aceasta problema . Toate  parerile sunt bine venite !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai senzatia ca masina se"plimba"pe drum/senzatie de pierdere a directiei atunci verifica amortizoarele fata(cele spate am inteles ca sunt schimbate)si asta daca nu ai batai pe spate.

Ridica pur si simplu protectiile de pe telescoape si vezi daca nu e curs unul.

Aceiasi problema am intalnit o pe un golf 5 saptam.trecuta.

Sa ai bafta si sa ne spui rezolvarea.

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!