Jump to content

Apa in dreapta la pasager!


cld19
 Share

Postare recomandată

Salut, nu stiu daca intreb bine aici , dar de ceva timp ma confrunt cu faptul ca in dreapta la pasager sub pres este ud mereu cand ploua . Am tot incercat diferite metode si nu i-am dat de cap.Am nevoie de ceva informatii daca aveti !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai trapa pate fi de la furtunul de scurgere care iese undeva sub balamaua de la portiera asa se imbiba scurgerea aia cu praf si apa si poate fi desfundata cu o sarma usurel sa sa nu o spargi sau cu aer


sau radiatorul de caldura daca dispare apa din borcan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am uitat sa specific nu am trapa, nu ii pot da de cap, am scos mocheta m-am uitat , am ridicat pe elevator turnand apa nu pot sa-i aflu buba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica cand ai ud sub pres daca filtrul de polen este si el ud sau daca este ud pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca are relevanta ce spun dar si eu pateam la fel cand luam curbe bruste si multe la stanga ( cand ma dadeam ca prostu pe gheata in parcare) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand faceai treaba asta nu cumva se auzea si cum se misca apa in bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica gaurile laterale de scurgere a apei de pe parbriz aflate sub capota in compartiment motor, se pot infunda cu praf si frunze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s a umblat vreodata la usa din dreapta,sub fata de usa?geam,macara,broasca,etc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Christu, raspunsul este da. Pentru a ajunge la acele guri de scurgere care se infunda deseori cu mizerie mai ales daca ai locul de parcare sub un pom, trebuie sa desfaci stergatoarele si apoi poti scoate plasticul de sub ele. La mine era plin dar nu a rexolvat problema cu apa. (Trapa am si eu).

In cele din urma am depistat ca intra pe langa rama oglinzii si se scurgea prin usa apoi se scurgea in habitaclu sub fata de usa.

Cel mai ok cred daca ai posibilitatea sa dai fata de usa jos si la curte undeva sa torni apa pe geamul din dreapta o alta persoana se poate uita din masina pe unde se scurge/intra apa. Eu asa am gasit cauza.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu există gaură de scurgere în ușă, pentru apa care ajunge acolo?

În praguri poate ajunge apă? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte usor de scos. Se infige de sus in cauciucul de sub parbriz, care e ca un fel de cheder. Are un canal exact pentru plastic. Daca il scoti un pic te prinzi. Tragi de un colt perpendicular pe parbriz in sus si iese. La fel intra. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ce zice valioglu mai sus

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am avut aceeasi problema la masina mea (passat b6). Mentionez ca a mea are trapa. Am scos capacul de langa balamaua usi din dreapta si am bagat pistolul cu aer in gaura de scurgere de sus de la trapa. In 2 minute am rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Ma alatur si eu celor cu apa in masina. La mine, in stanga, este mocheta imbibata de apa doar pe mijlocul patratului une tin picioarele. Este ciudat caci nu a plouat de mult. Apa pare sa nu se mai termine acolo.......

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai caloriferul de incalzire spart . Verifica nivelul lichidului de racire

Modificat de cristi16v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu scade nimic. Este apa curata. Nu stiu pe unde ajunge acolo.....

Antigelul este neatin de 3 ani de cand am facut distributia.

Azi am verificat scurgerile de sub parbriz, sunt ok. Am turnat 5l de apa si imediat a scos-o afara, sub masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On 12/29/2017 at 18:34, BogdanLitoiu a scris:

Salut. Ma alatur si eu celor cu apa in masina. La mine, in stanga, este mocheta imbibata de apa doar pe mijlocul patratului une tin picioarele. Este ciudat caci nu a plouat de mult. Apa pare sa nu se mai termine acolo.......

 

SALUT! aceeasi problema o am si eu,  apa in stanga fata in mijloc, mocheta si buretele de sub mocheta de sub pedale sunt imbibate cu apa! am verificat scurgerile de la capota si sunt desfundate iar pe la usa si prag este uscat! nu este nici de la antigel, nivelul in vas fiind la maxim!

BogdanLitoiu ai gasit problema????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Nu am cautat din lipsa de timp. Acum cu ploile astea nu a mai "crescut nivelul", nici la spalatorie nimic. Cand am timp o sa scot mocheta sa o usuc si o sa verific scurgerea de condens sa nu fie infundata si da ajunga apa in stanga.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Dupa ultimele ploi, masina fiind stationata, a inceput sa creasca nivelul in acvariu..... Tind sa cred ca este o infiltratie prin zona parbrizului sau a chederului de usa stanga fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca parbrizul a fost inlocuit, poate sa fie o problema cu etansarea acestuia - poate nu este lipit corect.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da Florin. A fost inlocuot. O sa verific etansarea acestuia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut,spre deosebire de cazurile voastre,la mine in urma ploilor din zilele trecute mi am gasit bancheta din spate usor umeda dar pe margini (spre usi).

In toamna am avut o problema cu scurgerile de la portbagaj (am scos o galeata de apa de la roata de rezerva).

La fel am banuit si acum ca tot de acolo ar fi,dar am scos capacele de vizitare (cele din spatele stopurilor) si am bagat mana ,dar totul este uscat acolo.

Totusi,a mai astupat cineva acele "scurgeri" de la portbagaj?Tind sa cred ca pe acolo se prelinge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

La mine nu a mai bagat apa de loc. astept toamna sa vad daca mai baga....

Zi frumoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si la mine intra apa in stanga spate.Sa uzat buretele care vine pe partea aia metalica de sub fata de usa.Oare se gaseste de cumparat?Sau stiti alte solutii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!