Jump to content

Apa in dreapta la pasager!


cld19
 Share

Postare recomandată

uite amplasarea acestora si pentru tine.... si pt Variant, poate e de folos pe viitor, altor utilizatori

 

pt spate... The rear water drainage hoses run through the C-pillar and end in the rear wheel housings. Cleaning is done from the wheel housing. The wheel housing liner must be removed.

trapa berlina.png

trapa variant.png

fata trapa.png

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, poate cineva să confirme faptul că lipsa plasticului de la nr 1 din schema de mai jos are legătură cu intrarea apei in habitaclu prin sita nr 12 de la aeroterma? La mine plasticul de la nr 1 (Cod 3c1 815 159c) lipsește. Poate cineva să puna o poza cu amplasarea plasticului respectiv sub grila dreapta de sub stergatoare. Mulțumesc. 

Screenshot_20210426-110021_Google.jpg

Screenshot_20210422-191629_Google.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, neavand acolo acel plastic apa intra direct in gura de aspiratie a aerului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare, ma lovesc si eu de aceasta problema, apa in fata pasager.

Am curatat scurgerile laterale, pus silicon la carcasa de la aeroterma si tot intra apa.

In masina intra pe jos in zona unde indic cu mana.

Pe unde s-ar putea infiltra apa, niste sfaturi ce sa verific.

Masina este fara trapa.

20230123_173854.thumb.jpg.ed0528c3b9ed70902d990a0aed4579da.jpg

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu are trapa, verifica daca este bine lipit parbrizul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 1/23/2023 at 7:43 PM, rolling06 said:

Salutare, ma lovesc si eu de aceasta problema, apa in fata pasager.

Am curatat scurgerile laterale, pus silicon la carcasa de la aeroterma si tot intra apa.

In masina intra pe jos in zona unde indic cu mana.

Pe unde s-ar putea infiltra apa, niste sfaturi ce sa verific.

Masina este fara trapa.

20230123_173854.thumb.jpg.ed0528c3b9ed70902d990a0aed4579da.jpg

 

Salut, 
De problema asta m-am lovit si eu, intra apa pe unde indici cu mana , la orice ploaie/ spalare de masina.

 

Din fericire nu e vorba de parbriz!!!

 

Problema este la stalpul A. Daca deschizi capota, poti vedea pe stalpul A, cum te uiti la parbriz din ext masinii, in stanga jos, un capacel care este "izolat" cu niste spuma. Acea spuma in timp se coace si permite infiltrarea apei in interiorul stalpului A iar mai apoi, in locul unde indici cu mana. Am studiat problema cu o camera endoscopica. Singura remediere este siliconarea acelui capacel de jur-imprejur, bine de tot si lasat la uscat bine. 

Poti proba acest lucru, pe care ti l-am explicat, turnad apa pe acel capacel si te asigur ca iti intra apa. Siliconeaza-l si nu mai ai treaba.

Sper sa intelegi cat mai multe si din imaginile atasate. In imaginea de pe camera endoscopica apare locul pe unde patrund infiltratiile in masina, in spatele tablei din fata manei tale, cea cu gaura in ea... iar in celelalte, intelegi, e capacelul (Dopul).

Pentru a avea acces bun la acel capacel (dop) este nevoie sa elimini plasticul de sub parbriz pe partea pasagerului. 

 

ATENTIE!!! Sa siliconezi bine si sub tabla stalpului A, altfel risti sa ai infiltratii in continuare.

 

2090068964_WhatsAppImage2023-06-05at19_40_19.thumb.jpeg.6f4841c9e50ffa1b135a7114ae3aff55.jpeg651972034_WhatsAppImage2023-06-05at19_40_20.thumb.jpeg.cd1871218b8a942c61f5c677a75e4145.jpeg2032352423_WhatsAppImage2023-06-05at19_40.19(1).thumb.jpeg.848980c81801801a805f819e2e8d0db4.jpeg312604841_WhatsAppImage2023-06-05at19_40.21(1).thumb.jpeg.ed60a80474bbaaf094493e17f14110c3.jpeg

 

 

 

SPOR!

Modificat de 101Aem
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

De ceva timp am si eu probelme cu apa in partea dreapta, la pasager. Se uda destul de rau mocheta cand ploua mult.
M-am uitat la chederul de la usa dreapta si nu e rupt, dar trece apa cumva de el (vezi poza 1 si 2).

 

Sub chederul de la prag, probabil din cauza ca sta apa acolo s-a format rugina, a inflorit vopseaua.

 

3.jpg1.jpg

IMG_9519.thumb.jpg.b817c6071e95dbb43be67d1095f3de7e.jpg

Modificat de razvann87
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florynbadescu

Dai panoul de la usa jos si o sa gasesti sub panoul metalic (cel echipat cu boxa, motoras deschidere geam etc.) in partea de jos o garnitura distrusa. Cureti bine si pui silicon si nu mai ai treaba. Pentru a avea acces desfaci suruburile de la partea de jos si pe cele laterale iar pe cele de sus doar le slabesti (ale panoului metalic) cu un torx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi pentru raspuns. Foarte bine ai explicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bună ziua!

Am și eu o întrebare la dumneavoastră, în urma cu câteva zile am uitat geamul deschis de pe dreapta spate, iar urma ploii sub bancheta s a adunat apă  inclusiv  în locașul pompei de motorină

Întrebarea mea este, dacă apa s ar fi putut infiltra și în rezervor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are cum sa intre/are garnitura pompa,este închisă ermetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,am si eu o problema cu apa la pasager dreapta fata,când ploua mi se inunda mașina in partea dreata, toate scurgerile sunt curate,care ar putea fi problema?

Apa se infiltreaza prin coltul din dreapta pe sub burete ,am atasat poza

Screenshot_20230809_144015_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e un dop lipsa acolo ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!