Jump to content

Golf 6 Variant 1.6 TDI Trendline


bbogdanmircea

Postare recomandată

bbogdanmircea

Am fost plecati in concediu o saptamana, asa ca masina a stat cuminte la etajul 5 al parcarii aeroportului :P

In vacanta am condus o masina cu automata, asa ca mi-au trebuit cateva minute sa ma reobisnuiesc cu ambreiajul dupa ce am incercat de cateva ori

sa opresc doar cu frana :P , adevarul ca pare tare inutil ambreiajul dupa o saptamana cand nu l-ai folosit :D

Cand am ajuns acasa pe la 1 noaptea am facut si o boacana destul de mare, luasem la pachet de la Burger King ceva si cand sa iasa din masina prietena mea

a scapat din mana un pahar de Cola la picioarele ei ... :tuktuk: ... am scos repede presul afara, am curatat mocheta cat s-a putut si de-acum studiem cum se scot petele de Cola de pe mocheta pe youtube, nah asta e ... se mai intampla, cu ocazia asta n-o sa mai iau ever Cola in masina si probabil nici fast food .

Daca aveti experienta la curatat mocheta ... :mop:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
bbogdanmircea

Am gasit si eu o spalatorie

Din pacate mai rau am mazgalit masina decat am spalat-o, am incercat hochdruck si apoi Spulen dar n-a mers prea bine .

post-37536-14363419564942_thumb.jpg

Link către comentariu

Parca acu 3 luni ma intrebai: http://vwforum.ro/topic/110171-skodita-furioasa/?p=2559252

Cola o scoti usor mai ales ca ai interior negru nu se vede. Cand vine iar caldura ia niste apa si cu o carpa imbiba locul. Sterge bine si asteapta sa se usuce la soare. Cola doar pateaza in culoarea maro dar asta se vede doar pe huse sau covoare deschise, pe negru daca iei "dulceata" aia care ramane dupa ce se "evapora" Cola nu se mai vede nimic.

 

Si mai pune si tu niste poze ca e cam alb negru topicul :D

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
bbogdanmircea

Haha am si uitat ca te-am intrebat, eu am incercat doar 3 programe dar se pare ca daca nu freci cu manusa din aia sau cu perie nu prea se duce mare lucru la spalare chiar daca presiunea e asa mare ...

Data viitoare ma duc pregatit cu manusa sau perie moale.

Ideea ca nici n-as vrea s-o zgarii dar nici murdara sa fie.

Cat despre Cola, am consumat ieri 4 fise la aspirator incercand sa scot bucatele mici de hartie igienica din mocheta (a fost primul lucru la indemana folosit la 1 noaptea la absorbit Cola).

Cred ca trebuie ceva spuma gen Biocarpet care sa umfle mocheta incat sa pot trage din ea tot, daca nu sa caut undeva un aspirator umed...

O sa fac poze dupa reusesc si eu sa o spal klumea !

Link către comentariu
  • 3 weeks later...
bbogdanmircea

Iar n-am apucat sa fac poze dar am o veste buna, mi-a venit si a doua amenda, de data asta am depasit cu 11 km limita de viteza deci 61 in zona de 50 ...

Se pare ca trebuie sa merg cu 55 maxim prin sate, ca s-au pus astia pe dat amenzi.

Bine ca e doar 25 de euro ...

Link către comentariu

Pai tu si stai in zona de radare, hai in Bayern ca aici abia vezi cate unul :D. Vezi ca daca tot iei amenzi dese, parca 3 intr-un an, o sa-ti dea si punct. Momentan esti pe 0 la puncte.

Link către comentariu
bbogdanmircea
De unde stii ca sunt pe 0 :P ? Se poate verifica pe undeva ?

De acum merg cu aplicatia blitzer deschisa ca nu se mai poate, ma rog si eu mare vitezoman ... 45 in zona de 30 si 61 in zona de 50 ...

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
bbogdanmircea

https://picasaweb.google.com/lh/photo/bCNvCSWQjmm-XjbjzvTW9dMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

 

https://picasaweb.google.com/lh/photo/qtWtvpQa39l8gIr7y1Uc-NMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

 

https://picasaweb.google.com/lh/photo/T--ewX7awx6OCshyumtKDdMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

 

https://picasaweb.google.com/lh/photo/w3LH1ZhbshjRPvjJ_m_7rNMTjNZETYmyPJy0liipFm0?feat=directlink

 

Ca tot spunea lumea ca nu pun poze... telefonul copiloatei e asa mare ca nu incape in suportul de parbriz asa ca am luat un suport ptr gura de aer, oricum se incingea la greu telefonul meu cand statea in parbriz .

 

Functioneaza foarte bine, are o deschidere enorma in jur de 10-11 cm, se si raceste telefonul ptr ca bate aerul direct pe el, sunt foarte multumit .

Este de la AVANTEK varianta ptr gura de aer, calitate foarte buna .

 

P.S.: Daca stie cineva cum atasez o poza de pe picasa sa se vada thumbnail dar sa o deschida full dar sa nu arate albumul din care face parte ... eu n-am reusit .

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
  • 1 month later...

Bravo tie, si eu am avut invitatie dar am dat-o la un prieten ce sta pe langa Frankfurt. Astazi mi-a spus ca nu stie daca sa ma injure sau sa-mi multumeasca pentru ca ieri a pierdut ore aiurea la cozi la standuri din cauza populatiei pe metru patrat :D.

Link către comentariu

Da cam asa ceva a fost si la mine, sincer prea multe nu am vazut, toate standurile masinilor mai exclusiviste erau atat de full de oameni incat nu prea aveai vreo sansa sa vezi ceva ... mai mult ne-am plimbat pe la supplieri pe unde era aerul mai respirabil si pe la firmele non germane unde mai puteai sa urci si tu intr-o Honda sau Subaru, dar nu prea merita experienta ... nu cred ca o sa mai merg decat daca am posibilitatea sa merg in zilele doar pentru presa... altfel nu merita .

Nah macar am mers vreo 8 km pe jos prin halele alea, plus inca vreo 6 pana in centru si inapoi, am mancat un schweinhachse, am platit 23 de euro parcare si inapoi acasa.

Link către comentariu
  • 3 weeks later...


wir müssen Sie leider informieren, dass der in Ihrem Fahrzeug mit der Fahrzeug-Identifizierungsnummer (FIN) WVWZZZ1KZCM612265 eingebaute Dieselmotor vom Typ EA189 von einer Software betroffen ist, die Stickoxidwerte (NOx) im Prüfstandlauf (NEFZ) optimiert. Wir versichern Ihnen jedoch, dass Ihr Fahrzeug technisch sicher und fahrbereit ist!

Wir bedauern zutiefst, dass wir Ihr Vertrauen enttäuscht haben, und arbeiten mit Hochdruck an einer technischen Lösung. Volkswagen übernimmt selbstverständlich die Kosten für alle Reparaturmaßnahmen und setzt alles daran, Ihr Vertrauen vollständig wiederzugewinnen.

Volkswagen wird schnellstmöglich auf Sie zukommen, um Sie über die notwendigen Maßnahmen zu informieren. Sollten Sie keinen Volkswagen-Kontakt haben, nutzen Sie bitte unsere Kontaktfunktion auf dieser Website.

Mit freundlichen Grüßen,

Thomas Zahn
Leiter Vertrieb und Marketing Deutschland
Volkswagen Pkw

Carsten Sass
Leiter Vertrieb Deutschland
Volkswagen Nutzfahrzeuge

Link către comentariu

Azi am pus si eu 2 leduri W5W pe plafoniera din spate, a iesit foarte usor masca aia .

Funny ca inauntru am gasit 3 socluri dar doar 2 becuri, normal ca si cel din centru functioneaza si i-am facut proba, dar nu are taietura in sticla aia de plastic .

Trebuie alta sticla mai speciala sau pot pur si simplu sa decupez plasticul de la sticla actuala ca sa pun si becul de pe mijloc ?

As mai lua 2 W5W si ptr plafoniera fata, dar nu stiu cum s-o scot, se scoate sticla aia de plastic, sau trebuie data toata plafoniera jos ?

Poze mai tarziu daca imi aduc aminte .

 

Am cochetat cu gandul de a cumpara doar spatarul 60% de la bancheta spate de pe un site de dezmembrari, ptr ca avea acel decupaj prin care se baga skiurile in spatele cotierei si eu n-am asa ceva, dar am ezitat si pana la urma s-a dat, era vreo 50 de euro ...

Nu prea batea la culoare dar as fi folosit-o doar in timpul iernii ptr mers la schi .

 

De-acum astept din nou poate pica intreaga bancheta spate cine stie . Sau schimb masina la primavara :P am auzit ca 2.0 TDI o sa se ieftineasca :P

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu

In fata se scoate sticla, de fapt si plasticul din spatele sticlei. Recomand led-uri la plafoniera din fata. ;)

 

In mod normal sunt doua tipuri de lampi in spate, de aceea baza e la fel.

Cel cu 3 becuri arata asa:

5dcdd6167d409e4e324293d6e0e38a39_800x600

Tu probabil ai modelul asta:

1575356.jpg

 

Teoretic, daca dai o gaura lumineaza si becul din mijloc. Practic, iti recomand mai bine sa schimb lampa. Pune una cu trei si ai si butoane pentru lampile laterale, separat. Vezi si aici cum se desface.

Link către comentariu

Mda, azi dimineata am vazut deja 5.5 grade si chiar 4 in bord, se pare ca daca mi-a fost lene sa pun cauciucurile de iarna sambata pe soare la 15 grade, o sa le pun acuma pe frig ... could be worse am auzit ca in RO a si nins ...

Link către comentariu

Din propria experienta iti zic ca am decupat cu grija acel plastic extra si acum am toate 3 W5W-uri (led-uri de ~35 lumeni fiecare) la plafoniera pe spate. Am efectuat "decupajul" cu un cutter mai sanatos si iesit mega ok.

 

Sincer, am considerat ca nu merita sa dau cei ~100+ de roni pe o plafoniera modelul "celelalt", doar pentru a putea eventualii pasageri din spate sa isi aprinda o lumina de "harta/citit" individuala. :D

 

Daca gasesti la pret decent led-urile, iti recomand sa iei din mai multe modele, pentru a putea experimenta care te avantajeaza mai bine. Eu personal, m-am oprit la asa ceva pentru fata

post-136064-0-13977500-1444678950_thumb.

 

iar pe spate, cele 3 sunt modelul acesta.

post-136064-0-13832100-1444678968_thumb.

Daca se considera cumva "reclama", rog un moderator sa stearga link-urile spre acel site.

 

P.S. Nu iti recomand asa ceva pentru nici una dintre plafoniere, intrucat acea "lupa" focalizeaza ciudat lumina (chestie de gusturi, clar :D). Dar repet, daca iti permiti "experimentele", cumpara multiple variante atat ca si numar de lumeni cat si de mod de "livrare" a luminii, pentru a-ti gasi propria combinatie "perfecta". :)

post-136064-0-19465700-1444678977_thumb.

Modificat de IKEA
Link către comentariu

Da, am terminat azi si cu plafoniera fata, m-am chinuit ceva pana sa scot sticla aia si plasticul ala de dedesubt dar a iesit pana la urma fara sa rup nimic .

Am pus pe fata la fel cu primele de mai sus .

Am scos si lumina de de-asupra de la portbagaj, si dupa ce am indoit un pic lamela spre interior, am bagat si acolo un C5W cu radiator pe el .

 

Am incercat sa inlocuiesc si lumina din torpedou dar n-am putut sa gasesc o pozitie sa bag surubelnita klumea, lasam pe altadata .

 

Am umflat si cauciucurile de iarna la compresorul din dotare, tre sa fac cumva sa ajung m repede de la munca maine ca sa le pot si pune pe masina .

 

Am gasit pe un site o bancheta spate neagra completa de Comfortline care are cotiera si gaura ptr skiuri inclusa, ma tenteaza dar e 180 de euro totusi .

Link către comentariu

Daca tot suntem la LED-uri recomand ledurile Bosmaa. Lumineaza uniform si puternic. Se pot comanda online din mai multe surse (eBay, Amazon etc.).

 

 

31lHQ3bVTiL.jpg

 

Ce bec/led este la lumina din torpedou?

Link către comentariu

Este W5W pb e ca nu pot scoate lampa aia .

Arata m bine in realitate

post-37536-14447321955829_thumb.jpg

post-37536-14447322145588_thumb.jpg

Link către comentariu

Azi am reusit sa pun cauciucurile de iarna in spatele blocului in parcare, m-am miscat bine cam in jumate de ora era gata .

M-a mirat cata rugina e intre jantele de aliaj de vara si disc, cele de pe spate erau lipite efectiv .

Temperaturile au scazut la 4 grade asa ca am zis sa nu risc nimic .

Ledul ala din spate mijloc se aprinde cu cele 2 si atat nu ?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!