Jump to content

Apa in dreapta la pasager!


cld19
 Share

Postare recomandată

On 23.02.2018 at 6:38, F l o r i n a scris:

Daca parbrizul a fost inlocuit, poate sa fie o problema cu etansarea acestuia - poate nu este lipit corect.

 

Salutare, se pare ca și eu probleme cu ;condensul;.acum o săptămână am găsit mașina cu parbrizul prin interior cu broboane de apa mai ceva decit condensul ca a trebuit sa iau la șters ca nu putea clima sai facă fata, a doua zi cind sa plec am observat presul schimbat la culoare, am pus mina pe el și mare mirare era aproape îmbuibat cu apa și mocheta la fel, am tot cautat cît mia dat timpul pe forum dar nu am găsit exact unde se afla găurile de eliminare condens Passat b6. Țin sa menționez ca antigelul este la nivel, filtrul e curat și uscat, pe ușa din dreapta mam uitat totul ok. Mulțumesc și poate îmi veniți de ajutor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salutare tuturor! Am un passat b6 si de vre.o săptămână am descoperit apa sub preș . partea  soferului si la pasager . Apa vine doar cand functioneaza Ac.ul. Si e destul de multă! Va rog sa ma ajutati daca stiti o rezolvare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti de cumparat cordon de mastic. 38 lei

demontezi fata de usa , indepartezi adezivul vechi si il lipesti pe cel nou.

ca sa nu fac reclama, bagati voi pe google MASTIC ETANSARE IXELL FATA USA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
florynbadescu

Salut, postez si eu o problema legata de intrarea apei in habitaclu, mai precis in partea dreapta fata. Anul trecut am desfacut grilele de sub stergatoare, am dat cu silicon sub sita de la aeroterma, am desfundat de frunze traseul de scurgere a apei, am verificat garnitura de la fata de usa dreapta am dat si pe acolo cu silicon si nu a mai curs. Problema a aparut din nou acum cand la un drum pe autostrada pe o ploaie torentiala apa a intrat din nou in dreapta fata si habar nu am pe unde ca am desfacut din nou si taote garniturile erau ok. Am verificat si conducta de eliminare a condensului de la AC care este ok. Parbrizul a fost dat jos si lipit din nou, grilele de sub stergatoare sunt intregi nu sunt sparte. Daca a mai avut altcineva probleme asemanatoare va rog sa ma ajutati cu un raspuns ca eu am ramas fara idei. De fapt una singura imi trece prin cap: datorita ploii torentiale si vitezei de mers pe A1 cantitatea de apa care a intrat sub grilele stergatoarelor a fost prea mare si a depasit buza acele site pe unde intra aerul si s-a scurs prin aeroterma?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florynbadescu

Nu am trapă 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

De ceva vreme a inceput sa imi intre apa pe partea soferului la picioare. Am avut intradevar  infundata scurgerea de sub parbriz am rezolvat si a disparut apa ce se strangea acolo.

Astazi iar m-a prins o ploaie zdravana si a inceput sa curga pe undeva pe langa compartimentul ala din stanga... Am atasat o poza, maine o sa incerc sa desfac pe acolo sa dau mocheta la o parte, e plin de apa sub ea...

Vreo idee pe unde ar putea sa vina? Nasoala treaba, mai sus sunt sigurantele, tot felul de module, curand o dam in mucegai :( . PS: antigelul e la nivel ok, nu am pierderi... si am trapa...

rsz_img_20200730_173309.jpg

Modificat de AndyEM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfa panourile de sub bord si vezi pe unde intra apa.

Verifica sa ai scurgerile desfundate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai facut ceva teste astazi, am turnat pe parbriz apa nimic, iar cand am turnat pe la trapa a inceput imediat sa curga.. o sa dau jos stergatoarele si sa incerc sa curat scurgerea trapei de sub parbriz.

Acum sa vad cu desfacutul carpetei ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acolo este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut stergatoarele si toate plasticele, am facut curat pe acolo cum trebuie(era destula mizerie) inclusiv la cele doua scurgeri de la trapa, insa asta nu a rezolvat problema... Dar macar stiu ca e tot curat acolo si nu mai ramane deloc apa..

Am turnat apa pe trapa, vine pe acea scurgere fara probleme, dar curge si inauntru in continuare din pacate. Probabil furtunul nu mai e etans la conexiunea cu scurgerea de sub parbriz.

Trebuie desfacut din masina diverse sa ajung cumva la acel furtun si sa il etansez... Nasoala treaba

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intai verifica sus,  conexiunea la iesirea din scurgere trapa....pleaca pe circuit 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! De fiecare data când ploua afara găsesc mocheta și covorașul de la șofer ud. Trapa nu am, am încercat sa dau cu furtunul pe la geam, pe la parbriz peste tot și nu se vede nimic pe interior, nu apare vreo dara de apa, absolut nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat, era furtunul iesit din scurgerea de la capota..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! A fost suficient sa dai stergatoarele si plasticele jos pt. a avea acces la furtunul cu problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va Salut. In primavara a inceput sa curaga apa in interior prin zona plafonierei fata mai mult pe stanga . Acum parca baga mai mult incat tapiteria e compromisa si sa dezlipit.Cum as putea afla pe unde curge ?Ar fi 3 variante parbriz dezlipit( nu prea cred pt ca plafoniera e deasupra parbrizului) ,barele longitudinale sau antena gps dar aia e in spate.Un sfat ar fi binevenit pt ca vreau sa dau plafonul jos sa-l retapitez si cu ocazia asta sa rezolv si infiltrarea .Am comandat si garniturile de la bare .Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

 

Salut. Si mie imi curge apa in masina cand ploua mai tare, pe la stalpul de la parbriz in dreapta am observat deoarece l-am gasit ud si apoi se prelinge pana la picioare. Am mai auzit de o problema daca a fost fata de usa data jos, la mine a fost data pentru a schimba boxa.

 

Masina este berlina si nu are trapa.

 

 Rezolvari pentru aceasta problema ? Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut!Eu gasesc foarte ud sub bancheta din spate(s-a defectat și încălzirea din bancheta),sub presuri in spate este uscat.Strict sub bancheta este apa.PE unde ajunge apa aia acolo,va rog putin ajutor,ca nu mai stiu ce sa verific.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina cu trapa sau fara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scurgerile sunt toate curate, furtunele ok, curatate, la locul lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La trapa are mai multe furtune sau numai cele 2 care merg spre fata?Cele 2 spre fata sunt curate,in fata este totul uscat.Doar sub bancheta este ud.Daca are furtune si in zona bancheta,spune-mi te rog unde sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai fata/spate scurgeri.

furtunele din spate coboara prin stalpi, trebuie desfacut capitonaj portbagaj si stalp sa le poti urmari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva o schema cu amplasarea acestor furtune si scurgeri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce nu ai inteles din postarea mea de mai sus?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!