Jump to content

Vw Transporter 5


Pretorian_29

Postare recomandată

Mi se pare inalt patul - mai poti cobora cat iti permite contraaripa

Ai mai dormit in duba pana acum?

Link către comentariu

da, am mai dormit, am lasat spatiul asa pentru a-mi incapea bagajele(trolere, scaune pliabile,masa, gratarul,sezlongurile,pavilion umbra, etc....) :rolleyes:

Link către comentariu

da, stiu, e un punct de vedere - eu petru astea am folosit spatiul de sub bancheta spate, avand panou despartitor.

Link către comentariu
  • 7 months later...
  • 10 months later...
  • 1 month later...

Salut, spune-mi si mie te rog cu ce ai antifonat sub capitonaj? Am un Transporter Bus tot din 2011, care cam suna a tabla... 

 

Modificat de Ady.762
Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
Cristian Sidor

Salut. imi spui te rog frumos cu ce si cum ai reusit sa fixezi acel pat ? Acuma sunt si eu in transformarea unui T5 din 2004 in camper insa nu stiu cum sa procedez cu fixarea patului si a unor mici dulapuri , respectiv un frigider auto. As vrea sa stiu ce variante sunt pentru fixarea acestora in masina. Multumesc 

Link către comentariu
  • 2 years later...
On 6/22/2021 at 1:03 PM, Cristian Sidor said:

Salut. imi spui te rog frumos cu ce si cum ai reusit sa fixezi acel pat ? Acuma sunt si eu in transformarea unui T5 din 2004 in camper insa nu stiu cum sa procedez cu fixarea patului si a unor mici dulapuri , respectiv un frigider auto. As vrea sa stiu ce variante sunt pentru fixarea acestora in masina. Multumesc 

Salutare!
Se pare ca nu prea mai raspunde nimeni pe aici, dar ca idee, cred ca poti prinde patul de acele "bride" laterale din dreapta si din stanga existente deja in orice masina. Acum depinde si ce fel de forma are patul! Ca de exemplu, daca este pat ratatabil cum mi-am facut eu la Seat Alhambra si l-am calculat sa intre perfect, nici nu e nevoie de ancorape intrucat o data intrat in masina ramane fix. 
De asemenea l-am facut destul de inalt astfel incat in partea de jos, (sub pat cum ar veni) sa am o mini bucatarie, sertare cu glisiere pentru diverse chestii, Ladite, butelie de camping, aragaz, etc etc. Astfel poti si dormi deasupra, ai si destul spatiu la cap, dar ai si bucatarie in partea de jos, dulapuri, chiuveta, apa, etc.
Dar cat de curand vreau sa imi iau si eu T5, 2.5 131 de cai si probabil ca o sa imi fac si acolo un sistem de "Mini-Camper-Van" dar in care probabil voi avea mai mult spatiu si voi putea pune mai multe lucruri, evident si panou fotovoltaic deasupra, controler solar cu invertor, a doua baterie pe Litiu, etc... Dar toate la timpul lor!
Ideea e ca sunt foarte multe solutii prin care sa ancorezi patul. Poate vrei pentru totdeauna si atunci il prinzi cu suruburi si bride. Poate vrei doar provizoriu si atunci te gandesti altfel. Poate fi pat rabatabil dinspre in spate spre in fata (asa cum l-am facut eu) si desfacut ajunge la 2 metri, iar strans are doar 120 x 65. Poate vrei pat pliabil din 2 parti ce intra unul in altul. Poate vrei "Rock-n-Rolla Bed" si atunci il poti prinde direct de prinderile masinii ale banchetelor existente. Sunt muuuulte solutii, important este sa intelegi ce vrei sa faci si o data facut va fi simplu sistemul de prindere si de "ancorare"!

Uite la aceste tipuri de prinderi ma refer: prinzi de pat asa ceva (e doar un exemplu)
https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.hornbach.ro%2Fp%2Fsurub-metric-cu-inel-de-ridicare-nautic-pro-m12-din580-inox-a4%2F6810218%2F&psig=AOvVaw0ln8mqBX9ELor1mk3Bht7k&ust=1689720477231000&source=images&cd=vfe&opi=89978449&ved=0CA8QjhxqFwoTCNiR9rjploADFQAAAAAdAAAAABAE

Si intre partea de jos a masinii (prinderile alea deja existente) si patul tau, legi cu chestia asta si reglezi pana nu se mai misca deloc:
https://www.amazon.com/JCBIZ-Turnbuckle-Stainless-Adjustable-Tensioner/dp/B07F28QPP7
(sa le bag in ma-sa ca nu mai stiu cum se numesc in limba romana si am cautat o ora pana am gasit o poza)

Tot la fel poti sa prinzi de caroseria masinii in stalpii laterali un fel de pop-nituri cu filet si apoi sa prinzi patul de ele...
Crede-ma sunt ZECI DE METODE prin care sa prinzi un pat sau un dulap de o masina!

Uite cam asa arata patul de camping la Seat Alhambra aka Sharan!

 

Sau varianta pe lung cu mai multe detalii si putina "caterinca" la pachet!
:) 

 

Link către comentariu
On 6/22/2021 at 1:03 PM, Cristian Sidor said:

Salut. imi spui te rog frumos cu ce si cum ai reusit sa fixezi acel pat ? Acuma sunt si eu in transformarea unui T5 din 2004 in camper insa nu stiu cum sa procedez cu fixarea patului si a unor mici dulapuri , respectiv un frigider auto. As vrea sa stiu ce variante sunt pentru fixarea acestora in masina. Multumesc 

Acum poate este si mai clar - sper sa iti fie de folos!
;) :) 

Screenshot 2023-07-18 at 04.51.28.png

Screenshot 2023-07-18 at 04.51.39.png

Screenshot 2023-07-18 at 04.52.13.png

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!