Jump to content

variatie lumina faruri


xorx
 Share

Postare recomandată

salut,

 

vad ca problema asta nu a mai fost discutata pe aici si vreau sa vad daca a mai observat cineva asta.

Deci ce se intimpla, cu motorul la ralanti daca misc de volan scade vizibil intensitatea/lumina farurilor si isi revine cind las volanul nemiscat. Practic, cind parchez lumina este mult mai slapa pe toata durata cit rasucesc volanul. Bateria este incarcata sau cel putin "ochiul" de pe ea zice ca e incarcata. Cu masina se merge zilnic.

Oare am eu ceva probleme cu alternatorul sau este un comportament "normal" dat de consumul mare al servodirectiei (parca are servo electrica?)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am intalnit si la alte masini chestia asta. alternatorul e "supt" de putere.

probabil vei observa acelasi comportament cand misti geamurile (daca sunt electrice).

la 1.6 benzina imi variaza farurile. la 1.9 tdi nu se observa nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai directia nu este electrica ? Este oarecum normal sa ” manance ” ceva curent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai, servodirectia electrica e vinovata. La bracarea maxima a rotilor, presiunea necesara in caseta de directie e si ea maxima, deci pompa electrica necesita mai mult curent pt. a putea sustine acea presiune. La servodirectia cu pompa clasica, in conditii similare, scade turatia mororului la bracarea maxima a rotilor. 

 

Concluzia e ca e normal, dar numai la bracare mare a rotilor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumul mare al pompei, restul de consumatori, etc - e normal sa fluctueze curentul. Uzura anumitor componente, contribuie la acesta.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, nu stiu cat are legatura cu uzura, pentru ca la mine a facut inca de cand am luat-o (la 13 000 km).

 

Dexterino, face la cea mai mica miscare a volanului..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, si la vechea masina, un Suzuki pe benzina, daca imi amintesc bine, se simtea o scadere a turatiei motorului si o scadere a intensitatii luminilor la miscarea volanului pe loc, efortul pompei de servo fiind cel mai mare cu masina pe loc, si mult mai mic in mers. Deci tot acolo ajungem, efortul mare facut de pompa de servodirectie, fie mecanica sau electrica trebuie sustinut de ceva,de  motor sau alternator. In ambele cazuri pompa respectiv alternatorul actioneaza ca o frana asupra motorului, cel putin pana intervine ECU si creste temporar turatia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de uzura asa a facut de la inceput. Si nici nu ma refer la capat de tura. Lumina ramine slaba pe toata perioada cit rotesc volanul iar turatia nu variaza.

Deci pina la urma asa fac toate polo 1.2 benzina?

La jetta cu acelasi motor nu se simte nimic.

Modificat de xorx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa fac toate masinile care au directia asistata electric. am avut si ibiza 2003 1.9SDI, Polo 1.2TSI, Polo 1.4 MPI...toate fac asa.  e si normal. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau majoritatea - nu chiar toate - Passat, Touareg, plus multe de la Audi - nu fac asa. Alternatoare si baterii mai mari - altfel se comporta la consumul mare al pompei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbin de clase diferite de masini si de servo, la cele cu servo electrohidraulica apare aceasta variatie, la cele electromecanice nu apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Velocity_Warrior

Uite ca si la mine face la fel si am Passat cu 1.4TSI. Cred ca problema este la capacitatea bateriei, la mine fiind de 47 Ah dar poate si de vechimea ei. Ma gandesc ca bateria fiind ceva mai slaba, alternatorul este solicitat mai mult decat normal si poate asta va duce la defectarea diodelor sau carbunilor mai repede.

Modificat de Velocity_Warrior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, o baterie descarcata sau o incarcare defectuoasa, poate sa genereze un astfel de comportament

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la Polo, Fabia, tot o sa faca ....  :soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar la TDI-uri mari (>1,9) am vazut ca nu face... deci e ceva normal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Sunteti siguri ca problema nu e legata de faptul ca unul din becuri se stinge cand rotiti volanul? Eu parcam cu spatele intr-o seara si mi-am vazut masina intr-o vitrina de magazin. Am fost surprins sa vad ca una din luminile de drum se apridea alternativ in functie de directia in care roteam volanul. Apoi mi-am adus aminte ca tipul din reprezentanta mi-a zis la un moment dat de ceva legat de lumini inteligente in curba. Poate totusi am inteles eu gresit problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aia e alta treaba.

si da...eu cel putin sunt sigur. cornering lights se activeaza si cand semnalizezi cu farurile aprinse...dar au alt comportament.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!