Jump to content

1.8T cu A4 B5, din 99


gaby1773

Postare recomandată

        Va salut din nou, dupa o perioada destul de lunga in care am ales doar sa rasfoiesc prezentarile din aceasta arie.

Asa cum reiese si din titlu, este vorba despre un A4 B5 fabricat la sfarsit de '99, model facelift, bineinteles cu 1.8T sub capota, motorul pe care l-am ales si de aceasta data fara sa stau prea mult pe ganduri si care nu m-a dezamagit pana acum nici in ceea ce priveste fiabilitatea, nici cu raportul cp/cilindree si nici cu consumul (asta doar daca asteptarile sunt realiste, ca nimeni nu e perfect   :icon_rendeer: ),

        Motorasul este un ANB de 150 de caluti (euro 2 in cartea de RO, insa EU4 dupa codurile de pe stickerul masinii, cu 2 sonde lambda), cuplat la o cutie manuala cu 5 trepte, cu aprox. 187.000 km la bord si care conform celor dovedite pana acum este in toate mintile. 

        Masina nu am luat-o in cea mai buna stare dpdv estetic, sau cel putin nu conform pretentiilor mele, fiind candva atinsa usor in dreapta fata si avand coltul la capota, aripa si bara cu urme de chit si revopsire, insa trebuie sa recunosc ca pretul de achizitie a fost mai mult decat corect. Si chiar daca nu planuiam sa o tin pe termen lung, incet incet s-a transformat intr-un proiect mai de anvergura, pentru ca nu am putut sa stau potolit cand s-au ivit ocaziile pentru a achizitiona unele piese pentru upgradeuri.

 

        Cam asa arata masina cand a ajuns la mine, in noiembrie anul trecut. Ma convins sa o iau, pe langa motor, pentru dotarile pe care le are, raportat la anul de fabricatie. Si aici vorbim de ESP, trapa electrica, xenon, suspensie sport 1BE, senzori de parcare, scaune incalzite, BC. 

IMG_0005.jpg IMG_0006.jpg IMG_0007.jpg IMG_0010.jpg IMG_0011.jpg IMG_0014.jpg 

 

         Intre timp, bineinteles ca nu am stat degeaba, si pe langa lucrarile pe partea de intretinere (distributie CONTI-INA-HEPU cu tot ce inseamna intinzatoare, curele alternator, AC, pompa de apa, simeringuri, bujii OEM, filtre Mahle/Mann, ulei Castrol EDGE 5W40) au urmat si niste binemeritate upgradeuri, dintre care enumar rapid scaune Recaro electrice, trecerea de la gri la negru la interior, navi RNS-D cu magazie de CDuri, volan sport de A4 B6 (a fost pus si pe RS4 B5 in varianta cu piele perforata), oglinda dreapta in marime normala, ornamente usi si bord Alu brushed custom made si multe alte detalii de finete (astea fac diferenta).

 

         Cam asa arata acum masina. Normal ca nu este gata, asa ca nu intrebati ce se intampla cu reperele lipsa, sunt doar demontate pentru a face loc la ceva mai bun ;)

20150207_161448.jpg 20150207_161501.jpg 20150207_161529.jpg 20150207_161545.jpg 20150207_161633.jpg 20150207_161643.jpg 20150207_161707.jpg 20150207_161726.jpg 

 

          Si cateva poze din timpul operatiunilor :)

          Dupa cum se poate observa, urmeaza in primavara un set de BBS RC pe 17", care vor fi vopsite in GK1 - Subaru gold. Daca aveti alte pareri, astept propuneri de culori care ar da bine cu masina argintie.

          In primavara urmeaza si inlocuirea capotei si a aripei dreapta fata, cele de care va spuneam ca au suferit in trecut, deja am reperele OEM si vopsite la culoare, doar de pus sus. Si multe altele...

20141205_193354.jpg 20150123_123745.jpg 20150123_123753.jpg 20150123_123758.jpg 20150128_074614.jpg 20150203_134408.jpg 20150207_111110.jpg IMG_0002.jpg .

Modificat de gaby1773
Link către comentariu

Arata bine batranica, sa te poarte in siguranta.

 

Imi place ce ai facut cu interiorul, sunt foarte curios cum o sa arate terminata, pana atunci, mult spor ;)

Link către comentariu

Foarte dotata masinuta !  :icon_thumleft:  Felicitari pentru achizitie !

 

Scaunele alea Recaro electrice chiar sunt...  :bom:  la vremea aceea, chiar si acum vin extra pe foarte multi bani ca si optiune.

 

Am avut si eu unul asemanator 1.8 i -125 cp, foarte multumit de model, mai putin de consum :)

Link către comentariu

Dupa parerea mea B5 a fost este si ma fi una dintre cele mai frumoase masini de la acea vreme ! Din punctul meu de vedere ai lipseste un singur lucru si cred ca propietarul stie la ce ma refer !

Link către comentariu

Multumesc pentru urari. Scaunele sunt ceva special, nu credeam sa am norocul sa gasesc asa ceva in RO si bineinteles cand s-a ivit ocazia nu am stat prea mult pe ganduri chiar daca m-au costat vreo 30% din pretul masinii (...sa spunem ca masina a fost ieftina :) ).

De lipsit ii lipsesc mai multe, pregatesc printre altele un pilot automat pentru urmatoarea perioada, am deja achizitionate toate piesele (maneta si mufa, ca am avut surpriza sa constat ca masina are acceleratie DBW, contrar spuselor unora), astept doar caldura (din pacate azi a nins pe aici). Insa stiu la ce te gandesti, dar deja era prea frumos, prea shaorma (adica cu de toate :) ). Pe B6 am quattro si nu am trapa, in schimb B5-ul are trapa dar nu e integrala. Doua retrofituri greu spre imposibil de facut la calitate de fabrica.

Link către comentariu

BBS-urile sunt pregatite de vopsit.

20150215_133717.jpg

Pareri despre culoarea care ar putea-o lua? Ma gandeam la Subaru Gold (cod GK1) sau la clasicul argintiu (LY7W, culoarea masinii). Ca sa va faceti o idee, asa ar da cu Subaru Gold .

rotorpic1.jpg

Sunt deschis si la alte propuneri, insa exclud din start negru. ;)

Modificat de gaby1773
Link către comentariu

finuta masina...interior fain,sunet bosse,face lift faruri cu lupa...motor potent;)...sa ai parte de ea

ar trebui sa pastrezi linia asta si sa o lasi pe burta cu niste jante pe 18 concave sau buzate apoi aia ii:)

Link către comentariu

Suspensia va ramane cea actuala, doar daca se va simti nevoia de inlocuire datorita uzurii se va umbla pe acolo, si voi monta ceva echivalent cu ce este acum pe masina (conform codurilor PR, masina are 1BE = suspensie sport OE, amortizoarele sunt rosu inchis).

Si la jante, deja mi-am facut destul de mult curaj ca sa merg pe 17" (BBS-urile de care spuneam mai sus) pentru ca e masina de zi cu zi si drumurile nu sunt toate impecabile.

Pana una alta, work in progress... German engineering  :tuktuk:

20150221_140056.jpg 20150221_152549.jpg 

Modificat de gaby1773
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Summer setup, BBS-uri care au venit ca si echipare OE in anii 2000 pe Audi   :flower:

20150312_123802.jpg 20150312_123811.jpg 20150312_123831.jpg 20150312_180022.jpg  

In alta dezordine de idei, am inlocuit azi sonda lambda de dupa catalizator OE (cea veche avea eroare pe partea de preincalzire), flansa din spatele motorului OE (pierdeam antigel), senzorul de temperatura G62 (acul pe ceasuri indica 105 grade desi pe motor erau 90, acum indica 80 atat pe motor cat si pe ceasuri, deci mai tragem un loz, desi piesa e OE) si termostatul (Behr) cu flansa aferenta (OE) din cauza problemei de mai sus (cel vechi se pare ca era inca ok).

Saptamanile trecute s-au mai schimbat ambele burdufuri de la planetare spre roata (GKN), deoarece cele vechi erau imbatranite.

Mai ramane de rezolvat definitiv cu senzorul G62, un senzor de ABS care face figuri (aleator intra nejustificat ABS-ul la franare cand aproape se opreste masina, fara a stoca vreo eroare) si eventual becurile xenon cu unele noi si masina e "tun" cum spun unii pe partea mecanica si deci ne putem ocupa linistiti de exterior odata cu vara.  :) Cel putin pana mai cade altceva, ca asa-i cu babele astea...

La interior mai sunt doar mici retusuri de facut, aproape totul e functional, mai am de instalat TMC box-ul pentru a vedea posturile de radio pe BC si daca tot umblu pe acolo, am achizitionat si un TV tunner OE pe care planuiesc sa il fac functional (mai mult de fita pentru a adauga un plus pe lista de dotari, ca daca ne gandim la cat e de util..).

Modificat de gaby1773
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!