Jump to content

Achizitionare Passat B8 - termen de livrare


radudrc
 Share

Postare recomandată

Iti spun eu ce termen are: 4 luni de la inscrierea in program. In cazul lui Mircea e valabil pana pe 16.02.2019.

Daca masina nu vine in vama pana atunci, tichetul isi pierde valabilitatea. Va fi nevoie de o noua negociere cu dealerul, sa suporte el pierderea generata de nelivrarea masinii la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tichetul este valabil 120 zile din momentul inscrierii notei in programul Remat (adica 4 luni).

Mircea a scris bine, tichetul lui va fi valabil pana pe 16.02.2019. (s-a intalturat expirarea voucherelor la sfarsitul anului). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Venit cu Mos Craciun pe 24.12.2018

 

Vw_1.jpg

VW_po.jpg

Impresii?

La drum se comporta legat. Adica tot cu totul. Nu se aude motorul. Echilibrat in viraje. Ajunge instant la 100km/h. Consum? Calculat dupa vreo 240 km cam 7.7 - 8%. Drum si pe centura cam 70% si in oras in trafic.

Cam atat deocamdata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Rasvanmircea ar fi frumos sa ii faci un topic de prezentare in aria "Masina mea" si acolo poti impartasi pareri si raspunde la intrebarile colegilor in legatura cu masina. Nu cred ca mai este vre-un thread cu 1.5 TSI

Pana atunci haideti sa ramanem on topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Dupa multe telefoane catre Porsche Bucuresti Vest in care am incercat sa aflu ceva despre comanda unui passat 1.5 tsi advance plasata in 27 septembrie, dealer-ul ma anunta astazi ca cei din Germania sunt in concendiu pana pe 28 ianuarie si nu pot afla nimic nou despre masina pana luna viitoare. Se mai afla cineva in situatia asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oh no...nu suna bine deloc! Tot la PBV am facut si eu comanda,ultimul update era pet jumatatea lui Februarie.

Voi incerca sa obtin un update maine :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@popica17 aiureli, cum sa fie nemții toată luna ianuarie în concediu? Eu cred că de fapt nu au un termen clar și nu voiau să se certe cu tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neatza,

Acesta este raspunsul primit ieri de la PBV:

"Buna ziua, 

da, pana acum nu a aparut seria de sasiu, avem confirmarea de productie . 

Va anunt din timp "

 

Comanda este facuta pe 16 septembrie si livrarea estimata in saptamana 2 din Februarie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valik86 este comanda nouă sau din stoc? 

Am cerut si eu update cu privire la comanda si nu s-a schimbat nimic. A rămas in continuare săptămâna 9 / 2019. Comanda a fost plasată in 03.10.2018. Inca nu am serie de sasiu.

Cu privire la discountul Rabla, reprezentantul PBN mi-a spus ca se discuta in firma.

Inca nu s-a stabilit nimic concret, insa cred ca vor suporta ei discountul, avand in vedere ca termenul contractual de maxim 12 saptamani (8 initiale + 4 prelungire in cazuri excepționale) vor fi depasite cu mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comanda noua.nu am intrebat nimic de rabla,sper sa se incadreze(trebuie livrata pana pe 20 februarie )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai tichetul si, de la data inscrierii pana la livrarea efectiva a masinii nu trec mai mult de 120 zile, te vei incadra.

Daca trec mai mult de 120 zile, tichetul isi pierde valabiliatatea. 

Ar mai fi sanse ca livrarea sa intarzie pana prin martie-aprilie, si atunci te vei incadra la Rabl 2019.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Nicio livrare intre timp?asa greu se misca treaba? :D

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

La mine s-au miscat rezonabil. Am semnat contract in 12.10.2018, primit masina in 10.01.2019.

Passat,  Motorina | 2.0 l | 140 KW | 190 CP | Direct Shift Gearbox | 4 -Usi.

Am folosit si un tichet din acela de Rabla.

Totul Ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianBuzas, dar tu ai dat o comanda noua sau ai preluat deja o comanda deja data de dealer, (masina fiind deja preconfigurata)?

Daca comanda este noua, inseamna ca termenele de livrare s-au redus la 3 luni....ceea ce nu prea cred. In dec mie mi-au spus de la Porsche ca la motorizarile pe benzina termenul de livrare e de 5 luni. Oare sa fie la diesel mai mic? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a fost comanda noua, am ales eu motorizarea si optionalele. Prin 10 Decembrie, dealer-ul mi-a spus sa platesc si restul (avansul l-am platit la incheierea contractului) in ideea ca masina este pregatita pentru transport (mi-a aratat status-ul in aplicatia lor: 'asteapta transport de la fabrica') si poate o primesc in Decembrie (sa nu mai stea in vama). Si da, cred ca la diesel termenele sunt mai scurte ...

In aceeasi zi cand am luat eu masina, a primit-o si alt client care comandase in August, tot un Passat, ceva benzinar, 1.5 TSI cred. Mi-a zis ca la benzinare au ceva probleme legate de normele de poluare sau ceva de genul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am fost si eu la PBN si surpriza, daca vreau pe comanda masina, motorizarea 1,5 TSI vine cel mai devreme in Noiembrie dar sigur o am la jumatatea lunii decembrie  ?

Motorizarea diesel , pe comanda, ajunge in Iulie.

Mi se par foarte lungi termenele astea.

Acum astept oferta din Focsani si Brasov, poate gasesc la ei ceva pe stoc cu optionalele mele

Daca nu...cred ca am sa schimb marca 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi termenele nu sunt chiar asa de mari...adica sa dai comanda in ianuarie si sa ajunga masina in noiembrie-decembrie. Sunt 10 luni la urma urmei.

Si eu am vorbit vineri cu dealerul de la PBN si mi-a spus ca la Passat 1.5 TSI termenul de livrare e de fix 5 luni (si nu 10 cum inteleg din postul tau).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anul trecut pe la sfarsitul lui noiembrie se vehiculau 6 luni pentru benzina... asta intr o discutie neoficiala cu unul dintre dealeri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Termenul oficial este de 5 luni, insa ei mai trec in contract clauze de prelungire a termenului, fara sa isi asume vreo raspundere....asa ca e posibil ca in realitate sa vina in 6 luni. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎28‎.‎01‎.‎2019 at 15:37, vizitator a scris:

Totusi termenele nu sunt chiar asa de mari...adica sa dai comanda in ianuarie si sa ajunga masina in noiembrie-decembrie. Sunt 10 luni la urma urmei.

Si eu am vorbit vineri cu dealerul de la PBN si mi-a spus ca la Passat 1.5 TSI termenul de livrare e de fix 5 luni (si nu 10 cum inteleg din postul tau).

 

Pe 22.01.2019 am facut configuratia si mi-a zis ca termenul este cel mai devreme noiembrie pt benzina. Pe 25.01.2019, dupa o ora de dezghetat masina, am ajuns la PBN pt a plati avansul si a mai discuta una alta. Si atunci, termenul a fost tot noiembrie 2019 cel mai devreme si m-am razgandit. Intre timp, am gasit pe stock in afara Bucurestiului si e si mai ieftina. Ma duc zilele astea sa o cumpar direct. Incovenientul e ca are anul de fabricatie 2018, daca ii pot spune inconvenient. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cereri mari pentru TSI, pregătirea noii linii de producție.

Eu am dat comanda pe 14.12.2018. Mi-au estimat, mai nou, saptamana 22 (prin mai). Inițial era saptamana 16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am am vorbit si la PB Vest. Ptr 1,5 TSI termenul de livrare e de 14-18 saptamani (adica maximum 4 luni si jumatate). Avand in vedere ca 2 dealeri diferiti mi-au spus acelasi lucru,  cred ca cam acesta este termenul ,(adica 4-5 luni).

In schimb m-a intrigat faptul ca de la 1 feb se ajusteaza in sus toate preturile de la Volkswagen cu 1%-1.5%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioanid Constantin

Bună seara!Am primit și eu în sfîrșit seria caroseriei.Cît mai durează din acest moment?Îmi poate spune cineva,nu știu...cei care au fost într-o situație similară?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mai asteptat aprox 1 luna. Am primit-o (seria si apoi statusul 'asteapta transport de la fabrica') la inceput de Decembrie si masina am primit-o la inceput Ianuarie ... poate in Decembrie (concedii) s-au miscat mai incet cu transportul ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună dimineața! Ieri am cerut si primit si eu un update la comandă. Nu sunt foarte incantat.

Desi livrarea trebuie sa se efectueze in saptamana 9 din anul curent, nu se va întâmpla acest lucru. ?

Masina comandata nici macar nu a intrat in productie, fiind doar confirmata de fabrică, asa ca agentul de vanzari mi-a spus clar si raspicat ca nu se va livra nici luna aceasta.

So, the show goes on...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!