Jump to content

Retrofit ACC si Lane Assist


skinny
 Share

Postare recomandată

La sec acces... Nu la coding

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ar trebui sa fac de aici? Am facut o scanare totala a modulele si am atasat-o aici.  Multumesc!

vw cc.pdf

Modificat de tavycosty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara . Vreau sa ma  ajutati cu niste sfaturi. Am un Passat B7 2011 echipat de fabrica cu DLA si lane assit cu camera 3aa980654a. Am vrut sa activez sign assist iar la codarea pe rns 510 mi-a dat eroare si nu pot face codarea, request out of range ,interfata este originala. Am inteles ca ori trebuie facut update de soft ori schimbata camera. Am dat comanda de camera 3aa980654d,provenienta vw sharan. Credeti ca pot rezolva situatia cu aceasta camera ? Si nu mai stiu daca trebuie calibrata sau facute alte modificari . Multumesc mult .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut, ma poate ajuta cu o poza, cum vine cablajul tras pe-acolo? mi-a iesit ornamentul de la oglinda centrala si nu vrea nici cum sa mai intre in partea stanga in clips. Am verificat ornamentul si are toate clipsurile ok, cred ca din cauza vre-unui cablaj nu intra corect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, am citit topicul si am o intrebare legata de Lane Assist si submeniurile aferente: exista posibilitatea ca masinile care au Lane Assist activat din fabrica sa aiba alta caseta de directie? Din ce am citit, sunt multi (inclusiv eu) care au activat ulterior aceasta functie si setarile din submeniuri nu fac nimic. Din moment ce camera da semnalul, iar caseta executa comanda, ma gandesc ca cea din urma poate sa difere. 

 

Intrucat momentan am eroarea 03375 - Steering Motor  003 - Mechanical Failure pe 44 Steering Assist (offtopic), am luat din dezmembrari o caseta de directie de pe o masina care avea Lane Assist activ de fabrica. Sunt curios daca se va comporta diferit dupa schimbare. De pe aceeasi masina am mai luat pompa ABS 3AA 614 109 AJ (momentan pe masina am cu terminatia BM) compatibila ACC (radarul si grupul de manete le-am ratat ?) si radarele de Side Assist impreuna cu oglinzile cu led.

 

Multumesc!

 

Efit moderator: problema de prestari servicii este offtopic aici

Modificat de Manuel N.
Citeste regulamentul!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu se va comporta diferit. La cele care nu au, se activeaza, inclusiv la MQB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

Retrofit recent la ACC cu front assist cu ajutorul celor de la BVA, schimbat sigla, pompa ABS, etc, a iesit si merge OEM.

Am o singura situatie pe care vreau sa o rezolv: masina este in stare sa se opreasca la 0 urmand masina din fata, ba chiar tine si frana fara auto-hold on, insa, nu mai pleaca singura.

Functia de ACC ramane insa On pe bord in momentul in care masina s-a oprit.

Am citit pe ceva forumuri straine si se pare ca se poate activa si partea asta, ce am gasit eu era facut cu ODIS (eu detin VCDS, am incercat insa nu-mi accepta un nou cod).

- Functia, asa cum am indentificat-o eu, se numeste "Automatic Drive-away After Short Stop" si masina pleaca singura daca oprirea e pana in 3 secunde sau la trigger daca e mai mult de 3sec (apasare buton RES sau pedala accelaratie). Mi-o poate activa cineva? (contra cost, desigur).

Ceva mai multe detalii -> aici.

Mentionez ca radarul provide de pe masina manuala insa a fost codat pt automata.

Asa e acum:

Address 13: Auto Dist. Reg        Labels: None
   Part No SW: 3AA 907 567 A    HW: 3AA 907 567 
   Component: AC201  RDW A    036 0170  
   Revision: 00036000    Serial number: 00000000544414
   Coding: 0010000
   Shop #: WSC 09872 000 104857
   VCID: 387FCE6B4BA650DE6C3-806D

 

- Si a doua chestie, intentionez sa adaug side assist si PLA 2.0 pe masina. Am cumparat deja 3AA 907 566C si 568 C insa mi-a spus cineva ca daca nu sunt de pe aceeasi masina ar fi nevoie de calibrare. Stiti cumva cine face si cat ar fi? (Intre timp mi-a atras atentia proiectul facut de Yogurd cu radare 5Q asa ca s-ar putea sa le vand :D)

Masina: Passat B7 2012 DSG 170PS

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@diedin ce stiu, pentru recalibrare sunt necesare niste panouri si lasere speciale pentru radare (care costa ~1000E), poti incerca la reprezentanta, desi cel mai sigur e sa le iei de pe aceeasi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti face cu radare 5q0 si nu mai nevoie de calibrare cu panouri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@die ai un singur clic de facut in modul 13 >>> cod acces 20103 >>> long coding at_dr_af_sh_stop >>> dezactivat/activat posibil in VCDSsau obdeleven sa nu acepte codificarea noua fara login cod acces 20103

FRONT CAMERA.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@AndreiZi, merci frumos, da asa pare ca e dezactivat, in rest totul merge perfect (deci nu se pune problema unei recalibrari, l-am testat in diverse situatii). Intre timp am mers cu un passat CC care are acelasi radar si sw si intradevar pleaca de pe loc cand ii dai impuls din acceleratie (insa si pe long coding avea fix la fel ca mine intrucat era tot automata, probabil ca diferenta sa fie facuta pe un canal mai degraba). In VCDS unde ar trebui sa fac? (nu am alte tool-uri din pacate.

Modificat de die
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, vreau sa fac retrofit la acc b7, pompa de abs are codul acesta 3AA 614 109 AQ, se poate softa sa stie de acc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate softa in acest sens, dar softatul costa de regula, cat alta pompa sh, care suporta nativ. Alegerea ta pt care varianta optezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut...daca pompa este a ta de pe masina...nu vad de ce sa o schimbi cu una SH...atata timp cat suporta (nu am verificat codul - merg pe spusele lui Florin).  (este platforma PQ) Insa verific si revin (in masura timpului disponibil) :))

 

LE:

 

Ce blocuri acceptă ACC :

Passat B7 și CC fără control indirect: 3AA614109D, 3AA614109P, 3AA614109AD, 3AA614109AH, 3AA614109AR.

 

Passat B7 și CC cu control de presiune indirectă: 3AA614109E, 3AA614109Q, 3AA614109AE, 3AA614109AJ, 3AA614109BL, 3AA614109AS, 3AA614109BN.

 

Passat B7 Alltrack, fără control indirect: 3AA614109T, 3AA614109AM, 3AA614109BB.

 

Passat B7 Alltrack, cu control al presiunii indirecte: 3AA614109AA, 3AA614109AN, 3AA614109BC, 3AA614109BJ, 3AA614109BS.

 

Bafta!

Modificat de sabinx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc Florin si Sabinx, pompa este pe mașină masina are 140 mii reali cumpărată de  porsche si nu vreau să schimb pompa, dar ca preț cat costa softare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune o poza din vcds sa vad codul pompei si sw ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce mi-am notat eu la retrofiturile făcute, ce a mers, niciuna nu a avut AQ. Deci, ori schimbi....ori resoftare, in acest sens.

Fiind vorba de ABS, ESP, ACC, iar softul modificat nu este unul lansat de producator (este un soft modificat de un rus, care face ascest lucru), eu nu fac asa, nu pot garanta de siguranța ta, a pasagerilor si a celorlalți participanți la trafic.

Sunt autorizat RAR, nu ma joc cu astfel de lucruri, nu e de joaca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru raspuns Florin, ca in întotdeauna profesionist 🍺🍺🍺! Ce cod are un abs nativ acc!

Modificat de Cehu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cele postate de Sabin, mai sus.

BC, AA,BB, T, BJ, AN, AT, BS, E, D, Q, AE, AJ, BL, AS, AR, BN

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie cumva si alt can, eu am pe acesta 7NO 907 530 AM. Si in prima postare colegul zicea ceva de calculatorul de coloană, trebuie schimbat si acest? 

Modificat de Cehu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 11/18/2020 at 2:19 PM, bysus said:

Poti face cu radare 5q0 si nu mai nevoie de calibrare cu panouri.

Salut, de unde ai aceasta informatie?

Si cum se face calibrarea daca nu cu panouri?

 

Am radar cu 5Q0 din fabrica, a fost miscat in urma unei lovituri, si acum spune ca e decalibrat.

Nu se poate sterge aceasta eroare.

 

Nu as vrea sa merg la reprezentanta daca nu e nevoie, evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 8/1/2016 at 12:50 PM, alin12 said:

@humerg pot sa iti raspund eu: daca ai harta de vest SAU nu ai harti deloc, TSR merge doar in modul "limited". Adica va aparea un warning in bord, dar va recunoaste limitele de viteza, si sfarsitul limitarii de viteza. Alte indicatoare nu a recunoscut.

Salut!

Să înțeleg că dacă introduc harta pt Europa de Est, Sign Assist va merge cum trebuie?

Mulțumesc!

 

Deocamdată îmi indică doar ce apare în poza atașată...

sign-assist.jpg

Modificat de c_A_b
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 5/25/2017 at 5:14 PM, Viorel Tudose said:

Merge cu camera de B7 3AA. Am finalizat acum 2 zile acest retrofit. Deci, DA, si in Romania. Dovada in poze

IMG_2670.JPG

IMG_2671.JPG

IMG_2672.JPG

IMG_2673.JPG

IMG_2674.JPG

ne poti detalia te rog cum ai reusit? Ai hartile Europa de Vest? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si eu sunt curios care sunt diferentele intre camera 5Q si cea 3Q. Vreau sa montez una sa am lane assist, traffic, etc.. am mib 2 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!