Jump to content

Scufita Rosie (Reloaded!) - ZaRedFury


Stefan.DFS

Postare recomandată

 
Salutare dragi colegi,
 
 
 
Desi sunt membru de mult timp pe acest forum, n-am prea cochetat cu prezentarea de gala a autoturismului din dotare. Dupa discutii cu anumite persoane...(stiu ei care :lol: ) am zis, hai sa fac si asta!
 
 
 
Pentru inceput sa explicam putin "Reloaded" sa aduc in prim plan, pe un covor rosu...prima mea dragoste ce a durat putin peste 6 ani.
 
Micul Polo 1.4 TDi - 80 cp confortline care a reusit sa ma plimbe si sa ma bucure cu consumul lui mic ani de zile fara probleme si batai de cap.
 
Pun doar o poza, nu mai are rost sa o descriu, cred totusi ca a ajuns pe maini bune si cine o are se bucura de ea, cine stie...poate apare pe forum! :)
 
post-17286-0-67252500-1427051878_thumb.j
 
 
 
Revenind la prezenta inculpata, totul a incepe in toamna lui 2012 cand dupa 3 luni de cautari si vizualizari de cazane, plictisit sa ma tot uit la teancul de bani pe masa...am zi sa fie Golf 6!
 
Masina este la baza un 2.0 TDi, motorizarea de 110cp si 5 trepte viteza. An fabricatie 04.2009 CBDC. 
 
Echipare Highline sa dovedit una castigatoare, ma vrajit sa achit o suma destul de mare la vremea aceea. (11500E)...dar nu regret nimic! Sa dovedit a fi o alegere buna.
 
 
 
 
 
Cateva din aceste dotari:
 
-Sonorizare Dynaudio 10 boxe si conexiune usb/ipod cu RCD510
 
-Bluetooth integrat...care defapt merge foarte foarte greu, are toane cand recunoaste S4....si de multe ori nu vrea.
 
-Tapiserie piele alcantara cu scaune incalzite
 
-Volan piele + comenzi pe volan 
 
-Partronic cu display
 
-Senzori ploaie, lumini, follow/leave me home
 
-Geamuri din fabrica privacy glass
 
-Pachet chrom la interior
 
-Spalatoare faruri
 
-Jante aliaj 17" Porto
 
-plus alte mici dotari din gama Highline.
 
 
 
Per total masina se prezinta exceptional. Singurele probleme de cand o am au fost 2 senzori (de care stiam in momentul achizitiei) si mai recent schimbarea actuatorului turbo.
 
In rest, la veritabila varsta de 165500km, consuma doar motorina si din cand in cand la 6 luni ulei + filtre. Singura parte costisitoare a fost cand i-am schimbat distributia si bucsele pe fata + uleiurile de rigoare candva la 142mii km.
 
 
 
Modificari aduse de mine pana acum:
 
-Volan GTI, schimbator viteze, maner frana de mana - toate cu cusatura rosie.
 
-Soft TCM Turbo - Upgrade la 150cp
 
-Faruri si stopuri GTI look aftermarket 
 
 
 
 
 
Planuri de viitor sunt multe...si unele mai marunte:
 
-Schimbarea iluminatului interior in SMD + lampile de la numar.
 
-Montare pedale GTI look.
 
-Montare lumini in usi
 
-Tempomat (desi este highline si eu am fost surprins ca nu a fost in dotarea ei din fabrica)
 
-Tipsuri... sau toba. (aici trebuie sa ma gandesc mai mult si in functie de buget)
 
-Arcuri sport cu un drop de maxim -20mm (le caut pe cele de GTD) 
 
-Jante 18"  (apropo, setul de Porto 17" este la rubrica bazar  :pirat:)
 
-Discuri fata 312mm + furtune si lichid nou (tot vor trebui schimbate in viitorul apropiat cele actuale)
 
-Ambreiaj mai performant (la fel ca si discurile, incet incet ii vine ziua si lui de schimbare)
 
 
 
Cam atat, sa speram ca o sa reusesc sa le duc pe toate la capat si sa gasesc altele de facut. Alte idei sunt binevenite!
 
 
 
Poze pentru delectare....stiu, sunt urate jantele de tabla!!!
 
 
 
 
 
post-17286-0-59461400-1427053624_thumb.jpost-17286-0-08933200-1427053651_thumb.j
 
post-17286-0-97087400-1427053664_thumb.jpost-17286-0-66224500-1427053682_thumb.j
 
post-17286-0-80318100-1427053693_thumb.jpost-17286-0-15638200-1427053699_thumb.j
 
post-17286-0-48911500-1427053704_thumb.jpost-17286-0-86982100-1427053757_thumb.j
 
post-17286-0-95800800-1427053773_thumb.jpost-17286-0-51352700-1427053814_thumb.j
 
post-17286-0-97861900-1427054904_thumb.j
 
 
 
 
 
 
 
Cu stima,
Link către comentariu

Am mers astazi in spatele tau.  :D Frumos exemplarul!  :icon_thumleft:

Link către comentariu

Ma bucur ca am admiratori, am sa incerc sa o pastrez cat mai originala :) Data viitoare sa ma saluti, un flash, un claxon :D

 

Cateva din viitoarele modificari sunt deja pe drum! :D

Ramane sa gasesc arcurile -15 de care am nevoie. Intai sa le aflu codul.

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Stiu unde stai, pot sa-l aflu si eu :))

 

Sportline desi sunt "heavy breathing", sunt prea joase la stilul si locurile frecventate de mine iar Pro Kit este prea dur.

Ori pun -15mm OEM...sau alta varianta cu maxim -20mm drop.

Link către comentariu

De unde ai auzit ca Pro Kit e prea dur?

 

Masina a venit cu pachet sport (suspensie sport oem+ jante 17) sau ai adaugat tu jante ulterior? Din poze pare suspensia standard.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

De la mai multe persoane am auzit ca Pro este dur, inclusiv in cateva postari aici pe forum. Bine, acum depinde si de gustul fiecaruia in materie de amortizare. 

Sper sa am ocazia sa si testez inainte de a da banii in caz ca ma orientez spre ProKit din lipsa altor variante.

La mine conteaza mai mult drop-ul.  Nu as vrea sa o cobor mai mult de 20mm. Incerc sa imbin practicul cu estetica.

 

Masina nu are pachet sport, suspensia este standard iar jantele 17 sunt din fabrica.

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Sunt de fabrica dar teoretic cand selectai jante pe 17 erai fortat sa pui si suspensia sport. Masina ta a capatat aceste jante dupa ce a iesit de pe poarta fabricii. Cred ca aici vroia sa ajunga ego

Link către comentariu

Eu folosesc de mai bine de 30k km Pro Kit cu amortizoarele sport oem si nu am simtit scaderea confortului. Este exact ce trebuie dupa parerea mea ca tinuta de drum si confort. Cu accentul mai mult pe confort.

Jantele 17" din fabrica vin doar in combinatie cu suspensia sport, adica usor mai dura si -15mm, altfel au fost puse ulterior.

L.E.: What he said :icon_thumleft:

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

@Shadow Eu in atasament vad 7Jx17 ... sau ma insel?!

In orice caz, suspensie adaptiva nu am....ca o fi amortizor sport, aia e altceva, codul de amortizor cand l-am verificat nu era de sport, ci standard.

WVWZZZ1KZ9W481749.2.pdf

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Ai suspensie sport:

 

Equipment levels  A8F  Sports equipment 
 
Sau cel putin din fabrica a iesit cu arcuri si amortizoare sport.
Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Stiu de ce scrie acolo, Cu garda care o am in momentul de fata......nu vad nimic sport la ea :))

Am gasit si poza cu amortizorul de pe fata.

post-17286-0-15457300-1427143039_thumb.j

Link către comentariu

Posibil pana sa fi luat tu masina sa fie alte arcuri.

Partea buna este ca poti lua arcuri dupa VIN-ul masinii tale si sa le primesti pe cele -15mm :))

Link către comentariu

Nu exista diferenta intre amortizoare. Doar arcurile difera. Am verificat eu asta cu vin-ul lui prunaionut cand am luat arcurile sport de la el :)

Link către comentariu

Arata foarte ingrijita masina! Bravo! Ceva impresii dupa soft?  Eram hotarat sa fac si eu pasul spre soft de 150 cai, dar parca acu nu ma mai incanta atat de tare ideea...

Link către comentariu

Dpdv al meu, merita fiecare banut cheltuit pentru acest upgrade. 150CP si 320NM cuplu se simt din plin la fiecare treapta...mai ales cuplul.

Si eu am avut dubii prima data, mai mult de partea mecanica sub capota. Dupa ce a incarcat Mugur softul si am dat cateva ture cu el, ziceai ca mai am un motor in portbagaj, am uitat de toate :))

Am softul din Nov 2013, singura problema a fost actuatorul turbo schimbat acum 1 sapt. Membrana sparta. Nu au avut nici o legatura cu softarea.

Consumul in regim de condus normal a ramas la fel, daca ma dau la ea...atunci am cam 1% mai mult in medie.

De multe ori mi-e greu sa ma abtin, dat fiind si media consumului de 6.1 la suta in conditile in care 85-90% din km parcursi sunt DN zi de zi. :))

Parerea mea: Go for it!

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Asa este .. chestia cu "scade consumul la mers normal" e un mit. In cel mai bun caz ramane la fel iar in cel mai rau caz mai creste cu cca 0.2% la mers normal. Dar in schimb masina e total alta si la drum intins .. si peste tot ... si eu recomand o resoftare :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ia uite ce bine suna :D. Foarte misto o sa arate ca a ta era foarte inalta. Mai urmeaza 18" :))

Link către comentariu

@redeye, de 18 pun numai pe alea care stii tu ca imi plac :D

@shadow....n-am nevasta...inca. Oricum si daca aveam...nu era problema!

 

Luni facem montaju, azi na mers :(...v-am zis eu cum sta treaba cu rugina si 3 chei rupte in total....al naibii surub zici ca sudat. 

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!