Jump to content

Golf 6/Jetta - Probleme cu rugina


jimmyy
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Nu stiu cum am ajuns sa am o pata mica de rugina pe capota (poate de la grindina, vreo pietricica...).

 

Vreau sa repar toate micile zgarieturi de pe toata masina in vre-un an doi (nevasta o mai zgarie din cand in cand) asa ca ma intrebam cum sa fac sa nu se inrautateasca pata asta mica de rugina, e cam de 0,5 cm2.

 

Ma gandeam sa dau cu un pic de WD40?

 

Tot ce am nevoie este sa nu se degradeze pana intr-un an doi, si apoi sa mai trebuiasca sa schimb capota... alti bani alta distractie...

 

 

post-96611-0-86744700-1428396949_thumb.j

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Capota a mai fost vopsita, este vina vopsitorului.

 

Nu prea ai ce face in realitate, trebuie vopsit si pregatit tot reperul, de data asta intr-un service mai serios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumpara din comert (magazin de chimicale) un flacol de Deruginol. Ia un betigas de urechi, inmoaie un capat in solutia respectiva si curata acea mica zona fara vopsea. Rugina o sa fie cumva intarita si transformata in strat de protectie si nu o sa mai lucreze mai departe. Ulterior da cu niste vopsea corectoare si ai rezolvat problema pe moment.

Pentru o ciobitura cum ai tu, nu merita sa revopsesti toata capota. Si eu in fiecare primavara, dupa ce capota a luat mai multe pietricele, mai gasesc zone cu vopsea ciobita. Curat si dau cu un pic de vopsea corectoare si nici nu se vede. Asa am facut de ani de zile cu toate masinile pe care le-am avut si a fost in regula.

Faptul ca se ajunge cu timpul ca pe capota sa ai mai multe zone retusate si te decizi sa revopsesti capota este una iar ideea de a mai face mici retusuri din cand in cand e alta. La fel de bine vopsesti azi capota pentru 2-3 puncte cu vopsea sarita si peste 1 saptamana iara iei o piatra si iara iti ciobeste capota proaspat vopsita.

Vrei sa nu mai ai bai cu ciobituri, tragi o folie transparenta dupa ce ai vopsit capota si asta te poate cumva scuti de eventuale ciobituri viitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Buna si ideea lui Lufy. Eu recomand Nigrin, dizolvant rugina. Il gasesti in Dedeman si costa 12 lei. Am dat eu weekendul trecut cu nigrin, inmuiata pensula in el si frecat pe pata de rugina. Miracol, ramane tabla goala, fara rugina. Dupa ce ai terminat, stergi urmele de nigrin de pe vopsea sa nu atace vopseaua. La sfarsit, achizitionezi un kit de retus vopsea OEM, nu pun numele sitului ca sa nu facem reclama si gata. 

 

 

Spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, exact cum zice si Lufy, pentru o mica ciobitura nu prea as revopsi toata capota, trebuie sa gasesc o vopsea cat mai asemanatoare la culoare si sa cumpar cantiatea cea mai mica din vopseaua aia... :) daca aveti vreo sugestie puteti sa mi-o trimiteti pe mesaj privat sa nu para publicitat cum zice si lokoman.

Modificat de jimmyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dealer se gaseste kit de reparatie OE care include 2 sticlute, o sticluta de vopsea exact pe culoarea ta, precum si o sticluta cu lac, cost ~40-60Lei.

 

Totusi, daca ai rugina, ceea ce incerci sa faci este doar un paleativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La dealer se gaseste kit de reparatie OE care include 2 sticlute, o sticluta de vopsea exact pe culoarea ta, precum si o sticluta cu lac, cost ~40-60Lei.

 

Totusi, daca ai rugina, ceea ce incerci sa faci este doar un paleativ.

Da, dar pot sa tratez rugina cum a fost explicat mai sus cu o solutie (gen Ruginol) si apoi sa aplic un pic de vopsea nu?

 

Mersi frumos pentru idea cu sticuluta de lac in culoarea mea, e super, o sa-i sun sa vad ce zic.

Am sunat deja , eram curios tare, si mi-au zis ca au, doar ca trebuie sa-l comande, e in culoarea masinii mele.... super :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce se aplica solutia de indepartare/neutralizare a ruginei (Deruginol, Nigrin, etc), nu se aplica si un grund inainte de vopsire ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modul "sa nu rugineasca din nou" eu am folosit kit-ul oficial de vopsea plus lac

 

Arata ca naiba (dai ca si cum ai da cu oja, cu pensulitza din kit) dar au trecut 3 ani si coafura rezista

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kit-ul de retus este gandit pentru aplicare acolo unde a sarit vopseaua si se observa grund-ul, nu direct pe tabla (vopseaua nu face priza buna), de aceea am si spus ca nu este o solutie pe termen lung.

 

In functie de maiestria celui care da cu pensulita, poate sa iasa un retus civilizat.

Atentie, daca nu-ti place poti sterge repede cu o carpa si aplici din nou.

Zona trebuie degresata foarte bine anterior.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista kit de vopsea si la spray daca aveti portiuni maricele de retusat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Sal scuze ca scriu aicea dar nu pot deschide altul 

Am și eu o jetta 2012 adusa din Olanda problema e ca după 8 luni de la cumpărare e mancata de rugina amândouă praguri cate un punct de rugina fiecare și amândouă portiere fata o grămadă de puncte și toate sunt din interior  .Dacă îmi puteți spune am vreo șansă să o repar pe garanție sau trebuie sa o repar din bani mei ?

Modificat de faster20
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut,

am si eu un golf 6 din 2011 si la aripile din spate, exact pe margina aripilor (deasupra rotilor), mi-a aparut rugina - cel mai probabil de la mizeria de sare pe care o arunca ADP de sector. 

Aveti idee daca se poate rezolva cu un spray sau daca trebuie revopsite aripile,  trebuie vopsita toata suprafata aripilor ? ma gadesc ca se poate revopsi doar segmentul  acela de 2-3 cm ... altfel trebuie sa vopsesc jumatate de masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Curatata zona de rugina, grund, vopsea, lac. E vorba de retus, un vopsitor iti poate rezolva problema foarte usor. Daca vrei sa faci treaba in regie proprie, rabdare si un pic de indemanare. Sunt destule tutoriale pe youtube in care se explica foarte bine cum sa retusezi diferite zone afectate. De la felul in care sa maschezi zona, la ce smirghel sa folosesti in diferite etape, la cum sa vopsesti etc etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Probabil raspunsul vine tarziu dar ptr viitor trebuie stiut ca acea zona este cu probleme si la golf 5 si la golf 6 , in special la variant . Rugina vine de la interior ptr ca apa din condensul tablei se strange acolo si nu are gaura de scurgere . In general problemele apar in partea stanga prima data . este indicat ca atunci cand se cumpara o masina cat de cat mai apropiata de nou , asta inante ca rugina sa inceapa a actiona ,sa  se toarne  ceara incalzita pe tot pasajul interior al aripilor , imbinarea  conturului aripii cu oala . Eu am facut la golf 4 acesta operatiune di dupa 18 ani masina nu are gram de rugina pe acele parti ,in schimb am vazut Skoda si golf 6 cu rugina in acele locuri  . De retinut ca rugina vine din interior ( vopseaua este deja umflata ) , lucru care este este mai grav decat rugina provenita din exterior datoara loviturilor de pietre etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salut!

 

Am observat recent rugina pe balamaua de la portiera Sofer. Va atasez niste poze cu problema. In poza 2 se observa si umezeala pe partea exterioara a masinii si nu-mi explic de ce se formeaza acolo sau de unde provine apa/condensul mai exact. Mentionez ca problema apare doar la portiera stanga fata, toate celelalte balamale neprezentand rugina. 
Credeti ca necesita inlocuire? Balamalele si surubul? Se mai confrunta cineva cu problema aceasta? 
Cum as putea proceda?

C1FF055E-7951-4A01-A8B7-B4C7AD5FAF78.jpeg

076E0E54-3625-4E76-B6F4-A98638FD3717.jpeg

Modificat de Perspective
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy changed the title to Golf 6/Jetta - Probleme cu rugina

Pai balamalele se mai si greseaza din cand in cand, tocmai pentru a preveni rugina. In conditiile in care la orice spalare a masinii in zona respectiva intra apa + umezeala din atmosefera + ploi, este normal ca pe acele role ale balamalei sa apara rugina. Acolo se freaca metal pe metal.

 

Prin urmare sugerez curatarea zonei cu solutie de curatat motorul de exemplu si pe urma gresat cu vaselina. Odata gresat, ai pace ani de zile. Eu cel putin am avut, in cazul tuturor masinilor detinute.

 

Asta in conditiile in care acele role nu sunt deja intepenite de la rugina. In acest caz nefericit, doar schimbarea balamalei te mai salveaza. Situatie vazuta pe 3 VW-uri pana acuma.

 

Eu am folosit pentru gresat, vaselina de la Nigrin.

01.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu intampin aceasta problema. La ambele usi fata pe prag s-au facut asa. Nu-misfau seama daca din cauza chederelor fiind mai vechi sau trantitului. O voi vopsi acolo insa pe viitor nu stiu cum sa peocedez, as lipi un buretel insa imi e teama sa nu obstructionez orificiile de scurgere a apei daca or fi acolo 

AEC7E049-FB9C-4486-B4E1-BF000633E0F5.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!