Jump to content

Achizitionare Passat B8 - termen de livrare


radudrc
 Share

Postare recomandată

Ioanid Constantin

Da Valik86 am ridicat mașina marți.

Am postat aici.

Se tot șterg comentariile....

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul. Nu mai posta offtopic si nu se vor sterge!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristian vitalia

@valik86, da, am ridicat astăzi după amiaza masina. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un final am reusit si io sa o ridic azi :D

In ce topic putem pune intrebari despre cum se conduce masina si optiuni?ca nu prea am timp de manual momentan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dupa 6 luni, in sfarsit a sosit.

20190319_150019.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut si facelift ul in ultimele

6 luni de cand astepti .. mi se pare un termen prea mare de asteptare . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am asteptat toti pentru motorizarile pe benzina si cam asta se intampla la majoritatea producatorilor auto,iar despre facelift in afara de semnatura ledurilor fata si stopuri cu semnalizare  progresiva,nu pare nimik interesant.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie, cei care au primit masinile de curand, au versiunea cu facelift? In luna mai astept sa apara si a mea si sunt tare curios daca va fi ceva schimbat. Conform presei de specialitate, sunt mai multe schimbari. Concret,  Travel Assist (sistem ce permite deplasarea parțial autonomă pe plaja 0-210 km/h), Emergency Steering Assist, faruri cu tehnologie LED matrix, Digital Cockpit revizuit din punct de vedere al graficii, Modular Infotainment Matrix, plus alte cateva mici schimbari.

Evident, schimbari pentru care platesti si nu sunt standard.

Modificat de Lotta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am citit, varanta facelift va putea fi comandata din mai, planul fiind sa fie livrate din august in europa. Daca se prelungesc comenzile actuale pana la vara, e posibil sa vina cu facelift. 

Oricum, e foarte probabil ca pretul sa fie cu 5% - 10% mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o veste bună. Ieri am fost sunat de dealer si am aflat ca masina comandata a intrat in țară. Am platit-o, iar acum aștept livrarea.

Termenul de așteptare se pare ca este fix de 6 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A sosit și a mea intr-un final.

PicsArt_04-27-12.28.30.jpg

 

Comanda in 14 decembrie. Inițial s-a prelungit estimarea livrării până la sfârșitul lui Iulie. Intr-un final răspunsul de la fabrică catre reprezentanta a fost că nu se știe când și dacă mai intra in productie. Dealerul avea una comandata deja pt ei, si care urma sa vina in jumatatea lui aprilie. Aceeasi motorizare si 98% din cea comandata de mine.

De la reprezentata mi-au zis ca s-a atins deja cota de producție de Passat 1.5 pt Romania, deci ce s-a comandat in decembrie nu mai vine.  In septembrie sau octombrie vor da drumul la comenzi pt noul Passat.

Chiar in momentul de față, Passat sedan benzina nu mai exista la configurare. Există doar Variant diesel

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Ioanid Constantin

Deja este vechi B8.Nici nu se mai poate da comandă.Apare VW Passat Facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

georgika008

Atâta fîss pt benzinare .. stați după ele până vă expiră buletinu. 

Treaba e foarte simplă. Toată lumea s-a panicat fix degeaba. Când se vor scoate din producție .. se vor scoate ambele.... și benzinarele și diesel-urile.... prin 2024.

Mai exact toate mașinile cu ardere internă... si pe benzina si pe motorină. Se va merge in primul rand pe hibrid..... după ....  pe full electric.... dar mai dureaza asta vreo 25 ani - infinit.

Cei care v-ați comandat diesel (ca și mine) .. stați liniștiți ca nu veți muri cu ele de gât. (astea sunt doar visele unui brontozaur --- șeful de la volvo --- la care i-au pierit strămoșii din cauza unui meteorit).

Bucurați-vă de CUPLU. 

Un fost  - viitor posesor de  passat DIESEL. 

PS. Revin cu poze cand ajunge. (estimare iulie 2019) passat r-line 2,0 TDI .. manual. 150 CP. full led. ... restul e poveste. (sper numai sa nu am atatea probleme ca si Cascadoru. ☺️)

 

 

 

Modificat de georgika008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

S-au reluat comenzile pentru facelift. Nicio problema cu benzinarele, termen de livrare estimat 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: care este motivul pentru pretul redus al echiparii Advance? E peste Trendline ca dotari si sub ca pret. Pe configuratoarele altor tari nu am vazut acest fenomen.

Care sa fie explicatia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, eu am mai vazut (spre exemplu am vazut Tiguan Advance Spania) . Sunt masini destul de bine dotate,  dar  cu slabe posibilitati de configurare. Au doar 3 motorizari (1.5 TSI 150 CP, 2.0 TDI 120 CP si 2.0 TDI 150 CP) si doar 4 variante de culoare metalizata (3 de gri si negru). Pe Advance nu  prea mai poti pune multe optiuni (nu poti pune motoare mai puternice, nu poti pune tempomat adaptativ, nu poti pune scaune electice, nu are pachet Rline etc). Deci Advance are niste reduceri de costuri datorate faptului ca nu are prea multe posibilitati de configurare, si de aici pretul mai mic.

Plus ca, gurile rele spun ca nu ar veni cu punte independenta pe spate; am intrebat dealerul, a negat aceasta informatie...dar inca nu stim care e adevarul.

Pentru familiile care nu au cine stie ce pretentii de configurare, eu zic ca e masina ideala (mai ieftina decat Talisman, Superb, Mazda6 si Mondeo).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca este cel putin la fel de configurabila ca si Trendline.

Zvonul cu punte semi-independenta spate sper sa fie doar un zvon (adica Advance pre-facelift nu cred ca avea). Tocmai am dat comanda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru achizitie, Artanis!

Poti sa ne spui ce disount-uri se practica in acest moment pentru Passat si eventual la ce dealer ai dat comanda?

Si eu sunt interesat sa comand noul model in perioada urmatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc!

Eu stiu ca se poate obtine un discount de 8% plus 4% daca faci credit/leasing la Porsche bank.

Din pacate nu mai prindem Rabla in aceasta perioada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asta este discount-ul care se poate obtine in aceasta perioada. Dar se apropie sfarsitul de an, perioada in care vanzarile scad si poate mai apar ceva oferte. Macar un set de roti de iarna cum a fost in anii trecuti si tot ar fi ceva.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Advance are pret bun oricum, si cu ~10% discount eu zic ca iese f.bine. Am batut si eu un apropo legat de anvelope de iarna sau chiar all-season, dar ramane de vazut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna seara tuturor.

Si-a mai achizitionat cineva in ultimul timp un astfel de autoturism ?

Ma intreb daca s-au mai redus termenele de livrare.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, s-au redus termenele de livrare ptr 1.5 TSI. Cel mai bine este sa intrebi la Porsche care este termenul precis, insa la Skoda Karoq 1.5 TSI termenul de livrare s-a redus la 2 luni (si trecea de 6 luni anul trecut). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Sa te bucuri de ea. Daca nu ma inseala memoria, ai dat comanda pe 20 octombrie. Deci a durat fix 2 luni pana a venit (la fel ca la Karoq 1,5 TSI). Intr-adevar, s-au scurtat termenele. Pana la urma ai prins rabla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!