Jump to content

Operatiuni de mentenanta generala - autovehicul cu 10 ani+


Florin.
 Share

Postare recomandată

Buna,

Am o Octavia I, 1.9 TDI ALH din 2002, echiparea Elegance.
Masina are peste 12 ani si ma gandesc ca i-ar prinde bine o serie de verificari de mentenanta generala a unei masini care are deja mai mult de 10 ani si/sau inlocuirea unor piese/consumabile a caror speranta de viata ar putea deja sa fie depasita.

Mentionez ca nu este vorba de operatiunea de schimbare ulei, filtre, distributie.

Context:
Masina in cauza functioneaza relativ ok. A avut schimbat acum vreo 6 ani uleiul din cutia de viteza. Ma gandesc ca poate ar merita schimbat din nou + o verificare/curatare EGR (parca e un pic mai lenesa fata de cum o stiam)


Concret:
1. Care ar fi operatiunile care se impun? Respectiv care ar fi piesele care ma pot astepta sa necesite schimbare?(pe baza experientelor cu alte masini de acest tip)

2. Unde in Cluj-Napoca a-si putea face aceste operatiuni? (Va invit sa tinem cont ca e o masina ce valoreaza in prezent 2000-3000 EUR(maxim)...adica si costul interventiilor ar trebui sa fie unul rezonabil) 4.gif

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa fie cost rezonabil, atunci baga-i doar ulei si filtre...

 

Altfel, exista destule operatii pe care le poti face preventiv, datorita gradului de oboseala :

- inlocuire amortizoare/ arcuri, bucse punte spate. Verificare/ inlocuire turbina, verificare / inlocuire EGR, valve vacuum, verificare/calibrare injectoare pe stand, verificare/calibrare pompa injectie, 

- inlocuire burdufuri planetare si vaselina respectiva.

 -desfacere carenaje roti fata, scos namol de la scurgerea baii parbriz si reparat rugina din acele locuri.

- Verificare/ inlocuire fire crapate in mansoanele flexibile de la fiecare usa, gresare macarale geam, revizie broaste. 

- Golire instalatie freon, spalare, inlocuire filtru desicator, umplere cu freon.

 - Desfacere bloc climatizare si scos namol din schimbatorul de caldura si vaporizator freon.

 

Lista poate continua.... 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei ti-a dat o lista...

Daca ai de gand sa o faci masina de epoca peste inca vreo 20ani merita sa te apuci de lista... Daca vrei sa o tii inca 2-3-4 ani schimba/verifica strictul...

Distributie, ulei, filtre, egr, turbina, intercooler, bujii, suspensie, frane...daca are rugina multa ceea ce ma indoiesc, interventie locala...

Iti vb din experienta...am fost si eu p.... ca tine :) ... cu fosta tigaie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri!

 

E binevenita lista exhausitva prezentata de @Andrei...acum stim pe larg ce si cum! Precum bine intuia @Moog, ideea este ca eventual sa mai trag 1-3 ani de masina in conditii decente, astfel ca un minim de interventii le-as face...fara a investi insa prea mult!

 

Momentan desi masina este relativ ok, am avut retineri in a iesi in afara tarii cu ea...pentru a nu avea surprize!

Trendul se va mentine(nu o sa ies din tara cu masina), insa o serie de verificari/inlocuiri de echipamente poate sa iti redea increderea sa circuli chiar mai departe(in tara) fara prea multe griji!

 

Acum la intrebarea nr. 2, puteti recomanda pe cineva in Cluj pentru astfel de activitati?

 (Ulei, filtre, bujii, baterie sunt schimbate recent...iar distributia a fost schimbata in 2011.

 

Ar mai ramane de rezolvat (cnf. listei scurte a lui @Moog): verificari la: EGR, Turbina, Intercooler, suspensii)

Daca aveti si alte recomandari pentru lista scurta, le ascult cu placere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Etrierele curatate sau date cu spray, verificat pe sub masina rugina la toba, electromotorul desfacut, suflat cu aer comprimat si gresat, si apoi apa,paie si bataie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Cluj, multi de pe vwforum (si eu sunt printer ei) isi duc masinile la Imi, in Floresti. De fiecare data am fost super multumit si am sa-i recomand cu incredere si de-acum incolo. Daca crezi ca e ok pt tine sa mergi pana in Floresti, iti dau nr lui pe privat. ;) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
samariteanul70

La O1 a mea au aparut puncte de rugina la haion, langa suportul de la luminile pentru placuta de inmatriculare. An vazut pe un forum din Cehia o garnitura care se pune la acest suport. poate cineva sa ma ajute?

Aceasta este garnitura. Cred ca e o idee buna.

 

http://forum.skodahome.cz/topic/90561-t%C4%9Bsn%C3%ADc%C3%AD-prvek-pod-li%C5%A1tu-osv%C4%9Btlen%C3%AD-rz/page-2

 

Am mai vazut acelasi lucru pe un site din Ucraina.

 

http://www.skoda-club.dn.ua/forum/16-17482-1

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e o idee buna, garnitura e ieftina, dar va trebui modificata putin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in RO unde o gasim si in ca constau modificarile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la reprezentanta si trebuie taiate niste forme din interiorul ei.

 

1U6827586

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o skoda octavia tot din 2002, 255.000 km pe drumurile patriei  si am curaj cu sa plec cu ea oriunde .Dar au fost schimbate aproximativ recent  urmatoarele:

 

- Amortizoare fata +spate 

- Discuri fata + tambure spate ( placute + ferodouri)

- Directie fata ( bucse, pivoti , bielete , semibielete ,capete de bara )

- Turbina este ok nu sunt probleme doar actuatorul a fost schimbat si valva n75

-  Egr in stare perfecta 

- Injectoarele si pompa lucreaza in paramentrii normali ( alimentari stric din statie peco )

- Instalatie freon verificata si curatata.

 

In curand se vor schimba  :

 

- kit  de distributie

- kitul de ambreiaj (uzura rulment ) plus ulei cutie ( original din 2002)

- lichid de frana ( schimbat la 2 ani).

- bucse punte spate 

 

 

Daca iti place sa iti bagi nasul poti sa faci singur mare parte din operatiunile mentionate mai sus de colegul andrei_221.

 

Daca intretii masina corespunzator ani sau numarul de km nu iti dau bataie de cap oriunde te-ai duce .

 

Referitor la problema colegului samariteanul70 eu am rezolvat aceasta problema (bineinteles dupa ce am vopsit haionul) cu silicon negru aplicat exact pe zona in care vine garnitura .

Modificat de cfk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!