Jump to content

Procura Auto


Serban F
 Share

Postare recomandată

Pai nu inteleg de ce nu ar merge atata timp cat la un imobil merge vandut sau inchiriat in numele proprietarului prin procura. Masina e cotata mai importanta ca un imobil (casa-apartament)?

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Raspunsul la intrebarea cu care ai deschis acest topic este "Nu" si asta e clar demult.

Acum ce anume intrebi?

Modificat de Jetta20tdiHLDSG6
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa o vinzi ai nevoie de procura speciala pentru vanzare.

Contractul de comodat insemna doar folosinta masinii. Sunt 2 acte diferite, nu le poti combina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Si in caz ca doamne fereste faci un accident usor fara vatamari corporale, cand mergi la politie sau la asigurator nu trebuie aceasta procura?

nimic. la politie faci ce face orice sofer.

prezinti documentele cerute de lege (permis, CI, talon, RCA).

la asigurator te poti prezenta cu o imputernicire. care, dupa caz, poate fi sau nu autentificata la notar.

de la persoane juridice (cum sunt firmele de leasing) e un simplu tipizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o vanzare din ce am inteles trebuie doar scoasa de proprietar de la taxe si impozite, restul se poate face si fara proprietar sau procura, intre tine si cumparator atata timp cat ai toate actele(carte identitate inclusiv)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este... Si cand trebuie sa semnezi contractul de vanzare cumparare si fisa cu viziele de la fiscal "tragi" un fals si aia este, corect?! Nu prea as zice ...

Te rog sa recitesti topicul si o sa gasesti toate raspunsurile si hai sa nu mai despicam firul in 100. Ai primit toate informatiile solicitate, mai departe faci ce vrei/cum consideri ca este mai bine pentru tine!

Rog colegii sa nu mai repete la infint informatii deja postate pe forum!

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la asigurator te poti prezenta cu o imputernicire. care, dupa caz, poate fi sau nu autentificata la notar.

de la persoane juridice (cum sunt firmele de leasing) e un simplu tipizat.

Pentru/intre persoanele fizice, atât procura cat si contractul de comodat, trebuie sa fie legalizate la notar, ca sa fie acceptate de asiguratori.

O firmă poate împuternicii o persoana printr-un act stampilat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

am spus exact acelasi lucru. nu inteleg de ce m-ai citat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai scris, referitor la persoane fizice: "... o imputernicire. care, dupa caz, poate fi sau nu autentificata la notar".

Cum adica poate fi sau nu? OBLIGATORIU trebuie trebuie autentificata la notar.

Nici nu are rost sa se meargă la asigurator cu o hârtie ne autentificata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Ia arata-mi unde-am scris eu "referitor la persoane fizice" ca incep sa-mi pierd rabdarea.

 

Am scris "imputernicirea poate fi autentificata sau nu".

De la persoane juridice e nevoie de un simplu tipizat (prin urmare, cea de la persoane fizice trebuie autentificata).

Te rog, citeste cum trebuie ca altfel duci discutia in penibil.

 

Si plus de asta nu asta e subiectul topicului pe care-ar trebui sa ti-l reimprospatezi.


faci pe desteptul fara sa citesti ca, referitor la imputernicire, procura, etc, orice baba rada stie ca cea de la PJ e suficienta in original si cea de la PF trebuie autentificata.

omul a intrebat doua lucruri - la politie nu-i trebuie nimic. la asigurator ii trebuie imp. de la PF aut. de la PJ neaut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristobob, expresia ˝după caz˝ se foloseste tocmai pentru a arata ceea ce a subliniat Jetta. Se numeste tehnica de redactare legislativa.

<<o imputernicire care, dupa caz, (în functie de utilizator pf sau pj)  poate fi sau nu autentificata la notar.>>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca talonul este trecut pe firma fostului proprietar , se poate trece in talon ca utilizator numele meu ? Am contract vanzare-cumparare , fiscalul este bagat la primarie doar ca nu am procura iar taxa este 1400euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O data ce ai contract de vanzare cumparare facut, nu cred ca se mai poate asa ceva ; dar daca ramai in relatii bune cu proprietarul…totul ar trebui sa fie relativ ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe talon nu scrie instrainat catre... , iar proprietarul nu este de buna credinta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Da deja al doilea notar imi spune ca este obligatoriu sa am contrat de comodat daca esti la volanul unei masini care nu iti apartine in acte

Nu stiu ce sa mai cred

salut, nu ai nevoie de nici o procura. este vrajeala lor pt a incasa.

eu de ani de zile lucrez in afara tarii, iar masina mea este pe numele fratelui meu. am fost oprit de zeci de ori de politie insa nimeni nu mi a cerut procura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de nimic. Lucrez in IT de 5 ani si am fost oprit de nenumarate ori si nu mi-a cerut nimeni nimic. La notar in romania cand am fost mi-a zis ca nu trebuie nimic atata timp cat suntem in UE. Era necesar din cate am inteles in turcia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna seara va rog frumos ajutati-ma cu un sfat 

Am cumparat o masina de la nasul meu . Intre mine si el nu am facut niciun act .

El a luat masina de la o femeie .Aceasta este trecuta in talon ,plateste impozit .

Cand a cumparat masina eu au facut act vanzare cumparare dar nasul meu nu a trecut-o pe numele lui.

Eu vreau sa vand masina iar cumparatorul doreste o procura de circulatie ! 

Trebuie neaparat facuta intre femeia aceea din talon si viitorul cumparator sau poate sa o faca si nasul meu

pt ca femeia vrea vreo 200 euro si nu intelege ca toate amenzile le poate lua ea in momentul de fata 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

procura de circulatie o face proprietarul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce sa ia amenzile ? Femeia aia nu i-a dat nasului tau fiscal o data ce a facut contract de vanzare cumparare ? Ea nu este obligata sa faca procura ; trebuia sa va ganditi de prima data la acest lucru ; daca femeia aia are contract de vanzare cumparare intre ea si nasul tau si i-a dat si fiscal ar putea foarte usor sa se duca la politie sa faca plangere ca nu a-ti inmatriculat voi masina in termen de 30 zile ; astea sunt cele mai proaste combinatii ; as da o lege sa se confiste masinile care circula in trafic si sunt " in aer " ; ai idee cat se complica treaba daca te loveste cineva si NU esti tu vinovat ? Nu cred..dar deh, probabil chilipiruri cu taxa platita si motoare mari nu prea se mai gasesc...

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,deci procura nu se face in fata notarului,doar contract de comodat sau contract de inchiriere pe max 2 ani.Eu am trecut prin chestia asta si nu pot fi contrazis.Deci sa va luati gandul de la procura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Procura = imputernicire = tu, imputernicesti pe cineva sa faca ceva in numele tau (sa vanda masina, sa o radieze, sa o inmatriculeze, sa te reprezinte la societatea de asigurari, etc. NU sa o conduca)

Contract de comodat = folosirea cu titlu gratuit pe o perioada determinata/nedeterminata a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beebe tu ai facut vreodata imputernicire(auto) sau contract de comodat,sau de inchiriere.Eu am si acum contract de inchiriere,ptr era mai ieftin si maxim este pe doi ani.Contractul de comodat sau de inchiriere cupride acceleasi paragrafe ,diferenta este de pret,comodat aprox 200lei si inchiriat 70 lei.Daca vrei mai multe detalii pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Salutare,deci procura nu se face in fata notarului,doar contract de comodat sau contract de inchiriere pe max 2 ani.Eu am trecut prin chestia asta si nu pot fi contrazis.Deci sa va luati gandul de la procura.

  

Tampenia 1.

Procura, adica mandatarea, se face in fata notarului a) in toate cazurile prevazute expres de lege si b) in functie de necesitatile de opozabilitate si publicitatea a actului incheiat

Procura = imputernicire = tu, imputernicesti pe cineva sa faca ceva in numele tau (sa vanda masina, sa o radieze, sa o inmatriculeze, sa te reprezinte la societatea de asigurari, etc. NU sa o conduca)

Contract de comodat = folosirea cu titlu gratuit pe o perioada determinata/nedeterminata a masinii.

tampenia 2.

Tu, mandatant, mandatezi pe cineva sa orice, sa conduca auto de exemplu.

99% din junghiurile din tara circula cu procura, notarii halesc cate 40-50 de lei + tva pentru tipizat, deja, procura circulatie auto, si tu zici ca nu se poate.

Chiar nu inteleg sensul acestui topic daca se raspandesc acest gen de informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in fata notarului am vrut sa fac o procura auto si mi sa spus ca nu se face procura doar comodat sau inchiriere pe max 2 ani..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina mea este trecuta inca pe firma fostului proprietar, pe talon nu scrie ,,Instrainat catre", eu detin factura fiscala si toate celelalte acte. Nu detin contract de vanzare-cumparare din cate stiu. Cum trebuie sa procedez pentru a putea parasi tara? Vreau sa trec in Rep Moldova si din cate stiu nu se poate, fiindca nu sunt eu trecut in acte. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!