Jump to content

Rezervor 1302 "ciuruit"...


Don Taco
 Share

Postare recomandată

Salutare, de ceva timp dupa alimentare simteam miros de benzina - dar problema era ca persista, apoi de cateva ori a consumat astronomic... 25 %... si acum am reusit sa vad de unde problema.

Rezervorul este ciuruit in apropierea sorbului ( cred ca asa se numeste ) si furtunul ce merge la conducta de alimetare este spart.

Ce solutii am sa-l mai folosesc?/???? poxipol poate rezolva problema?

Deocamdata merg cu sticla....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poxipol 100% NU merge. am incercat eu sa fac sonda de benzina si in 2 zile nu mai arata nimic.. desfacut si vazut ca poxipolul disparuse...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca merge lipit cu cositor sau sudat. ATENTIE ! Se lipeste/sudeaza gol si plin de apa, indiferent cit de indepartat a fost momentul in care a fost golit de combustibil, pentru a evita ca vaporii de benzina sa se aprinda.

Modificat de tipatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am lipit si la oltcit si la dacia cu rezervorul pe masina aproape gol si cu un letcon cu apa tare si cositor si deasupra gaurii am pus folie de Cu subtire nu mai stiu de cat era :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apa tare si cositor. Gaurile mele sunt bine mersi de cand am luat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai la mandea. Eftin si bun. Petic din tabla de alama, lipit cu cositor. Am mai facut, tzine de 10 ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca cea mai buna treaba e cu tabla... dar daca vrei o sulutie "de moment", du-te in cora sau carrefour si vezi ca o sa gasesti la raionul de auto un tubulet de plastic cu un fel de plastilina (continutul are o culoare argintie). eu am folosit la radiator si am fost super multumit de el - pana a trebuit sa-l schimb (s-a rupt in alta parte) :P .. se framanta acel continut si se aplica. se lasa 15 min (parca) si gata. costa cam 15 lei.

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la mine costa hai sa zicem 20 lei de pus un petic frumos si trainic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe grivita, linga cimitir, e un atelier de lipit radiatoare, rezervoare etc...lucrarea e gata in 2 zile si calitatea e ok. preturi... depinde de gauri...10-50ron.

plastilina aia e f buna... o gasesti si la augsburg militari (16ron) dar nu e o solutie de durata. (e un blister de la bison si se gaseste in 2 variante: 1 universal si 2 pt "lipituri" care stau in apa)

peste astea... "atelierul" lui mishul pare cel mai rentabil...:P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai Misule cand te gasesc disponibil? sunt multe gauri micute in jurul "sorbului"... si cred ca mai apar altele noi. Ma gandeam sa fac un rezervor mai mic din aluminiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai exista si variante de gen rezervor de trabi, dar e f mic, 22 litri, sau de alte masini, cel de trabi mie mi-a facut o impresie placuta. pina schimbi rezervoru sau il sudezi, merge unu de trabi curat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am de 2 ani lipita zona rezervorului, de care zicea si Don Taco, cu o solutie gen poxipol.. e pentru lipit rezervoare... se gasesc pe la magazinele de piese auto de import

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!