Jump to content

Achizitionare Passat B8 - termen de livrare


radudrc
 Share

Postare recomandată

Hello,

Eu am dat comanda pe 15 septembrie si a doua estimarea era saptamana 8/2019,dar niciun semn pana acum.Am numarat saptamanile si cred ca au trecut deja 22 iar in contract scrie termen livrare 14-20 saptamani,deci au fost depasite deja..se pare ca se mai adauga inca 8 saptamani daca apar anumite probleme pe care le trec ei in contract.

Daca nu o va livra pana in 20 februarie ,voi rata si rabla ceea ce inseamna inca 1000 de euro in plus ,iar  faptul ca a crescut cursul euro lati bani...

Deci intarzierea aceasta aduce doar minus in buzunar....credeti ca sunt sanse sa mai renegocieze ceva???

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ei depasesc termenul estimativ trecut in contract+eventualele intarzieri trecute (adica cele 8 saptamani, in cazul in care au fost trecute)  legal se considera ca nu si-au indeplinit obligatiile contractuale. In acest caz, dupa cunostintele mele, tu poti chiar rezilia contractul, poti cere daune...exista dreptul comercial care se ocupa de astfel de spete. 

Daca tu nu zici nimic, logic ca nici ei nu iti vor propune vreo reducere de pret. Insa, sfatul meu e sa le zici sa iti scada din pret fix acesti 1000 euro pe care ii pierzi prin expirarea programului Rabla. Daca vor sa vanda, nu au decat sa accepte. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioanid Constantin

Am primit o nouă avizare.Așteptare transport de la fabrică!

Cică într-o săptămînă este în vamă .Vine cu trenul.

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristian vitalia

Buna ziua!

Eu am făcut comanda de 1,5 TSI in 18.09.2018, și nu a venit nici acum. Am vorbit ieri la Porsche Romania și au spus ca a plecat vineri pe 08.02 cu trenul și ajunge in Curtici in trei săptămâni, după care mai face doua-trei zile pana in Bucuresti!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian, ai plasat comanda noua sau din stocul Porsche Romania?

Eu am dat comanda in 03.10.2018 la un auto din stoc si nici măcar nu a iesit seria de sasiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda data pe 15-09-2018,(comanda noua)am fost informat azi ca avem seria de sasiu si masina este in drum spre  Romania.Cel mai sigur va fi livrata in jur de 1 Martie,dar trebuie sa achit  pretul pentru ca saptamana viitoare va expira ticketul Rabla.

Modificat de valik86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristian vitalia

@mirceavb02am plasat comanda noua la PBN. Am și seria de șasiu. Cel mai sigur ar fi livrata pe 01-02.03.2019. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat un b8 pe 20.09.2018 si azi am aflat de la dealer ca probabil in 10 .03 va fi la Curtici. Deci 6 luni de asteptare. Tot dealerul spunea ca intervalul de asteptare are tendinta de crestere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poți, doar dealerul are acces la informațiile astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din discutiile purtate cu un dealer, am inteles ca reducerea de 2500 euro este valabila doar la masinile diesel. In plus de asta, toate preturile au crescut cu 1-2 %, atat la masina, cat si la accesorii. Termenul de livrare a ramas din ce spun ei la benzina undeva la 5 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu anul asta, dar anul trecut în decembrie discountul de 2500 era valabil și la benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discountul la masinile pe benzina nu mai este valabil incepand cu luna ianuarie anul acesta. In luna decembrie 2018 discountul era valabil. Politica VW este sa promoveze intr-un fel masinile diesel, tinand cont de scandalul din trecul. Stiu aceste lucruri deoarece sunt in "tratative" ca sa spun asa, pentru achizitionarea unui vw passat benzina. Si dezamagirea a fost destul de mare cand am auzit ca nu mai este nici o reducere. Acum nu a mai ramas decat rabla 2019, dar nimeni nu stie cand incepe, deoarece fondul de mediu nu are alocat buget si discountul pe care il poate aplica la pretul de vanzare dealerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stii bine...VAg nu mai ofera programul Porsche 20 ptr motoarele pe benzina...in shimb au un program de reduceri Faststart ptr diesel

Dar de ce spui ca se aplica doar programul Rabla ca reducere??/ Mai e si reducerea dealerului, care este de 3.5-4.5%....depinde cu ce talhar negociezi.

Acum 2 ani, cand nu aparuse programul Porsche20, recuerea la Passat era de 7%. 

Nu iti lua masina pana nu iti da si dealerul o reducere, in plus de cei 1400 euro de la rabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cei 1400 de euro care reprezinta reducerea rabla, sunt de fapt 1000, pentru ca in jur de 400 de euro costa voucherul.

Acum astept sa vad care dintre dealeri ofera un pret mai bun. Discounturile lor variaza intre 700 si 1300 de euro, pentru passat, 1.5 benzina, varianta r executive cu cateva dotari de bun simt.

Deocamdata mai astept putin, sa vad ce are de gand cursul leu-euro, dar vad ca nu mai are de gand sa scada deloc. La Porsche Bank este 4.8. Voi vedea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru motorizarea 1.5 TSI s-a facut discount 2500 euro (Porsche 20),dar doar pentru echiparea Advance. Acum  acel discount se da doar pentru  2.0 TDI  150CP, tot Advance. Pentru celelalte echipari discountul este mult mai mic.Poti obtine reduceri suplimentare daca faci finantare de la ei,dar avand in vedere dobanda,nu stiu cat de Ok este.

Pentru echipare advance eu am obtinut reducere de la 24.800 euro la 21.400 euro din care se scade rabla 1350 euro(la cursul prezent) + pret ticket rabla 2500 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valik, ti-a venit masina?? Azi e ultima zi de valabilitate a tichetului rabla, daca nu ma inseala memoria (20 feb)

Cat despre reducerea suplimentara pe care o acorda Porsche daca faci credit la ei, se estompeaza cu comisioanele si dobanzile pe care ti le vor percepe. Am calculat eu si dealerul si, la o Skoda Octavia 3 in valoare de 22 000 euro, daca faceai credit la ei si  dealeul iti aplica reducerea, la finalul creditului ieseai in castig cu aprox 200 euro.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,azi era ultima zi.Saptamna trecuta s-a primit seria de sasiu si am putut plati masina(se pare ca pt rabla e suficient sa ai seria de sasiu,nu sa vina masina).

Statusul livrarii saptamna trecuta era asteptare transport,estimarea  sosirii la dealer ar fi pt sfarsitul lunii.Cat despre finantare Porsche bank,poti lua banii pt a obtine discountul si inchizi ceditul dupa(o varianta) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata. Am intrat putin pe configuratorul vw, iar la selectia benzina, campurile "automata" si "tractiune integrala" se activeaza automat. Sa fie vreo eroare, sau sa se fi schimbat iar politica, ceea ce nu mai mira.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt sigur ca inteleg la ce te referi, explicatia este foarte simpla insa, deocamdata la vinzare nu exista decit modele pe benzina cu tractiune integrala  cu cutie automata.

LE Mai exact doar 2.0 tsi 272.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate, nu m-am facut bine inteles, sau nu am formulat intrebarea cum trebuie. Vreau sa configurez un passat 1.5 benzina, cutie manuala, tractiune fata. Pana acum puteam configura, dar acum nu. Din cate stiu, poate gresesc, motorul 1.5 nu cred ca este compatibil cu tractiunea integrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explicatia e simpla, cum a zis si Dragos mai sus: acum, daca vrei motor pe benzina, nu se poate configura decat automata si tractiune integrala. S-a mai intamplat in trecut, 1.5TSI va apare din nou la un moment dat. Poti intreba un dealer pentru mai multe detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca doar versiunea 2.0TSI se mai comanda;saptamana trecuta cand am fost la PBV mi-au zis ca vor retrage momentan 1.5TSI din oferta pentru ca nu fac fatza comenzilor,dar am crezut ca e o gluma de marketing,insa pare ca nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfârșit am primit și eu Status nou ...astepta transport de la fabrica? aveți idee cât ar dura transportul pana la Curtici.si După pana la Constanța.Comanda lansata in 15 oct 2018 2.0 TDI 150 dsg se pare ca și la motorina se așteaptă vreo 5 luni 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!