Jump to content

Ulei B6


Ten2
 Share

Postare recomandată

Ravenol VPD folosesc eu la Golf, este primul schimb si sunt multumit de el, pret ok, nu il papa iar motor rontaie frumos. Am folosit si prima varianta a ta dar 5w40 special plus, un ulei fff bun tot made in germany, dar cu un pret mult mai ridicat. Bafta in alegerea ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am fost multumit de el, am facut 3 schimburi cu el, dar a inceput sa il pape c-am repede si de asta am zis sa incerc unul din cele mentionate.

Multumesc frumos pentru parere!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare legat de ulei . Masina este cea din semnatura 2.0 tdi CR

Cand am cumparat masina am facut schimbul consumabilelor

ulei am luat castrol 5w30 norma 507 pt ca asa recomanda constructorul.

Am 4 luni cu uleiul respectiv si 5000 km , si mi se pare destul de negru . E normal ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este normal pentru diseluri fie ele PD sau CR-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a folosit cineva DuraLube la motor? Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e jorja din mijloc la mine si e asa cum spuneai si tu ca se observa cel mai greu la ea dintre toate cele 3 modele nivelul ulei. am folosit eu duralube da pe alte masini se pune cel mai indicat cind schimbi uleiul si apoi nu mai faci tratament la un viitor schimb de ulei.ei spun in reclama consum mai mic combustibil datorita frecarii mai mici, zgomot mai mic a motorului , faptul ca daca se sparge baia de ulei si pierzi uleiul nu afecteaza motorul chiar daca mergi asa si 50 km( exact asta zic ei in reclama) insa nu cred astea mai ales partea cu mersul fara ulei. diferenta, sincera sa fiu nu am vazut.

altii recomanda metabondul dar parerile sunt impartite si intre mecanici. rau insa nu are ce sa ii faca la motor acum nici nu e asa de scump un flacon de tratament. daca il pui fa si schimbul de ulei si filtru si asta eventual inainte de un drum mai lung asa e cica indicat. e exact la fel ca si cu aditivul din combustibil daca sa pui sau nu. unii zic ca e bun altii ca nu e bun..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a folosit cineva DuraLube la motor? Cu stima

Am folosit tratamentul asta pentru motor la masina din semnatura si la VW T5.

Ce iti pot spune este ca motorul e putin mai silentios.

Referitor la ce a zis Monica despre Metabond e ca unii mecanici il recomanda ca fiind mai bun decat Duralube. Acum tu stii ce alegi.

Adaugarea de Duralube sau Metabond se face dupa schimbarea uleiului si filtrelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele in care se folosesc Duralube si Metabond devin foarte murdare. Cu Duralube am stricat un motor de Ford si nu sunt singurul. Metabond e o alta prostie impresionanta in testele lor dar in realitate nu ajuta cu nimic. Am testat practic in felul urmator: viteza maxima inainte de Metabond este perfect egala cu viteza maxima dupa. Altfel motorul se aude mai bine mai " rotund" si mai silentios. Personal nu recomand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, a folosit cineva DuraLube la motor? Cu stima

Pe principiul: nu te scarpina daca nu te mananca,.. stai cuminte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul recomandat de constructor este castrol 5w30 longlife.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ma ajuta cineva sa imi spuna citi litri de ulei de motor intra la motor CBBB.multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 dacă schimbi și filtrul.

Sent from my S500 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai sigur iei un bidon de 5 l si ai si pentru completat ulterior daca e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4.5 lt cu filtru 

 

Sunt 3,7 l fara schimbarea filtrului si 4,0 l cu schimbarea filtrului 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Bună seara!
Urmează să fac schimbul de ulei (passat B6 variant, 2.0. 140CP, BKP) şi mă gândem să folosesc Liqui Moly 5W40 (am înţeles că este singurul făcut în Germania).
Problema este că sunt două sortimente de LM 5W40 care ar respecta 505.01:
-Top Tec 4100 ...  http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_3700.html?OpenDocument&land=DE

-Diesel High Tech.... http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_1331.html?OpenDocument&land=DE

 

Care credeţi că este mai bun ?


 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

Raspunsul este Liqui Moly Diesel Hightech 5W-40 pentru ca are aprobalrea VW 505.01.

 

Daca te uiti atent la specificatiile Top Tec 4100 nu are aprobalrea VW 505.01, doar este reocmandat si pentru aplicatii cu norma respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

culmea, şi la ăla văd la specificaţii doar 505.00 :( Nu ştiu ce să mai cred...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hiro azi am vb cu un reprezentant LM şi mi-a recomandat Top Tec 4100 că cică ăsta e sintetic nu ca celălalt (Diesel High Tech) şi că el l-a recomandat mereu la pompe duze :| Nu ştiu ce să mai cred :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar in fisa tehnica noua de pe pagina Liqui Moly scrie ca si Top Tec-ul 4100 are deja aprobarea VW 505.01, deci e in regula si are  avantajul ca este ceva mai sintetic decat High Tech-ul. (niciunul nefiind full sintetic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se apropie timpul reviziei la masina mea si as vrea sa schimb uleiul care il folosesc ( Castrol Edge LL3 507.00 pt DPF).

Stie cineva unde gasesc in Romania (mai exact CJ :) ) uleiul ACESTA ? S-ar putea sa il gasesc la reprezentanta cu toate ca ei recomanda Castrol?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!