Jump to content

Achizitionare Passat B8 - termen de livrare


radudrc
 Share

Postare recomandată

Salutare, 

La mine a plecat in 17 octombrie din Germania si au termen maxim 3 saptamani de livrare pana in Curtici. Deja au trecut 3 saptamanii si am luat legatura cu dealerul, au zis ca in sistemul nu apare nici o modificare si asteapta sa ajunga in Curtici. Cica a plecat cu trenu. 

Vi se pare normal de situatie? Mai ales chiar cu trenu? Am rugat frumos sa faca ceva, sa nu stea dupa sistemul. Au luat legatura cu porsche bucuresti si au zis ca trebuie sa ajunga. Tot nu stiu nimic de masina. Stiu ca o sa vina insa imi pierd rabdarea :D. Doar va intreb daca vi se pare normal de procedura lor? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu avem altceva de făcut decât să așteptăm. Asta e politica producătorilor din ziua de astazi... costuri cat mai mici, profit cat mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, mai ales nu scrie nimic pe contract in cazul ca nu respecta ceva. 

Ne conformam asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioanid Constantin

Salutare tuturor!Sunt nou pe VW Forum.Am dat și eu avans pentru achiziția unui Passat B8 1,5TSI la începutul lunii august. Termen livrare sfîrșitul lunii decembrie.

 

Este o motorizare relativ nouă pentru Passat B8.Sper să fie și reușită ca toate celelalte motorizări din grupul VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@MisuCatinas: daca nu te-au sunat sa iti ceara sa platesti diferenta de bani, insemna ca masina nu a ajuns in vama. Cand va ajunge in vama te vor suna sa iti ceara banii.

Probabil masina ta este undeva intre fabrica si Curtici. ?

Oricum, a facut prea mult din 17 oct si pana astazi. Au trecut si cele 3 saptamani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de bani trebuie platita doar inainte sa se faca livrarea, nu cand pleaca din fabrica, ajunge in vama, pleaca din vama si nici macar cand ajunge in curtea dealer-ului. In cazul meu a stat masina 2 zile in curtea dealer-ului si mi-au cerut diferenta doar cand era masina gata de livrare si trebuia sa fie plata primita ca sa-mi poata da masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioanid Constantin
On 16.10.2018 at 11:25, misucatinas a scris:

@VanFlg in data de 24 martie am facut comanda si in 27 martie am semnat. Nu mi-a dat seria motor ca nu e fabricat. 

Tu ce motor ai comandat? Si in ce data?

În Martie ai dac comandă! Mult mai durează! Ori au probleme cu noua motorizare ori mașina vine din altă galaxie.  Cred că a mea vine la vară!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu a fost asa. Am luat masina prin Porsche si mi-au spus clar ca masina nu va pleca din vama pana nu achit toti banii. Eram in concediu, a trebuit sa merg la banca sa le fac ordin de plata din contul meu in contul Posche. Abia dupa ce dealerul a primit toti banii, masina a plecat din banca catre Porsche. Cand a ajuns in curtea dealerului platisem de cateva zile. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au avut probleme cu livrarile din cauza noilor reglementări - WLTP. Acum consilierii de vanzari declara ca problema producatorului s-a rezolvat si ca livrarile se vor incadra in termenele specificate in contract. Vom trai si vom vedea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ajuns ieri in Curtici. Speram sa ajunga sapt care vine la dealer. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo. Felicitari. De curios, cand ti-au cerut banii: cand ajunge masina la dealer sau cand masina este inca in vama (cum a fost cazul meu)?

Din cate am inteles de la reprezentnata, saptamana aceasta se modifica termenele de livrare pentru Passat, care se asteapta sa fie mai mici de 5 luni (cat inca sunt in prezent). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vizitator am platit 25% din avans cand am facut comanda si ulterior am platit tot restul avans.
Ai facut ceva comanda la passat? 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa mi-au cerut si mie: avans la semnarea contractului,  iar in momentul in care masina a ajuns in vama am platit prin ordin de plata restul sumei.

Eu as da comanda, problema este ca la termenul actual de livrare (5 luni) nu ma incadrez la rabla. Astept sa se anunte noul termen de livrare ptr aceasta motorizare, si, daca scade la 4 luni, lansez o comanda preiau o comanda deja data. Fara rabla nu ma bag la comanda, pentru mine e important acest program.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

@misucatinas - deci weekendul viitor avem review pentru 1.5TSI? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator poti lua deja o comanda lansata daca se încadrează în preferințele tale. Asa am facut eu si am reusit sa prind si programul REMAT.

In orice caz, conditia obligatorie pe care trebuie să o respecte dealerul, pentru a primi discountul de 1400 euro de la stat, este sa livreze autoturismul in 120 zile de la data emiterii notei de înscriere in program. Nu mai exista conditia de a se incadra cu livrarea pana la finalul anului calendaristic, asa ca se poate lungi pana in 2019.

Singura problema este sa reușești să accesezi programul, prin întocmirea unui dosar complet si obtinerea unui voucher din cele ramase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai asta am incercat sa fac cu dealerul, mi-a si prezentat cateva oferte de comenzi deja lansate, dar culmea nici acestea nu se incadreaza in termenul de 120 zile ...adica chiar daca sunt lansate comenzile, masinile tot nu vor sosi in 120 zile. Din cauza normelor de testare WLTP, termenele de livrare s-au lungit neasteptat de mult. 

Stiti cumva daca la anul se pastreaza limita de 130g/km de CO2 pentru programul rabla? 1.5 TSI are 121 g/CO2, deci, daca se scade pragul la 120, nu se mai incadreaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu ,in urma trecerii la WLTP, limita superioara de noxe acceptata este 145g/CO2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corect, asa este...m-am interesat si eu  intre timp si asa este: limita maxima de CO2 este 145g/km pentru normele WLTP. Iar Passat 1.5 TSI are 137.18 g/km, deci se incadreaza..?

Modificat de vizitator
completare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja sunt super încântat de politica Vw. Astăzi am discutat cu dealerul PBN si am aflat ca termenul de livrare al autoturismului s-a modificat putin...  cu două luni în plus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte, foarte nasol...eu am vb cu dealerul, mi-a spus ca se asteapta noile termene de livrare la Passat, dar ca el crede ca vor fi mai mici, nu mai mari.

Daca nu se respecta termenul de livrare din contract, eu va dau un sfat: cereti o reducere suplimentara din pretul masinii, daca nu amenintati ca nu luati masina. Un contract este un angajament scris, semnat de ambele parti, si trebuie respectat. Conform dreptului comercial o intarziere la livrare nu este un lucru marunt, mai ales daca ea este de 2 luni. Intarzierile se admit in caz de forta majora, gen cutremur, tsunami, razboir, rascoale, razmerita, rebeliune...nu au fost rascoale prin Germania in ultimul timp, deci vanzatorul nu are decat sa dea despagubiri.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a specificat foarte clar ca e un termen estimativ comunicat de fabrica, respectiv sfârșitul lunii februarie - jumătatea lunii martie 2019. Insa a precizat ca nu este un termen clar, confirmat de fabrica. A ramas sa mai discutam spre sfârșitul lunii si sa imi ofere noile informații pe care urmează să le primească. 

Sunt foarte curios acum ce o sa se intample cu discountul pentru Rabla, întrucât daca livrarea va depasi luna februarie, dealerul nu se mai încadrează in cele 120 de zile de la emiterea notei de înscriere în program. Clar eu nu am de gand sa platesc in plus intrucat nu este vina mea!

Nici ei nu pareau prea incantati de faptul ca se depaseste termenul, cred ca sunt constienti ca lumea va fi deranjata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te uiti ce scrie in contract, trebuie sa aiba un termen de livrare (ex 16-20 saptamani);  daca e depasit termenul de livrare poti cere despagubiri (eu as cere o reducere care sa fie egala cu cat ai fi castigat de pe urma programului rabla; adica daca bonusul este de 1400 euro si tu ai fi dat 500euro pe tichet, poti sa le ceri o reducere de 900 euro). Daca faci asa, nici nu castigi, nici nu pierzi.

Daca se depasesc cele 120 zile de la nota de inscriere in program, pierzi tichetul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@misucatinas ai primit masina? La mine s-a amanat cu o saptamana. Cica este la omologare WLTP. Cum adica fiecare masina? Da cica la inceput fiecare masina este un model nou. Asa o fi sau sunt vrajeli?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E impropriu spus ca pierd discountul Rabla. Dealerul pierde acest discount oferit de stat prin AFM, conform contractului de finanțare nerambursabilă pe care il întocmește cu aceasta autoritate.

Conform art. 18, pct. 10 din Ord. 661/24.04.2017, actualizat in 18.09.2018, emis de Ministerul Mediului, rezulta urmatoarele:

    (10) Producătorul validat garantează vânzarea autovehiculului nou, din al cărui preţ de comercializare se va scădea cuantumul primei de casare, către proprietarul înscris sau, după caz, către beneficiarul primei de casare, care, în condiţiile şi termenele prevăzute de prezentul ghid, a completat dosarul de participare cu toate documentele obligatorii şi s-a prezentat în vederea efectuării formalităţilor de vânzare-cumpărare şi predare-primire a autovehiculului nou.
    (10^1) Beneficiarii de ajutor de minimis se regăsesc în Lista persoanelor juridice acceptate care se supun Regulamentului (UE) 1.407/2013 al Comisiei din 18 decembrie 2013 privind ajutoarele de minimis, publicată pe pagina de internet a Autorităţii.

    (11) În cazul în care achiziţionarea autovehiculului nou nu se realizează din culpa exclusivă a producătorului validat, acesta are obligaţia de a oferi proprietarului înscris, în maximum 90 de zile de la data expirării notei de înscriere, posibilitatea achiziţionării unui autovehicul nou, din al cărui preţ de comercializare se va scădea cuantumul primei de casare.
    (12) Documentele legate de comercializarea autovehiculului nou, dacă sunt emise în cadrul programului prin puncte de lucru/agenţi/parteneri autorizaţi, vor purta în mod expres menţiunea că sunt emise în numele şi pentru producătorul validat, în caz contrar acestea fiind nule.

Iar cu privire la termenul de livrare din contract scrie clar 12 săptămâni, asa ca de abia aștept sa vedem cum vom rezolva aceasta situație!
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!