Jump to content

Problema iluminare bord Lupo


AndreiJUJU
 Share

Postare recomandată

Va salut cu respect ! 

 

In primul rand vreau sa imi cer scuze daca am initiat topicul in sectiunea gresita, si rog un moderator sa-l mute, sau, daca s-a mai discutat aceasta problema va rog sa-mi dati un link unde pot gasi ceva informatii. 

 

De ceva vreme am achizitionat un minunat model Lupo cu motorizarea diesel de 1.4l.

Am fost si in continuare sunt foarte incantat de aceasta masina. Dar, de ceva timp, in fiecare seara/noapte intampin o problema nu foarte grava, dar, destul de deranjanta si anume lipsa iluminarii in bord. 

 

Cum s-a intamplat : intr-o zi m-am gandit sa spal masina si (greseala mea) nu m-am asigurat ca geamurile sunt inchise. Bineinteles, cel de la sofer era deschis vreo cativa cm, destul cat sa intre niste apa pe acolo. Am gasit apa pe bord, pe care am sters-o imediat, insa, cum a dat seara am observat problema : nu se mai aprindea nici lumina de la bord, nici cea de la climatizare, cu toate ca pozitia, faza scurta/lunga functioneaza.

 

Am incercat sa verific sigurantele, n-am gasit niciuna arsa. Am schimbat blocul de lumini cu altul de la alt Lupo, nimic. 

Un electrician mi-a spus ca as putea incerca sa schimb piesa care e responsabila cu reglarea intensitatii luminii (nu stiu cum ii zice acelui buton de langa reglajul farurilor).

 

Voi ce parere aveti ? Ar putea fi totusi vreo siguranta, pe care nu am vazut-o eu sa fie arsa ? 

Va multumesc ! 

post-78255-0-80733800-1424246176_thumb.j

Modificat de AndreiJUJU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu alt reostat -cel care regleaza intensitatea luminilor de la bord - poate sa fie de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru sugestie! Ai putea sa îmi spui te rog dacă pot proba cu unul de la alt VW, gen Golf 4 sau Polo din 2000-2003?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Am rezolvat problema, era reglajul intensității lumini din bord, l-am schimbat și totul funcționează perfect!

Vă mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Detin de 1 an de zile un vw lupo din 2000 1.0 AHT.

De ceva vreme am o problema care se pare ca nu ii gasesc rezolvare. Cand am cumparat masina imi clipea din cand in cand bordul, mai precis luminile care se aprind in rosu si albastru ( tot bodul..cele de la turometru,vitezometru +climatizare) pana nu a mai mers. Initial am crezut ca este din blocul de lumini, pe care l-am si schimbat. Toate bune si frumoase, problema rezolvata (se pare ca temporar).

Azi la ~ 4 luni de cand am schimbat blocul de lumini vad ca a reaparut problema. Luminile la bord ba functioneaza, ba clipesc, ba numai merg deloc.

 

A mai patit cineva aceasta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Resostatul ( cel care regleaza intensitatea luminii) e responsabil de obicei de probleme astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc!

Modificat de DB86CLP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut baieti,am si eu o problema asemanatoare si as dori ajutor din partea voastra.Am cumparat un Lupo 1.4 16V 75 cp in decembrie 2014 si inca din prima saptamana am intampinat o problema nu foarte grava.Mai exact iluminatul butoanelor si a bordului se stinge si se aprinde fara motiv.Am rezolvat problema in ianuarie la Midocar Otopeni.Ei mi-au zis ca au curatat blocul de lumini si potentionmetrul iluminatului din bord.A reaparut problema si nu mai o duc acolo.Aveti idee care este problema? Si consumul meu este enorm,aproximativ 11 la suta in Bucuresti....Sunt nou si nu pot sa deschid un topic..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cred că este de la acel potenţiometru şi de obicei remediul este schimbarea lui. Cei de la service s-au străduit să ţi-l resusciteze, dar nu întotdeauna se poate. Ca să te convinţi pune o rezistenţă de câteva zeci de ohmi în locul potenţiometrului (dacă se poate, nu am demontat niciodată aşa ceva şi nu ştiu cum arată înăuntru regulatorul de lumini) şi dacă bordul luminează corect atunci de acolo este problema.

Pentru partea de consum, expune-mi cât mai detaliat problema pe PM şi dacă este nevoie deschid eu un topic despre asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
florincutitaru

Salutare, am un Lupo 1.0, 50 cp AHT si  am si eu o problema cu becul Check din bord cred ca e ars nu se aprinde deloc cand pun contactul... stie cineva daca e greu de schimbat si ce tip de bec am nevoie...  va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Am un lupo 3l si din pacate la butoanele de reglaj pt caldura si ventilatie nu am nici o lumina.stie careva cum se demonteaza sa le schimb?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trage cu încredere de comutatorul pentru treptele de viteză ale ventilatorului, înăuntru vei găsi un bec, T5 parcă.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asta-i metoda. Dacă nu iese cu mâna foloseşte un patent şi o cârpă să nu deteriorezi butonul (pune-l înainte pe poziţia "la ora 12"), iar becul  îl scoţi cu o pensetă sau cu un furtunaş de combustibil (eu cu penseta l-am scos).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am facut operatia.am tras bine de buton cu un patent.o iesit frumos. Becul a iesit cu o pensa de sprancene.Mai greu a fost sa il pun la loc ca nu stiam in ce pozitie trebuie sa intre.(ca nu am fost atent cand l-am scos).Acum  toate butoanele sunt luminate.nu ma asteptam ca un singur beculet sa distribuie la toate lumina.Mersi baieti de sfat.:).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În manual zice că se foloseşte un furtunaş de combustibil;).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Acuma ca am mai progresat cu pozele...sa stie si alti membri unde e beculetul.20161209_133326_zpskopydyh0.jpg20161209_133342_zpsd4lrv9cr.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu o problema la mine e tocmai invers luminile se aprind,dar pozitia din bord nu se mai opreste . farurile functioneaza se aprind si se sting dar becurile ce lumineaza bordul raman aprinse  si trebuie sa decuplez de pe baterie  ,Daca a mai avut cineva asemenea probleme il rog sa ma ajute si pe mine .....

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai simplu, probeaza cu alt buton - daca nu, trebuie verificata centrala electrica, sa vedem daca problema este in ceasuri sau in centrala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare 

am rezolvat problema ...era de la casetofonul masini  firul ce era legat la luminile de pozitie era legat la plusu continu si de aici ramaneau doar becurile  din bord aprinse .....multumesc  Florin  am facut toate verificarile si pana la urma am descoperit ..de la cine luasem masina a schimbat casetofonul masini si era u legate o gramada de fire la un loc si acolo sa produs evenimentul ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut băieți și fete!!

Va rog sa ma ajutați, am următoarea situatie:Nu mai functioneaza turometrul/vitezometrul și toate luminile din bord Volkswagen Lupo

E vorba de 1.4tdi

Mulțumesc celor ce vor răspunde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

În primul rînd trebuie să te conectezi cu un vcds şi să faci o scanare de erori pe Instruments apoi tot din Instruments să verifici funcţionalitatea vitezometrului şi turometrului (se pot verifica toate indicatoarele din bord). Dacă ele funcţionează cred că ar trebui să demontezi placa cu ceasurile, să verifici starea mufei cu 32 pini şi cu o lupă starea lipiturilor de pe spatele plăcii. Se mai întîmplă ca unele lipituri să crape (în special cele corespunzătoare mufelor sunt mai susceptibile să păţească asta din cauza vibraţiilor) şi să devină "reci".

Mai jos ai modalitatea de demontare a ceasurilor şi destinaţia pinilor mufei. Dar mai întîi o diagnoză.

AMF destinatie pini mufa.pdfAMF demontare instrumente bord.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!