Jump to content

Skoda Octavia 3 - O alta "alba cheala"


ToniM

Postare recomandată

Si cateva poze random de pe traseu...poze de amator, sa nu va asteptati la rachete, asa ca de ardeal, mai lente :)

 

Chiemsee - DE parcare

hhB35ca.jpg

 

Castel Disney - Disneyland Paris

BhZKtoI.jpg

 

Pentru ca automobile - Disney Studios

gNDPOU8.jpg

 

Catre coasta de azur - spre ruta lui Napoleon

mIzKdKe.jpg

 

Primele drumuri fara rulote - ruta lui Napoleon

bgW3PlA.jpg

 

Placerile de a conduce pe N85 - ruta lui Napoleon

6plDn6F.jpg

 

Incepeam sa coboram catre coasta spre Frejus FR

MUoqpUU.jpg

 

Un pic de umbra in valul de calduri - FR spre coasta de azur

k5ZUqPk.jpg

 

Crabul sef - Saint Troupez FR

HctzNUk.jpg

 

Arta - Nice FR

qZ9MvrK.jpg

 

Spre Cannes - Coasta de azur FR

DFBCW50.jpg

 

Flori - Coasta de azur FR

8rEecGw.jpg

 

Ultimii zeci de km pana la granita cu Italia - Coasta de azur FR

7JHr7fE.jpg

 

Monaco

snVEARF.jpg

 

Attersee - AT

qtlwm7P.jpg

 

Am mai multe poze, majoritatea sunt din Disneyland Paris sau de pe ruta lui Napoleon N85 , insa sa nu incarcam prea mult topicul ;)

 

Weekend placut tuturor si drumuri bune!

 

 

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Urmatorul salar bate la usa, si cred ca mai rup un pic din el :)

 

Pe langa aripioarele bara-fata "vRs" de pe superskoda, cred ca voi achizitiona si footlights .

 

La cel din urma, stie cineva ce codare este necesara pentru footlights ? Am contactat deja de doua ori dealer-ul din Cluj pentru retro-fit, insa in zadar. Si inainte sa merg spre alt oras, daca codarea si montarea este rezonabila, atunci probabil voi apela la un service din Cluj pentru actiune.

 

Mersi anticipat pentru feedback si o zi superba,

 

ToniM

Link către comentariu

Salut. Principial, in centrala electrica, pe "codare lunga" este o "bifa" aferenta "footwell light". Cred ca doar ea trebuie pusa si ar trebui sa mearga. Evident, trebuie alimentate de pe pinul potrivit. Atasat o poza "furata" de pe net, ca sa iti faci o idee la ce ma refer. :)

 

Byte00Bit1Active.png

Link către comentariu

Cele de pe milotec sau skodadop - cum are si colegul AdiG postat aici

 

Imi place cum "dau" :)

Link către comentariu

Oare ai timp asta seara de o intalneala? Sunt prin cj si ma interesează si pe mine câteva chestii de pe superskoda.

Link către comentariu
 

Salut , am si eu o skoda octavia 3 1.2 tsi

m-ar interesa de unde pot comanda si eu acele tipsuri care inlocuiesc toba

Link către comentariu

Le regăsești pe milotec.de sau skodadop.com

Însă nu înlocuiesc toba, sunt doar de formă

Spor ;)

Link către comentariu

@IKEA: scuze, doar acuma am observat, mersi !

Link către comentariu

daca comand de pe acele site-uri presupun ca dureaza ceva

vreun site din romania nu stii ?

Link către comentariu

Am comandat si eu de pe skodadop.

Trei zile termen livrare din ziua platii.

Am comandat si eu de pe skodadop.

Trei zile termen livrare din ziua platii.

Link către comentariu

Dupa intalnirea de miercuri cu corsi m-am convins ca imi trebuie si mudflaps .... stiu, nu or fi sportive etc, insa imi displace la nebunie cat de tare poate sa sara murdaria lateral, si asta la un ET "normal", fara distantoare etc....

 

A intrat in comanda si aripioarele vRs.

 

Cu footlights inca astept sa vad daca gasesc in Cj , daca nu incep in radius de pana la 150km sa gasesc pe cineva pentru montaj+codare -fie reprezentanta, fie service, fie persoana iscusita :)

 

Am comandat si grilajul honeycomb cat si rama de la "black pack" pentru grilaj pentru un coleg - numai bine vad cum arata sa ma conving si eu pentru achizitie mai repede ^^

 

Ah da, si probabil cu putin noroc va veni un racebox prin toamna, om trai si om vedea...

 

Revin cu poze dupa ce montez si vopsesc aripioarele, deocamdata plecam la un Cluj-Suceava dus via BN, retur via Lacul rosu

 

Weekend superb si drumuri bune tuturor!

Link către comentariu

Da, scuze, powerbox...

 

O resoftare as pierde garantia producatorului, fie ea asa cu virgula cum e la noi... Insa mai e drum lung pana atunci

Link către comentariu

Asa cu powerbox sunt sanse mai mari sa se piarda motorul direct. Pentru cresteri de putere, nu pacaleli ale ECU care vor dauna motorului, resoftarea e calea.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Spre ce powerbox te orientezi?

Ma bate gandul si pe mine pt 1.6 TDI...am garantie pana in oct. 2017 si nu as vrea sa o pierd cu soft.

Sunt perfect constient ca este mai ok cu soft, dar prefer sa pastrez garantia.

Ca si paranteza, am condus de curand un Leon ST FR 2.0 TDI 150 CP 4x4, care avea montat un powerbox de la racechip.de si mi-a placut mult cum merge. Tipul care are Leon-ul a cronometrat before and after si a castigat aprox. 1 secunda pe 0-100 si sta aproape de Golf Alltrack 2.0 TDI 184 CP.

Link către comentariu

Am discutat un pic cu Voinea, am rămas pentru un racechip ultimate - se regăsește pe tcmturbo.ro, însă om trăi și om vedea ;)

Link către comentariu

DTE Sistems, ar fi sugestia mea pt un PowerBox...

Eu am de la ei un PedalBox (cred ca mai intai poti incerca cu asta) este safe si o sa fii mirat de ce masina stock ai...

Este o jucatie care "amplifica" semnalul din pedala de acceleratie... Google it si o sa intelegi...

Spor la modificari, imbunatatiri, excursii [emoji6]

Link către comentariu

Diferenta de putere e prea mare ca sa nu te folosesti de ea atata timp cat ai garantie...in ceea ce priveste alegerea unui powerbox...mai uita-te in stanga si in dreapta pana, forumuri, youtube etc pana sa iei o decizie...pana una alta te mai poti uita si la asta, din cate stiu au reprezentant si in Cluj si il poti testa inainte (mi se pare normal):

Link către comentariu

Exact despre asta am scris eu mai sus, DTE Systems, eu am acest Pedal Box pe un Audi A6 3.0TDI cu soft de la Exelixis pe el, evacuare schimbata, etc... Undeva la 300cp.... DAR, diferenta de raspuns la acceleratie pe care ti-o da Jucaria asta pusa la pedala, este fenomenala... Daca erai in Bucuresti, sau treci prin ... Ti-as da sa o conduci cu cea mai mare placere ca sa simti...

Eu as recomanda asa ceva, mai ales ca masina ta este inca im perioada de garantie...

Modificat de Gabi_Beep
Link către comentariu

Multumesc de recomandari, am sa incerc sa dau de cineva din Cluj care poate ma mai lumineaza. Daca nu era in garantie, cred ca as fi pus MTM pe ea, insa asa am retineri...

 

In rest trebuie sa ajung cu cheala la spalatorie, ca am fost la o cabana de langa Suceava si a ajuns la alt nivel praful de pe ea :(

Link către comentariu

Sa mai  :mop:

 

Au ajuns aripioarele "vRs" si aparatoarele - cele din urma vreau sa le pun la prima "pauza" de ploaie, sau poate le mesteresc deseara in garaj direct, om trai si om vedea :)

 

Insa aripioarele vor trebuie sa astepte...vopsitorul este plecat in concediu, deci "tunam +5hp" doar pe la mijlocul lui septembrie :(

 

In rest, bordul ne spune undeva pe la 15300+ km.

 

In weekend am fost pe la Resita, si bifat ochiul bei, superba zona - un mini mini mini Plitvice - o apa clara, pana la o scaldare a 4 indivizi mai destepti...ma rog

 

Incep sa ma gandesc poate la un 20.000 schimbare ulei/filtre etc, nu cred ca voi astepta 2 ani / 30.000km...

 

Ah da, si am gasit pentru retro-fitul de Smartgate si footlights, acolo e inca work in progres, sper in 2-3 saptamani sa il bifez si pe acesta....

 

Cat despre motorizare, probabil vom aborda un aproximativ "140cp-300nm" cat de curand, nu cred ca ma voi rabda pana la primavara :(

 

Si mai vreau infolierea farurilor si proiectoarele de ceata inaintea iernii cat si poate ceva foarte foarte foarte subtil pentru protectie soare, nimica pentru "incognito" style, inclusiv in spate vreau sa le pun transparent si nu "mat"....

 

Inca mai puricam optiunile, prioritatile etc....

 

Revin cu cateva poze macar de la aparatoare, cine stie ce mai prind in cadru

 

Sporuri si succesuri  :beer:

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!