Jump to content

Scufita Rosie (Reloaded!) - ZaRedFury


Stefan.DFS

Postare recomandată

Nu stiu pe ce offroad mergeti voi. Eu n-am avut vreodata probleme cu -30mm intrand pe rampe abrupte sau coborand. Nu am intampinat probleme mai mari decat cu -15mm. Mergand putin chiar si pe drumuri neasfaltate, din nou depinde de ce intelege prin offroad. Acum daca era si masina plina era si mai jos.

Link către comentariu

Surioara asta e mai dotata si arata mai bine :D multi km si tie fara probleme! Eram hotarat sa pun soft pe a mea, apoi eram hotarat sa nu mai pun, acuma cand vad ce spui despre a ta, iar stau pe ganduri..

Link către comentariu

BTeo

Eu zic sa nu mai stai pe ganduri si sa treci la fapte. Altfel simti 150CP si 320NM.  :D   (GabiB77 poate confirma senzatia, banuiesc ca toti trei avem aceleasi motoare ca si cod)

Nu am regretat nici o secunda upgrade-ul si sunt sigur ca si viitoarea masina va beneficia de acelasi tratament. 

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Incet incet m-am acomodat. Deja am rulat aprox 1200km pe acest setup si pot zice ca a devenit mai confortabila, sau mai asezat fata de primele 2-3 zile cand pur si simplu eram complet cheaun cu capul si total dezamagit.

Odata cu trecerea la jantele de 17" a disparut senzatia ciudata de "ameteala" in masina (nu stiu daca si altcineva a mai patit, poate sunt eu mai sensibil :)) )

Pentru moment ma declar multumit. Vedem cum mai evolueaza pe viitor. :)

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Surioara asta e mai dotata si arata mai bine :D multi km si tie fara probleme! Eram hotarat sa pun soft pe a mea, apoi eram hotarat sa nu mai pun, acuma cand vad ce spui despre a ta, iar stau pe ganduri..

Sunt fix in aceasi situatie! Ne-ai pus pe amandoi pe ganduri Stefane!

Link către comentariu

Si eu m-am gandit 1 an inainte sa fac upgrade-ul. Dupa ce l-am facut, ma gandesc cum de am stat atat timp sa ma decid! :))

Daca partea mecanica de sub capota este fara probleme, atunci nimic rau nu se poate intampla. :icon_thumleft:

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Marfa noua!  :D

post-17286-0-26781500-1429639784_thumb.j

 

Tipsuri: Done! Chiar imi plac cum arata si sunt foarte multumit de ele, montare usoara si prindere durabila.

post-17286-0-21860700-1429639800_thumb.jpost-17286-0-35342400-1429639840_thumb.j

post-17286-0-56815600-1429639844_thumb.jpost-17286-0-27410600-1429639797_thumb.j

 

Footwell LED Lights: Done! Mai frumos in realitate.

post-17286-0-13055900-1429640458_thumb.jpost-17286-0-72055500-1429640460_thumb.j

 

 

Urmeaza pedalele, tempomatul si luminile in usi.

Trebuie sa gasesc un DYI bun pentru tempomat asa cum am si pentru lumini in usi, sau pe cineva mai local in Ploiesti care poate sa-l monteze.

Putin complicat cu trasul firelor si codarea, acolo nu ma pricep. Montarea lui fizica nu imi pune probleme.

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Gata si cu pedalele GTI look.  :D Me happy!

 

Footrest, ambreiaj, frana se monteaza usor. La acceleratie nu m-am complicat prea mult sa gasesc o alternativa de montaj.

Cu 1 bucata cutter am taiat cauciucul de la baza pedalei, dupa am folosit flexul pentru a nivela pedala astfel incat capacul sa se prinda in clipsurile lui metalice si la partea de jos.

 

post-17286-0-68974400-1429968919_thumb.jpost-17286-0-16693300-1429968922_thumb.j

post-17286-0-43234200-1429968929_thumb.jpost-17286-0-78862300-1429969005_thumb.j

post-17286-0-74758400-1429968935_thumb.jpost-17286-0-87534000-1429968940_thumb.j

 

Urmatorul pe lista, Tempomatul!

Nu le fac pe toate odata ca dupa ma plictisesc si nu mai am ce pune pe ea :))

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Foarte frumos interiorul. O sa fac si eu treaba asta "romaneasca" cu pedalele. :))

Presurile sunt oem ? Sau alta firma?

Modificat de boduuu
Link către comentariu

Arata foarte bine! Observ ca cei cu G6 au probleme cu capacul pentru acceleratie si nu inteleg de ce... La mine, acele picioruse metalice s-au indoit perfect, fixarea fiind foarte solida. Posibil la Jetta sa fie putin mai subtire pedala de acceleratie?

Link către comentariu

@boduuu, presurile sunt cele cu care a venit masina, nu stiu daca sunt cele OEM, sunt cam subtiri iar capsele de plastic sau desprins din ele. Urmeaza un set de cauciuc originale.

Ai grija cand faci la acceleratie (daca faci ce am facut eu) trebuie decupat si ajustat de mai multe ori pana ajungi la versiunea finala. (Flex cu disc abraziv, cutter si rabdare)

 

 

@ffocus, probabil difera revizia piesei de la un model la altul. Am mai vazut G5 si G6 care nu aveau cauciucul pe pedala, asa cum ai si tu. Varful pedalei este mai subtire, acolo se indoaie piciorusele perfect, dar spre baza pedalei nu mai merge, are de 3 ori grosimea varfului din cauza adaosului de cauciuc.

 

Oricum, asa cum a zis boduuu, am rezolvat-o romaneste cu acel cauciuc. :))

Capacul la frana trebuie sa-l dau jos si probabil il lipesc cu Poxipol. Am pus banda dublu adeziva 3M sub el dar tot se misca.

De iesit nu are cum sa iasa...dar piticii din capul meu vor ca acel capac sa fie FIX!

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

De azi lumini in usi, altfel cobor din masina noaptea....vad si eu baltoaca mai bine :))

Iar la drum lung, merita si piciorul meu relaxare cu tempomatul in functiune.

 

post-17286-0-19116400-1430603138_thumb.jpost-17286-0-79398600-1430603145_thumb.j

 

 

Lampile la numar pe spate cam strica treaba. Le-am pus gand rau si la alea. Sa fie led!

 

In rest, baga kilometrii ca nebuna fara batai de cap. Vorba aia, motorina si pedala.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ceva nou! :D Me happy!

 

post-17286-0-67561000-1431363960_thumb.j

 

 

Link către comentariu

Nice! Cred ca si stiu de unde sunt :P

Ce ai facut cu cele vechi?

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Gabi.

Deocamdata faza scurta, urmeaza centrala pentru faza lunga si dupa aceea restul maruntisurilor pentru AFS. Stau cu ochii geana pe dezmembrari.

 

hacker667

Depo le am. Momentan zac in portbagajul masinii, trebuie sa le curat ca sunt cam murdare si dupa aceea vor intra la vanzare.

 

Si da, banuielile voastre sunt adevarate cu referire la vanzator! :))

Oferta a fost irezistibila!

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu

Hmmm. Si eu am o vaga banuiala :))

Daaa... sigur tu ai banuieli ;)

Link către comentariu
  • GabiB77 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!