Jump to content

Achizitionare Passat B8 - termen de livrare


radudrc
 Share

Postare recomandată

Acelasi status il aveam si eu saptamana trecuta si estimarea livrarii era pt 1 Martie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce s-a intamplat cu comanda mea, insa sunt foarte dezamagit de PBN.

Masina a fost cumparata din stoc, iar comanda lansata pe 03.10.2018 (1.5 TSI, manuala, R-line executive). Trebuia livrata pana la sfarsitul lunii decembrie 2018.

Saptamana trecuta cer update la comanda si mi se spune sec ca se va livra in luna mai 2019.

Primesc in plus discountul Rabla (6500 lei) si un set de roti cu anvelope de iarna cadou, pentru ca au depasit termenul de livrare.

Nu inteleg de ce dureaza atat de mult. Mai este cineva in situatia mea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E simplu, au vândut-o altcuiva iar ție ți-au comandat alta. :P 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si eu la treaba asta, insa chiar atat de important sa fi fost celalalt client, incat sa pierzi discountul Rabla de la stat plus setul de roti cu anvelope? Din ce am calculat eu ar fi 1400 euro + aprox 700 euro.

Ce firma face afaceri atat de proaste? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioanid Constantin

08-08-2018 efectuat comandă VW Passat 1,5 tsi                                                                 30 -01 -2019 apărut serie șasiu în sistem  06-02-2019  așteptare transport de la fabrică la Curtici(transport cu trenul).        Sper că vine pînă la vară!?

Își mai face milă de mine nevastă-mea și îmi mai dă Loganul !

?

Modificat de Ioanid Constantin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mircevb02: asa cum spunea si MyKe, ceva e necurat aici...daca ai preluat comanda altcuiva, atunci masina treuia sa vina in decembrie, asa cum ai spus.

Dar, faptul ca in loc de decembrie iti vine in mai (adica dupa 5 luni), arata ca s-a dat o noua comanda in decembrie....probabil noul client era asa de gras ca au considerat ca merita sa iti dea jante si anvelope gratis cadou...cat despre Rabla, fiind in luna mai vor aplica si discountul de rabla, deci aici nu vor pierde. (eventual doar costul tichetului). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mirceavb02 sigur nu este nimeni in situatia ta , nu aveai cum sa cumperi o masina din stoc cum zici tu si sa iti livreze masina peste 3 luni , in max cateva zile trebuia sa ai masina acasa si trebuia sa platesti integral la comanda sa ai serie de sasiu , coc etc tot ce trebuie.Ai avut o comanda noua cu lansare in fabricatie sau o cota lansata deja care la un moment dat a avut un decalaj din diferite motive care apartin de fabrica , dealerul are 0 control asupra acestui aspect. Cat despre vandut masina ta la altul ?  , @vizitator colegul @MyKe a facut o gluma ,nu se mai comanda masini in stilul Dacia 1300 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva necurat tot este aici....adica nu ai cum sa preiei comanda altcuiva, sa astepti aproape 3 luni,  si apoi sa stai inca 5 luni la coada, de parca ai fi dat comanda noua. Cu siguranta ceva s-a intamplat. In mod normal ar trebui sa astepti doar timpul ramas pentru comanda initiala.

Cat despre preluatul altei comenzi, se practica la Porsche. Si eu am preluat o comanda data de alta persoana, si, in loc sa stau 5 luni la coada am stat 3 luni (atat mai avea de asteptat cel de la care am preluat comanda). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contractul meu e destul de clar. Am platit avans pentru o masina precomandata (stoc Porsche Romania), cu o configuratie aleasa de dealer. Exact asa este bifat pe anexa contractului.

Vis a vis de termen mi s-a garantat ca autoturismul va veni pana la sfarsitul lui decembrie, comanda fiind deja confirmata de fabrica.

Tocmai din acest motiv am optat pentru a cumpara o masina preconfigurata, insa se pare ca lucrurile nu au stat chiar asa cum mi-as fi dorit eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ne intelegem , stoc inseamna ca masina exista fizic in ograda importatorului/dealerului in cel mai rau caz la Curtici .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mircea, comanda de pe stoc inseamna sa iei o masina care deja este in curtea dealerului. 

Tu nu ai dat comanda de pe stoc, ai dat comanda la o masina deja comandata si preconfigurata de dealer. In mod normal trebuia sa iti vina mult mai repede....faptul ca ai asteptat 7 luni si jumatate arata ca ceva e necurat la mijloc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comandă nouă dată la jumătatea lui decembrie. Noul update spune ca termenul de livrare e saptamana 30. Deci 7 luni... Sper... 

Modificat de Pasatescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioanid Constantin

În sfîrșit ...a sosit în Curtici.M-a sunat dealerul.În cinci-șase zile ajunge la reprezentanța VW din Constanța.

?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristian vitalia

Update...în sfârșit a ajuns in Curtici, aseară. In doua-trei zile ajunge la Bucuresti, PBN, sper, așa a spus dealerul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au confirmat ca va fi  livrata la PBV pe 6-8,cred ca o aduce in marsarier ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Pai da, ca in marsarier se dau Km inapoi. Este normal sa dureze 1-2 saptamani pana aduce masina din Curtici pentru ca asteapta sa fie camionul plin de masini adica grupeaza mai multe comenzi. Doar nu o sa faca atata drum pentru o bucata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim seriosi,dintr-un tren de masini care a facut si ala 3 saptamani din Germania pana in Curtici,sigur se gasesc cel putin 7-8 masini (nu cred ca intra mai multe pe o platforma) cu destinatia Bucuresti(vreo 2-3 suntem numai aici pe forum).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioanid Constantin
On 3/1/2019 at 4:06 PM, valik86 said:

Sa fim seriosi,dintr-un tren de masini care a facut si ala 3 saptamani din Germania pana in Curtici,sigur se gasesc cel putin 7-8 masini (nu cred ca intra mai multe pe o platforma) cu destinatia Bucuresti(vreo 2-3 suntem numai aici pe forum).

Corect.Plus faptul că nu este obligat să vină numai cu Passat-uri.Pot fi și alte modele.

Una peste alta...mult a fost ,puțin mai este.

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul. First/last warning!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristian vitalia

A ajuuuuns...M-au sunat de la PBN, astăzi, ca joi 07.03.2018 se va face livrarea, cadou de ziua mea, care este pe 08.03.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am primit si eu vestea cea buna. Masina este in curtea dealerului la Alba Iulia. Urmeaza cartea de identitate si numerele definitive, cca o saptamana. Comanda am facut-o pe 24 septembrie 2018, pentru un Passat Advance 1.5 tsi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mult a mai durat....la toti care au comandat 1.5 TSI.

In septembrie  dealerul ma asigura ca in max 5 luni am masina in curte....uite ca nu  a avut dreptate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioanid Constantin

A venit și a mea mașină..La 16.15 merg să o iau.RCA pe trei luni + 100  de lei numerele roșii valabile trei luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și a mea a ajuns in Constanța mâine merg sa o iau???

 

CC2A679F-2B3B-49E7-9C29-4571EC1FD02A.jpeg

3430ADF7-A3FF-4F60-94F1-C4744673DEF4.jpeg

73FC2418-3BC5-405D-B46A-0A4899F206B9.jpeg

Modificat de Val43
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Respectati titlul topicului.

"Felicitarile, masa si dansul" sunt offtopic aici.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristian vitalia , Ioanid Constantin ati ridicat masinile? la mine nu au dat niciun semn ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!