Jump to content

Audi A7 sportback quattro TDI


Bebeee

Postare recomandată

Bebe, nu are rost sa comanzi ceva, colegii de pe forum s-au straduit ceva sa le avem "for free"

Primul pas ar fi sa stii ce tip de navigatie ai, Banuiesc ca MMI 3G sau 3G+, dupa care vedem ce versiune de firmware ai,facem update progresiv pana la ultima varianta dupa care harti si activare lor si gata ;)

intr-adevar dureaza 2 h+ hartile si aprox 30 de min fiecare update de firmware.

Eu am facut updateul de harti pe drum, Arad-Budapeata :)

Link către comentariu

Navigatia e 3G+ + Bose sound system. Din ce am citit, avand si Bose, aici ar putea apare probleme de mici incompatabilitati ce se rezolva doar la dealer. Sau nu? :)

Link către comentariu

Poate sa apara decalibrarea sistemului de sonorizare, rezolvabila treaba, intr-adrvar la reprezentanta, aprox 200 de ron

Link către comentariu

Uite aici o sura de inspiratie pentru viitor..  :rolleyes:  Ca tot ziceai ca jantele ca o vrei mai low si jante mai mari. :))  

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Nu vad de ce more low. Fiind o limuzina trebuie sa primeze confortul si ii sta foarte bine si la inaltimea asta.

 

Masina din link e pe perne, asa ca se poate ridica in parcari etc si nu mai apar probleme.

Link către comentariu

Daca i-as schimba arcurile, ar mai scade inaltimea cu 1 cm, ceea ce ar fi perfect. Acum cu S-line e -20 mm fata de stock. Si asa nu pot urc botul peste bordurile inalte si imi e putin frica de coltul din spate si soferii neatenti..

 

Masina e rigida. Fata de Cupra doar insonorizarea si sunetul facut pe denivelari e "premium" in rest e cam pe acolo. Ceea ce imi place :)

Link către comentariu

Long term Long term...dar media e 74 km/h deci 75%,daca nu mai bine, din 9400 km i-ai facut exterior,chiar pe autostrazi! Stiu ce vrei sa arati ,dar nu prea se pune in cazul tau :D

Link către comentariu

Ai dreptate. Ultimii 3900 km i-am facut saptamana trecuta pana la Amsterdam si retur :-) Dupa Prius si 206 1.4 HDI e cea mai economica masina ce am avut-o :lol:

Link către comentariu

Eu mi-am pus arcurile Eibach Prokit si sunt foarte incantat de ele. Micsoreaza garda cu 3 cm pe fata si 2,5 pe spate fata de suspensia normala nu S-line. Si nu sunt nici foarte rigide fata de cele originale. 

Tot azi am si resoftat-o, insa nu stiu daca este coincidenta sau nu dar cum ating viteza de 160 imi apare eroare pe switchul de la  eleronul escamontabil. Asta se intampla absolut de fiecare data cand ajung la 160 si se sterge eroarea dupa ce opresc motorul. Pana la resoftare nu mi s-a intamplat niciodata. Ai avut vreodata eroare pe asa ceva?

 

PS. S-o stapanesti sanatos. Arata foarte bine, mai ales cu kitul S-line pe ea :)

Link către comentariu

Multumesc. Pe A7 ai pus arcurile? Legat de eleron, nu am aut nicio eroare, se ridica la 130 kmh si coboara la sub 80 kmh.

Link către comentariu

Da, pe A7. La 140 se ridica eleronul. Nici eu nu am avut niciodata eroare pana sa fac softul...nu stiu daca are legatura sau e pur coincidenta....

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salut

 

Bebee, te cred ca e economica, ca cu a mea a venit prietena din Franta si a scos consum de 5.2%, nu a depasit 100km/h... dar a ajuns pana la urma. lol

 

Barladi, nu cred ca resoftarea are vreo legatura cu eroarea eleronului.

Link către comentariu

Am tot analizat ofertele si m-am decis. Raman cu 19" si pentru iarna. Voi lua doar anvelope noi 255.40.19 si gata. Din pacate nu am gasit oferte bune de jante 18 OEM. Daca nu sunt impecabile mai dau inca 150-200 euro pe reconditionare + diferenta de pret intre anvelopele pe 18 si 19 este prea mica. 

 

Tot pentru sezonul de iarna, am nevoie si de bare transversale.

 

Foloseste cineva Whispbar Flush? Adica modelul asta. E singura varianta ce arata mai ok pe masina.

 

Cei de la Thule nu fac un model care sa arata bine pe masina.

Link către comentariu

Salut Victoras. Ne intalnim si aici. Si eu cred ca nu are legatura softarea cu eroarea, acum dupa ce m-am interesat mai mult. 

 

In legatura cu consumul , masina chiar consuma foarte putin in comparatie cu greutatea si performantele ei. O ajuta si cutia in 7 trepte. Eu am un consum de 8,1, in ultimii 5 000 km, la o viteza medie de 44 kmh, dintre care cel putin 500 km sunt facuti la viteze de peste 200 kmh cu roti de 20 si cauciucuri de 265. Mie mi se pare mai mult decat acceptabil avand in vedere ca am un stil de mers mediu si cateodata agresiv...niciodata batraneste. 

   Cel mai mic consum l-am scos Arad - Ploiesti 5,9% mers "la consum" :))

 

 

Schiurile ar incapea si in masina,dar trebuie transformata in TT-R8, adica 2 locuri :))

Link către comentariu

Urmaream de ceva timp topic-ul tau, insa de la servici am ip de germania si nu aveam acces la majoritatea pozelor, iar pe mobil erau prea mici...

 

Am facut acuma un schimb de IP extra sa iti vad jucaria, si te felicit pentru detailing-ul efectuat, pozele din pagina 3 sunt frumoase :)

 

Cat despre jante, sper doar sa nu ajungi iarna sa le "aranjezi" pe acestea de 19, apoi regretul ulterior va fi mai mare decat "aranjarea" unora de 18´

 

Oricum, este o masina care am admirato de cand a fost lansata, si si in prezent, imi intoarce capul ;)

 

Sa ai noroc de ea !

Modificat de ToniM
Link către comentariu

Multumesc! La toate masinile am avut jante de aliaj de iarna si niciunele nu le-am stricat.. acum sa vedem :-) Poate ramane 19" pt iarna si 20" pt vara :lol:

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Si, impresii? Cati caluti cati nm cate secunde..treburi d astea serioase.

Link către comentariu

Nu stiu si probabil nu voi afla niciodata exact, nu am in plan sa o duc la un dyno 4x4. :)

Ar trebui sa fie ceva de genul ~ 300 hp si ~ 600 NM. Nu am apucat sa ma plimb prea mult dar masina trage grozav. 0-100 kmh trebuie sa scada sub 6 sec, de la 6.3 stoc. Reprize sau altceva, nu am masurat :)

Link către comentariu

Felicitari pentru soft...era cazul sa ii faci daca tot sunt rezultate foarte bune pe 3.0 TDI. La un soft la cutie nu te bagi? :D

 

Am mers si eu cu un A6 3.0 TDI cu soft si mi-a placut foarte mult cum trage...se poate compara chiar si cu 3.0 biturbo.

Link către comentariu
  • Laurentiu_LWR a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!