Jump to content

DIY Curatare injectoare mecanice


vlady42
 Share

Postare recomandată

Heloo !

 

       Incep acest topic din dorinta de a fi (sper) util.Desi In momentul de fata lucrez la un swap de motor (vr6 in loc de 1.8 16v) , imi plac lucrurile mecanice si imi doresc sa stiu cum functioneaza.Asadar in dorinta de a curata injectoarele de pe vr6 am ajuns la un forum din U.S.A unde se descria procedeul folosit pentru a curata injectoare mecanice.Bineinteles ca nu am putut rezista tentatiei de a face acelasi lucru.Inainte de a descrie procedeul tin sa mentionez ca sunt doctor si nu mecanic.

 

Pasul 1 :Dat jos injectoarele

Pasul 2: Scos O-ring

Pasul 3: Introdus in solutie decapanta(unde le-am lasat aproximativ o zi)

Pasul 4: Suflat cu compresor

Pasul 5: Curatat cu ultrasunete - 4 "sedinte" la 60 de grade C

 

Din cate am inteles procesul de curatare ar trebui sa dureze cat mai mult posibil dar prietenul meu stomatolog se grabea acasa.

Maine le voi testa pe masina si voi revenii cu o concluzie

 

 

post-132368-0-22216400-1426183470_thumb.

post-132368-0-13019300-1426183478_thumb.

post-132368-0-99017400-1426183486_thumb.

post-132368-0-92835700-1426183497_thumb.

post-132368-0-53721200-1426183511_thumb.

post-132368-0-07001700-1426183526_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bafta cu proiectul si poate ne vedem pe la stadion simbata,e drift !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,am incercat eu sa fac aceeasi treaba cu solutie decapanta si apoi ultrasunete la un bmw diesel da am pus si rampa...

 

decapantul a distrus si injectoarele si rampa,ai grija sa nu fie prea tare,pe mine m-a dus 20 mil paguba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

        Din cunostiintele mele (relativ limitate) curatarea cu aceasta metoda se preteaza doar la njectoarele mecanice.La cele electronice am aplicat (tot cu succes ) urmatoarea metoda

Revenind la topic trebuie sa mentionez ca am schimbat doar trei din cele patru injectoare (lipsa  oring) insa chiar si asa am observat o accelerare mai buna si o urcare in ture mai buna.Consumul a ramas la fel (desi recunosc am mers mai sportiv un pic).Concluzia e simpla: orice fel de injector ai avea merita curatat(cand spun orice fel ma refer la cele pentru motoare pe benzina)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!