Jump to content

Probleme cu rotile


mirceaz
 Share

Postare recomandată

Salut,

(mai ieri intr-o plimbare prin oras, bine inteles cu masinutza) Dupa ce am mers cu ea cam jumate de ora am parcat-o si dupa ce mi-am rezolvat problemele am scos-o din parcare si am plecat la drum.

Ei nici bine nu am plecat ca mi s-a parut ca aud ceva la roata dreapta fata. Ma dau jos, ma uit, o misc putin cu picioru, nimic. Ma sui in masina si plec iara la drum, cand incepe si scrasneshte si zdarngane si trosneste si tot asa. :)

Enervat ma dau iara jos sa ma mai uit, ma aplec sa vad daca atarna ceva, nimic. Plec iara si tot asa, toata lumea se uita uimita inspre mine, facea un zgomot... infernal.

Dupa ce am mers cu ea cam 15 minute, un zdrang puternic si o zdruncinatura asemenea, dupa care linisteeee....nimic nu se mai auzea :)

A doua zi am fost la service la Cardinal Motors unde dupa explicatiile oferite, persoana de acolo zice " cred ca aveti o pietricica la roata, mai aveam cateva POLO cu simptomul acesta" HUH???? dupa care m-a programat la service a doua zi...

Ei bine a doua zis la service mi-au scos pietricica :)

nu pot sa cred acest lucru...

Interesant este faptul ca mai multe polouri au patit lafel ca polo meu... ce sa cred ...defect de proiectare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt indiscret ne spui si noua unde-i intrase pietricica? :banghead: (la roata unde anume?) Asta ca sa stim pe unde sa le ferim pe ale noastre! Multumesc pentru informatie!

Modificat de bridefo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu :banghead: presupun ca la discul de frana....alt undeva....nu pot sa imi imaginez...unde :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

Patanie clasica, care apare la toate masinile. Zgomotul ala oribil era de la o piatra care ti-a intrat intre discul de frana si aparatoarea de metal. Deci ti-a intrat pe interior, acolo unde nu ai cum sa vezi. Mai este posibil sa nu iti intre pietricica, ci sa se strambe/deformeze aparatoarea aia de metal si sa se loveasca de disc.

Nu te panica, este o chestie mega banala ;)

Modificat de barabas leiba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit asta de 3 ori.... ;)

Prima oara s-a auzit incet si a disparut,a doua oara eram cu taica-miu pe la voineasa si mergeam pe un drum cu criblura..am dat roata jos,ciocanit,inspectat si am gasit bestia..

A treia oara exact in fata la Avia Motors de pe Iuliu Maniu,a facut asa rau incat nu-mi venea sa cred,trosnituri f puternice ,am zis ca o las si ii dau foc ,la ce nervi aveam.Se auzea foarte tare si simteam ceva in volan usor de tot,apoi o trosnitura mega puternica (ca o piatra care s-a spart intre 2 fiare) si

zgomotul a disparut la fel de repede cum a aparut..

Aaaa si a fost si a patra oara,eu eram baut si conducea prietena mea,atunci ,la betie mi-a venit ideea: sa dea un pic inapoi! ;) Cum a aparut zgomotul soferul a oprit,a dat putin inapoi si zgomotul a disparut! ;)

Modificat de negoctav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine s-a postat intre discul de frina si grilajul pe care citeste ABS-ul (undeva pe interiorul discului de frina); nici o sansa sa iasa singura de acolo; Se auzea doar la viteze mici (practic la viteze mari forta centrifuga o tinea sa nu mai zdrangane) A fost f complicat sa o scot (a durat minim o ora);

Nu este problema de proiectare; este problema cu drumurile din romania (pe care merg si betoniere si camioane cu noroi si pietris etc)

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"o chestie mega banala" .... acum trebuie sa ma astept ca din cand in cand sa imi tipe vreunda din roti... pe dacie nu am auzit de asa ceva...

sa inteleg ca o solutie ar putea fi mersul inapoi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barabas leiba

Sau sa eviti pietricelele. Nu est vina masinii ca intr ao piatra acolo. Este ca si cum ai spune ca la Dacie nu faceai accidente sau nu iti sareau caini in fata. Se intampla. Mai des se intampla sa iei pietricele in pneu "in talpa" si faca un tacanit ciudat care se confunda cu zgomot de planetara sau rulment de roata.

Solutia este sa dai cu spatele daca a luat pietricica ca sa nu mai continue zgomotul ala cand apare sau sa o duci la spalatorie.

Repet :nu este defectul masinii, cun nu este defectul masinii ca gasesti gaineat pe parbriz poate mai des decat la Dacie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Of of mai mai ;) S-a intamplat si la mine ieri, zgomot oribil e frumos zis...

M-am facut alb instantaneu cand l-am auzit si cand am realizat ca e de la masina mea. Din fericire, cum am mai citit pe aici, la fel de brusc cum aparut, tot la fel de brusc a si disparut. Cred ca tot o pietricica e cauza, pentru ca pur si simplu nu i-am facut nimic de a disparut.

Oricum ma duc saptamana viitoare sa ii fac revizia de 15000, si am sa le zic sa se uite si dupa pietricele pe la roti ;)

Oricum vreau sa mai zic ca m-am linistit foarte mult cand am citit, tot pe aici, ca s-a mai intamplat ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am patit-o de 3 ori intr-o zi. M-am inervat rau ca de tot atatea ori a trebuit sa dau roata jos.Cu mersul inapoi, nici o sansa.

Eu zic ca e defect de fabricatie, pentru ca, nemtii ar fi trebuit sa tina cont ca masinile vin in EST unde drumurile sunt cum sunt.

Cel mai tare am ras cand am imprumutat masina fratelui meu si a venit galben la fata ca se aude un zgomot puternic la roata.

Dupa o operatie de 15 min la roata, s-a rezolvat.

Eu am 25.000 km si am intampinat multe alte probleme , care sincer mi-a cam taiat entuziasmul despre masinile VW facute pentru EST !

Dar asta e alta problema si pentru alt topic. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Tocmai am patit si eu asa ceva la Seat Ibiza. Prima data am zis ca gata, s-a desprins ceva pe sub masina, dar mi-am dat seama ca e legat de pietricele pentru ca mersesem pe un drum unde turnau criblura in draci. Am fost in service, au curatat, a disparut zgomotul, acum a reaparut, dar curios, numai cand iau stanga maxim de volan. Ma scoate din sarite, insa bine ca nu e grav.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o saptamana de preluarea masinii a inceput sa zdrangane roata dreapta fata. Eram in apropierea dealershipului, asa ca am facut o vizita la ei, dar bineinteles, cand am intrat in curtea lor, a disparut zgomotul. Ridicat masina, verificat rotile, nici o problema domnu'! Nu s-a mai intamplat de atunci si banuiesc ca a fost pietricica sau ceva.

Modificat de mart
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

ce bine ca mai au si altii probleme cu rotile .... si ce bine ca exista vwforum. Si eu am destul de des, niste zgomote care imi aduc aminte de aparatoare de tabla de la rotile vechii dacii. prima data cand am auzit m-am albit instant si deja ma gandeam de la ce poate fi .... acuma am inteles din post-urile voastre cam la ce sa ma astept, pietricele si etc ... deci sunt la galbui la fatza cand aud zomotul :lol:. Dar si la mine si-a revenit odata din zgomot cand am dat cu spatele. o sa ma duc si eu la revizie luna asta sau viitore si spre sa nu fi afectat nimic pietricele.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, aceasi problema o am si eu. De cand am pus cauciucuri noi mi se intampla foarte des sa intre pietricele, numai ca nu vor sa iasa singure de acolo. Deja m-am saturat sa tot dau jos rotile si etrierele ca sa pot scoate discul de frana. Ultima oara am scos de acolo 5 pietricele cam cat boabele de fasole, astea deja faceau urat de tot. :)) i

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut

am slabit si eu o kila din aceasi cauza: pietricica la roti. Eram in concediu la jumatatea lunii asteia (iulie 07) si in ultima zi dupa toate bune si frumoase, merg pe sosea, unde dimineata s-au astupat gropi cu amestec de griblura si smoala. Cand am incetinit la un moment dat, am auzit zgomotul: cum drumul era in reparatie, m-am gandit la sarme sau chestii agatate.

In final, dupa ridicari pe cric, inspectii vizuale, am dat inapoi, schimbari de directie repetat si repede stanga-dreapta si gata, pietricica a cazut. Abia acasa, am dat jos roata sa vad ce si cum si e cum zice barabas leiba: pietre intre discul de frana si aparatoarea de metal.

Eu zic ca nemtii nu si-au imaginat ca mai pot arata drumurile cum arata in Romania, si pe ele sa mearga masinile facute de ei.

de fapt, griblura e solutia ieftina pentru a fortifica un drum cu un asfalt prost, care se deformeaza repede.

daca ar asfalta nemtii si la noi ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am patit ceva de genul... imi intrase o pietricica intre disc si placutza de frana si facea mai ceva ca trenu ingara cand franeaza...un zgomot infernal. dupa o frana brusca si-a revent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Chestia cu pietricica :D am patit-o si eu, de trei ori. Intra intre tablita de protectie si discul de frana la roata dreapta fata, zgomotul e infernal. Am dat roata jos si s-a rezolvat. E ceva din fabricatie , ceva prost gandit, orice s-ar spune am avut dacie si nu am patit asa ceva. E frustrant sa ai masina noua si sa stai cu cricul dupa ea toata ziua :)

Modificat de stefanelli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A 2-a oara si la mine, prima data m-am pisat pe mine crezand ca a crapat ceva la roata aia, am dat-o jos ceva miscari de volan, niste ciocane si a mers.

Acum la fel insa problema e ca face si la mers inainte si la mers inapoi, iar la viraj se accentueaza sunetul , ca si cum ar fi o sarma ceva acolo.E clar ca e un "bug" cu rotile astea.Nu mi se pare normal.Din tot ce am inteles pe aici e ok daca imi continui mersul.A vorbit cineva cu vreun mecanic?Cat de mare e pericolul, nu stiu sa dau etrierul jos, tre sa merg la reprezentanta?Astept pareri, merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La asa ceva nu prea ai cum sa te feresti daca este sa se intample se intampla asrta este...acum daca mai esti si in Bucuresti cu lucrari de astfaltare e clar ca sunt o gramada de pietricele pe strazi si chiar daca ai vrea nu ai cum sa le eviti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare. Eu am un polo happy de la servici, si vreau sa spun ca merg in fiecare zi pe drumuri desfundate si pietruite ca sa ajung la case care acum se construiesc (eu pun ferestre termopan si trebuie sa le masor), dar intr-un an si ceva nu am avut nici o problema din asta...niciodata...deci zic eu e numai o problema de noroc sau ghinion, nu cred ca este ceva proiectat gresit.

drive safely :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!