Jump to content

Golf 6/Jetta - Faruri si stopuri aftermarket


golfmk6
 Share

Postare recomandată

salut

am tot urmarit si eu ce s`a discuta pe aici...se pare ca nu merita sa ei faruri AM ? sau momentan nu a iesit nimic care sa fie cat de cat ok? as vrea si eu sa`mi schimb farurile...ceva recomandari? sau mai bine imi pun lupa pe farul original? mc astept pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine lupa in far original decat aftermarket. In 99% din cazuri vei arde centrala electrica si pot aparea si alte probleme mult mai costisitoare. Vezi cazurile din paginile anterioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Si eu ma gandesc sa imi schimb stopurile, dar nu as vrea AM (nu am auzit lucruri bune). Dar nu stiu unde as putea gasi originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

originale gasesti dar sunt 1000 euro...eu zic ca totusi este exagerat de mult...mai ieftine sunt cele de audi a4.... chiar nu inteleg de unde pretul asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stopuri noi oem sunt undeva la 550€ si sh 350-400€. Cauta pe ebay ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile sunt dectane , daca doresti sa iti schimbi farurile ai 2 optiuni sa mergi pe AM te costa mai putin le-am cumparat de la un coleg dupa forum dar aveau o problema si anume ramneau blocate pe faza lunga cu tot cu reparatie nu m-a costat mai mult de 650 ron,dar nu folosesc xenon e cea mai proasta idee iti poti strica centrala electrica si o sa ai foarte multe batai de cap cum am patit eu, am scris anterior ce-am patit prin cate am trecut. Le pui becuri halogen cum am eu(philips blue vision dar nu  te gandi ca sunt albastre ,o sa caut sa imi iau osram nigh breaker am inteles ca se vad mai albe)  se vad mult mai  bine decat cele oem fara lupa. Sau iti iei faruri OEM cu lupa dar te costa destul de mult se apropie de 1.000 euro cu totul dar fac toti bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm ce a spus Glockk . Eu am faruri AM pe masina cu bixenon si am reusit sa ard doua centrale electrice. Momentan am pus DRL-ul sa functioneze cand este pus contactul , fara sa mai treaca prin centrala electrica. Am tot centrala arsa ( pe mufa DRL ) si xenon AM. Momentan, merge totul ok.

 

Sunt solutii si cand se arde centrala electrica, nu trebuie neaparat inlocuita ( ea se arde pe o anumita intrare, in cazul meu a fost DRL )

 

 

P.S:- Fara xenon, este foarte nasol , atat estetic cat si functional. 

Stina,

Modificat de MariussBV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar nu este mai simplu sa fac legaturile direct la  baterie fara sa mai treaca prin centrala masinii? la fosta masina am pus xenon AM si electricianul mi`a legat balastele / drosere direct de pe baterie...ce e drept nu stiu ce legaturi a facut la maneta k le actionam de acolo :tuktuk:

oricum imi plac farurile de luni ma apuc sa caut si eu ceva sper sa gasesc

maine sunt programat sa`mi schimb distributia ulei filte per total m`au usurat astia de 1900 lei cu tot cu manopera , am mers pe ce piese mi`ai recomandat tu glockk

va salut :beer:

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut. am inteles ca , daca pui lupe pe farurile cu halogen, ai lumina nu foarte duferita de cea normala.vreau sa iau faruri AM, sau sa pun lupa in far,dar vad ca nu recomandati. cum a spus un coleg mai sus, farurile oem cu halogen parca nu sunt frumoase, si nici lumina nu este ok. eu trebuie neaparat sa le schimb, am avut xenon AM si mi-a afumat ogilnzile, le-am dus la un prost sa le curete si le-a facut in ultimul hal,sparte , necuratate si prost lipite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,

Eu am avut Dectane si apoi le_am dat jos si am pus lupe in farurile originale,cu Xenon desigur, iar acum am bi Xenon,ba chiar se mai aprinde si farurile normale pe faza lunga .

post-119750-0-63645400-1447584281_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg ca ai intervenit si la instalatia electrica putin ca sa faci lupa sa comute pe faza lunga cand .....dai faza lunga...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Nu sa intervenit la nimic,montat pe masina, si totul merge bine, si treaba asta o am de prin martie cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai probabil nu ti-a zis. Dar acel shutter de la lupa, ii trebuie curent de undeva ca sa fie actionat, altfel nu se misca. Cel mai sigur la legat in far de becul faza lunga sa fie actionat cand dai faza lunga.

Modificat de Stefan.DFS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desigur sunt legate intre ele, altfel nu ar functiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca s-a intervenit putin la instalatia electrica....nu mult , doar s-a mai tras un fir.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca acel fir a fost tras doar in far, nu in instalatia electrica, adica de la mufa farului "inapoi"... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am vrut sa spun si eu. Oricum bravo ... nu e cam multa lumina totusi si bixenon si faza lunga normala ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa este cum spune Gabi, Nu am nici un fir in +, care sa vina in bord sau pe alt undeva , baterie , sau mai stiu eu .

In interiorul farului , a tras un fir de la faza lunga la lupa , cand comut pe lunga sa se aprinda amandoua.


Sincer va spun ca foarte rar merg cu faza lunga,intradevar este multa lumina ,doar faza scurta este deajuns


am sa deschid un topic , unde sa pun cateva poze cu masina , si la faruri , si cum sunt lipite , sa vada lumea poate o fi cineva interesat de aceasta operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! cred ca este cea mai buna varianta inafara de cele originale cu xenon si diferenta de pret este incomparabila

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, dar riscul de a arde centrala cu xenon AM ramane acelasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!