Jump to content

Scufita Rosie (Reloaded!) - ZaRedFury


Stefan.DFS

Postare recomandată

Publicat (modificat)

Suna al naibii de bine....dar se pare ca o sa raman cu ea in continuare. Tot imi da tarcoale un gand sa o transformam in GTD...dar sper sa ma paraseasca cat de curand, spre binele portofelului meu. :))

Singura problema ar fi cutia, in 5 trepte. Motorul e acolo, cu un stage 1+ o rezolv.

PS: hai sa facem schimb de scufite! :P

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
drachenblut

cadou pentru 200.000 km un kit de gtd, ce poate sa fie mai potrivit? ^_^

Link către comentariu

Stai potolit cu investitiile..sau poate ca vrei sa ramana la tine cativa ani buni si atunci zic..ca nah..merita..

Tu stii daca merita invetiti multi bani in masina...cat despre schimb, daca ai putina rabdare cred ca o sa o scot la vanzare in viitorul nu foarte indepartat. :) 

Link către comentariu

Hehe, eu as vrea sa ma potolesc...dar tentatia e mare.."e greu". Am un colectiv ispititor la capitolul asta.

Sper si eu sa se vanda, vom vedea. Din pacate nu prea se arunca lumea la masini bune. Tot "proaspat adusa cu km reali" le place. :))

Urmeaza cat de curand un detailing la exterior, iar in 3000km schimbul de filtre/ulei. In rest...motorina si pedala. 

 

Link către comentariu

Exista o psihoza generala pe tema asta, de parca aia pe acolo leviteaza...in fine nu are rost sa ne chinuim mintile prea mult cu treaba asta. Fiecare face exact ce vrea cu banii lui si...cam asta e. :)) 

Drumuri bune iti doresc!

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

N-am mai dat cu subsemnatul pe aici, dar si cand dau...apar chestii majore. :biggrin:

Trecand peste faptul ca am fost tradat de galeria admisie.....(a picat motorasul si galeria:banghead:) am zis sa sun pe Mos Craciun @volksman pentru o scurta vizita...asa de vara! cu acest prilej tin sa-i multumesc pentru rapiditatea in livrare si rabdarea din conversatile noastre....lungi.

Plusam cu ambreiaj Luk, amortizoare Sachs, flanse+rulmenti Sachs, kituri praf, bielete si capete de directe. Mai urmeaza restul de bucsaraie...cam tot ce e cauciuc pe sub masina.

Un scurt instantaneu din Marble si periplul celor 2900km efectuati in concediu. thx @redeye  pt poza editata. :))  :))

14089277_1192509674140438_6945303575711632529_n.jpg

14215769_10202055703271188_455044404_o.jpg

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Mama in ce fel tratezi masina asta. Felicitari... un posesor care trage de masina dar o si serviseaza corect.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

si inca cum, o tratez cu placere.

azi am facut-o bucati.... :))

Curatat EGR, montat alta galerie (SH dar curata), alt motoras galerie (nou) 

Cateva poze mai jos. Murdar vs curat. Ultimele poze sunt cu galeria admisie veche, rulaj 210mii km = (horror) :))

Ma mir cum mai mergea.

 

DSC_1304.jpg

DSC_1305.jpg

DSC_1308.jpg

DSC_1309.jpg

DSC_1310.jpg

DSC_1311.jpg

DSC_1312.jpg

DSC_1317.jpg

DSC_1318.jpg

DSC_1319.jpg

DSC_1320.jpg

DSC_1321.jpg

DSC_1322.jpg

DSC_1323.jpg

DSC_1324.jpg

DSC_1327.jpg

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Asta inseamna schimbul long life la 30k. Uleiul se transforma in pacura, adica un fel de deseu.

Link către comentariu

Numai ca eu il schimb la maxim 14k, bag numai Motul. Cat despre mers subturat, nici atat. Probabil ca 210 mii au fost de ajuns sa se acumuleze.  

Link către comentariu

Mai ce sa zic, nu sunt strain de mecanica dar nici nu am mai facut asta pana acum. M-am apucat la 11 si la ora 14 am terminat. Demontat, curatat, montat la loc, totul cu atentie.

Este un DiY pe net cu privire la demontare. Odata ce ai scos senzorii de injectoare si fisele de bujii, dai in stanga totul. Dupa asta scoti conductele de motorina, tur si retur din cleme, inlaturi teava de retur anitgel sus, si sa cam eliberat accesul. Desi zice ca se poate scoate galeria fara sa scoti rampa de inalte (decat slabesti piulitele) mie nu mi-a iesit. Am dat-o jos complet (se vede in poza 2) Posibil cu un torx special si subtire se poate ajunge acolo....dar nu l-am avut

Ce mi sa parut cel mai greu sunt cele 3 suruburi de fixeaza ansamblul Clapeta acceleratie si EGR de galerie....ff greu de ajuns la ele. 

In rest este o operatiune ce se poate face acasa daca ai scule si cunostinte medii de mecanica. 

LE: La service mi-au cerut 8-900 ron pentru inlocuire galerie, curatare EGR, Clapeta acc si intercooler ca deh, e treaba de o zi.  Am zis WTF!!! Ma descurc eu acasa.

 

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
  • 4 weeks later...

A moment of silence for a fallen comrade!

Odata cu noile amortizoare, m-am intors la arcurile stock. 

Pregatita de frontul atmosferic siberian! Let it snow

14550724_10202206798608477_1261623697_o.jpg

Salute.gif.0a90066c21d77f2475833b7497f60a17.gif

DSC_0211.jpg

 

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Sa inteleg ca o vinzi sau te pregatesti de iarna? :)

Modificat de CrS1985
Link către comentariu

@CrS1985 Am cheltuit ~5500ron in 1 luna pe piese noi, manopere, drumuri pe la service, samd. Dupa cum zice si @ShadoWzZ masina o sa ramana muuuuuult timp la mine.:)

Nu sunt adeptul sa fac masina "noua" si dupa sa o vand la cineva ce nu apreciaza nici macar timpul pierdut prin service, sa nu mai zicem de piesele noi.

Da, as putea zice ca am pregatit-o de iarna, desi motivul pentru trecere la arcurile stock ar fi ca nu m-am acomodat cu Eibach si amortizoare noi. (cele vechi erau ff uzate, din cauza asta era asa comfortabila masina :)) )

Ieri am schimbat si toate bucsele bascula la puntea fata + geometrie noua. A iesit "la atza"! Daca tot am umblat pe acolo, am pus si gumele de iarna. Sa fie ready!

A ramas de montat ambreiajul si volant. Oscilez in a schimba acum, sau sa le mai tin pana la primavara cand am in plan o reconditionare totala la motor.

In alta ordine de idei, masina este noua pe dedesubt. Desi am saltat-o 30mm, stabilitatea a ramas aproape la fel.

Sunt deplin multumit. :wub:

 

 

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 1 month later...

La exterior cam atat. Posibil alte jante 17" la primavara. Cat despre eleron, stii parerea mea despre el.:))

Link către comentariu

Un final de an...curat!:wub:

BeFunky Collage.jpg

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!