Jump to content

Skoda Octavia 3 - O alta "alba cheala"


ToniM

Postare recomandată

Am revenit cu cateva poze cu aparatorile de noroi. Din pacate am uitat sa fac poze acu o saptamana, era ploaie si am avut un drum mai "lung" de Cj-Valcea-Cj.

 

Xb9771c.jpg

VdZvilr.jpg

ULO9yhd.jpg

9kmPyfw.jpg

v0SnHpZ.jpg

ZPIJ1Tc.jpg

 

Personal, sunt foarte multumit de alegerea facuta, in sfarsit cand deschid portiera din afara nu ma mai murdaresc pe mana cu care deschid, si ulterior si "copilotul", astfel ajunge mai putina murdarie pe bord/schimbator/usa etc :)

 

Daca va mai fi cineva curios, voi trage o tura de poze dupa primul carosabil umed / ploaie

Link către comentariu

Si eu mi-am pus aparatori de noroi din prima zi cand am luat-o. Marele atu nu e protectia la noroiul ci la rugina. Mai am o Skoda Octavia 2 luata de noua si tot is ruginite pragurile, de la pietre. Asa sper sa protejeze.

Modificat de Eto
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

A ajuns un pedalbox in cluj, voi reveni cu impresii dupa 14 septembrie, sunt in delegatie pe moment si cheala e la sefa aka CTC aka viitoarea sotie ^^

 

De asemenea, revin si cu un set de poze o data ce montez aripioarele pe fata :)

 

In rest ma mai gandesc daca vreau sa intru in iarna / astept sa implinesc anul pentru revizie sau o fac la 20.000km, ramane de vazut.

 

Pe moment inca duc lupte cu mine intre sa las masina asa macar 2 ani dupa achizitie...sa apelez la box.uri .... sa resoftez cu spider si sa sper ca la service nu imi fac update de soft....care era piesa ?!? :P

Link către comentariu
  • 5 weeks later...

Postarea de pe mobil aparent nu a avut rezultatul sperat de catre mine :)

 

Asadar, am renuntat la suportul de numere - "cleaner look" si nu mai zdrongane suportul cand inchidi portbagajul, un sunet mai de plin/inchigat, care mie imi surade.

 

Si azi am dezlipit si banda de pe aripioare, mai jos poze

582UVqW.jpg

3gSTruR.jpg

iKADauF.jpg

Yizpe9j.jpg

8e5nkpV.jpg

 

Urmeaza o delegatie de 2 saptamani fara cheala, insa o dezmierd ulterior cu un detailing de interior - am ceva pete pe scaunul copilotului de la crema de soare si va primii folie faruri/proiectoare si probabil si ceva privacy+antiefractie, maii vedem

 

In schimb am reauzit azi sunetul de "fasait", am tras un video, urmeaza sa il descarc, si daca il sesizez si pe filmare mai fac un spam in zona de probleme si rezolvari inainte de vizita de service - avand avion luni nu apuc decat ulterior

Link către comentariu

Tot asa am prins si eu numerele din prima zi.

Fara zgomote deloc.

Sâmbăta viitoare am programare la folii

Luneta, laterale fata spate, faruri, proiectoare si cred ca pun si pe parbriz folie protectie Uv.

Modificat de gbrl
Link către comentariu

Arata bine fara suporti. Eu asa am avut la toate masinile, deja a devenit traditie. :)

Pe geamuri in recomand folie ceramica llumar. Este scumpa, dar merita din plin din cauza protectiei UV foarte buna. Pentru montaj cauta un partener premium llumar.

Spor!

Link către comentariu

Pai si cum ti se pare bara fata acum? Eu personal, parca nu-s convins. Par inghesuite "detaliile" pe ea acum.

Link către comentariu

Nu e bara de vrs, dar nici de octavia "normala" - sper sa mai scap de acea incarcare o data ce vine rama neagra si grilaj honeycomb - care personal mi se pare mult mai "neincarcat" ca acesta stock cu 69-mii de liniute

 

Om trai si om vedea, am facut acuma programare pentru folii de protectie pentru faruri si proiectoare cat si folie LLumar antiefractie, insa lucrarea va fi undeva pe sfarsitul lunii doar.

 

Cat despre bara fata - probabil "insurubelile" mele si imaginea la care vreau sa ajung, va trebui sa astepte pana la primavara, o voi duce asa peste iarna cel mai probabil

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Și azi cheala a primit folii llumar antiefracţie cât și folie protecție faruri și proiectoare. O soluție pentru parbriz să ne pregătim de sezonul ploios. Ah, și luni încălțămintea de iarnă, voi reveni probabil după ce o spăl. Mai stau pe gânduri cu un detailing complet pentru interior, am urme de cremă de soare la "copilot", așa că dacă le scot, o fac până la capăt.

Weekend plăcut și drumuri bune ;)

Link către comentariu

Am pus   si eu faruri, proiectoare, parbriz si luneta spate.

Pe geamurile laterale merg  pe SunSet _ ul din fabrica . Nu prea vreu sa desfaca portierele .....

Link către comentariu

Si sa revenim cu masina curata, incaltata de iarna, si 2-3 cadre cu foliile mele "inchise" :)

BN6W9Ps.jpg

OYwWCLF.jpg

4RB79aq.jpg

 

Si 2x close-up la far+proiector cu foliile de protectie

 

93guv9f.jpg

Y6G3BHX.jpg

 

 

Urmeaza un city break de Nürnberg + Stuttgart, poate reusesc sa prind 22222 in bord :))

Link către comentariu

sunt din ce in ce mai convins de fake tips. Are idee cineva daca existenta carligului de tractare e o problema? Cu ce ai lipit numerele pe bari?

Link către comentariu

@sosoktm:

poti lua doar tips-urile fara partea de difuzor central, deci carligul nu ar trebui sa fie o problema :)
cat despre numar, am luat o banda dublu-adeziv (acelasi tip cu care am lipit si a doua aripioara pe luneta), si am folosit-o toata sa fiu sigur ca stau acolo ^^

 

@gbrl:

marginea cromata -cel putin partea din spate- a inceput sa se matuiasca din cauza spumei active

poti alege sa nu speli masina cu spuma activa, sau sa o intretii ulterior, eu personal, nefiind neaparat adeptul cromului, voi renunta probabil la el si de la geamuri si din bara fata
 

edit: @gbrl: pentru folie nu se desface nici o portiera ;)

Modificat de ToniM
Link către comentariu

La cum arata masina in prima poza (si faptul ca ai scos suportul de numar), cred ca ar fi o idee sa scoti emblemele "Skoda" si "Octavia". Cred ca ar arata sexy.

 

PS: Faptul ca eu am facut asta, nu ma face deloc subiectiv... :P

Link către comentariu

Inca nu m-am gandit, nu stiu cum ar arata pe tipul acesta de caroserie, insa pe combi am vazut si eu live in DE(germania) cateva si erau superbe :)

Si daca tot bati apropoul, o poza cu jucaria ta cand mai urci? :P

Modificat de ToniM
Link către comentariu

Arata foarte fain bara cu defelctorul si cu tipsurile false.

Insa nu prea sunt din aceeasi poveste cu bavetele...

Link către comentariu

Daca prin bavete te referi la aparatorile de noroi, pot sa iti spun ca sunt foarte practice. Ca nu or fi frumoase, nu contesta nimeni, insa masina, este intr-o oarecare si ceva practic, ori la umiditate sa ma murdaresc la fiecare intrare in masina .....este...vorba ta...din alta poveste

Link către comentariu

Da, la acelea ma refer. Si stiu foarte bine cat de practice sunt, si inteleg de ce le tii pe masina, cum sa nu.

Link către comentariu

Salut,

 

Am vazut ocazional masina prin oras. Aratoasa!

 

Doua sugestii, daca se poate:

1- cu un pad, sau carpa umezita cu acetona, sterge conturul negru de pe numar. Fiind pe alb arata bestial.

2- arunca aparatorile de noroi cat mai departe, sau doneaza-le cuiva care nu sta la asfalt. Or fi utile, insa categoric nu sunt necesare. ;)

Link către comentariu

@Istvan vw: Mersi!

 

1. este ilegal, doresc sa imi pastrez talonul.

2. le-am pus ulterior, personal, dupa 6 luni de condus masina fara aparatoare, mi-am zis ca nu se mai poate. O3 iti arunca de pe carosabil umed totul inclusiv la manerul soferului, si m-am saturat sa ma manjesc la fiecare ploaie pe maini cand intru in masina.

 

Drumuri bune!

Modificat de ToniM
Link către comentariu

Drum de Cluj - Nürnberg.... intamplare in Huedin :)) - am avut noroc ca piatra a lovit si stalpul masinii, la cat de mare era, cred ca imi trecea altfel prin parbriz- "remediere" in Oradea cat sa nu fuga pana la capat...crapat si pe interior, si pe exterior....

UNEmfCg.jpg4H4qxeK.jpg

bkYQ5PQ.jpg

wmUl86X.jpg

bVFY4rQ.jpg

 

Pe moment sunt in Stuttgart, maine un drum de Heilbronn, retur Miercuri in tara via Austria...

 

Apoi distractie cu casco sa schimbam parbrizul :( 

Link către comentariu

Nasol cu pietrele mari...dar se rezolva.

Chiar ca ai ghinion la iesirile de tipul asta.

Drumuri bune!

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!