Jump to content

Curatare si slefuire sticla


KLF
 Share

Postare recomandată

se aplica la fel ca polish-ul pentru vopsea/lac. De subtierea geamului nici nu poate fi vorba ;)

@hbogdan, nu stiu ce e efectul de lentila. Pur si simplu curata sticla foarte bine de impuritatile de orice natura si probabil ca o slefuieste dar cuvantul slefuire cred ca e exagerat, adica doar ii da o finisare foarte fina.

@razdan, cu siguranta nu modifica grosimea sticlei ;) Se aplica manual, deci polisharea propriu-zisa e fff fina, deci e ca in cazul polishului de vopsea doar ca asta e foarte bine adaptat ca granulatie pentru sticla.

@I am stealth, nu lasa o pelicula propriu-zisa, doar finiseaza foarte fin suprafata si atunci normal ca stergatoarele aluneca foarte bine, apa de asemenea. Se poate comanda de la Automobile Bavaria, importator BMW. Nu am cunostinta daca exista si la VAG o asemenea solutie care sa faca parte din programul de intretinere auto.

Eu mai folosesc o solutie de tratament pentru parbrize de la Arexons, e un tratament chimic care face ca apa sa "fuga" de pe sticla, de la 60 km/h in sus nu mai trebuie sa folosesc stergatoarele de parbriz. Mai are un avantaj, insectele se curata foarte usor iar stergatoarele aluneca cu mare usurinta.

Inainte sa folosesc acest Glass Polish aveam parbizul tratat cu solutia de la Arexons, am frecat de mi-au iesit ochii si tot nu am reusit sa curat acea solutie, deci e clar ca polishul de sticla e departe de a fi foarte agresiv. Pentru parbizele matuite sau cu urme de zgarieturi fine de la stergatoare exista o alta solutie abraziva care o au cei care prelucreaza sticla, probabil ca aceea e mult mai agresiva cu sticla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se numeste solutia de "tratament pentru parbrize de la Arexons" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tergicristali chimico sau ceva de genul asta. O sa-i fac o poza la sticluta. Faza e ca pe site-ul AREXONS nu apare si in general nu apar nici 10% din produsele care le au ei, nu stiu de ce.

Eu am luat solutia asta de la un peco OMV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru informatie. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu poza :somnmare:

Solutia de la AREXONS chiar isi face treaba si rezista destul de mult timp pe parbriz, de ordinul lunilor de zile. Daca va luati si intampinati probleme la aplicare dati-mi un semn si va fac eu un tutorial, mi-a luat si mie ceva timp sa ii prind smecheria. Mai e o chestie importanta, parbizul sa nu fie matuit de la stergatoare, daca e deja matuit isi face treaba dar nu la fel de bine ca atunci cand e lucios.

post-4207-1186397839_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. Deci tot trebuie frecat :somnmare: cu GLASS POLISH . Dupa recomanzi tratarea cu AREXONS?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ceva in genul asta tinand cont ca parbrizul tau nu mai e la prima tinerete :somnmare:

Totusi, daca nu sunt urme pe el de la stergatoare poti sa dai direct cu solutia de parbriz, isi va face treaba ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ar merge si pe sticla de la faruri? am insecte obosite, care nu vor sa iasa nici cum de pe el..probabil de la viteza au intrat in el :-))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat Arexons in toate benzinariile dintre Bucuresti si Sinaia + Cora,nu am gasit nicaieri...

A vazut cineva pe undeva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar merge si pe sticla de la faruri? am insecte obosite, care nu vor sa iasa nici cum de pe el..probabil de la viteza au intrat in el :-))

merge desigur. Daca farurile nu sunt din sticla ci din plastic atunci poti sa dai si cu polish normal ( de vopsea) pe ele, se si curata de insecte si vor capata si luciu, ca atunci cand au fost noi. Ca sa vezi care solutie le face mai bine incearca intai pe o zona limitata si vezi ce iese, nu te arunca sa dai pe tot farul si apoi sa constati ca ai facut o boacana :icon_thumright:

Am cautat Arexons in toate benzinariile dintre Bucuresti si Sinaia + Cora,nu am gasit nicaieri...

A vazut cineva pe undeva ?

O sa ma uit si eu si daca vad iti zic, asa fac astia, au sincope in aprovizionarea cu produse, deh, Romania :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat cu pasta de polish G5 (pentru zgarieturi) 150 ml - 35 ron si pe caroserie si pe parbriz, desi pe tub scria ca e pentru vopsea. Am intins-o cu masina de polish si a iesit super bine, apoi am dat cu ceara (crema) si am sters-o dupa ce s-a uscat si e alta treaba, la viteza mare, pe ploaie, aproape ca nu mai trebuie stergatoare, apa urca singura pe parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pentru faruri stie cineva vreo solutie? Farurile se sableaza datorita pietricelelor de pe drumurile patriei noastre, iar lumina este din ce in ce mai slaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe sticluta de BMW , scrie pasta pentru curatarea sticlei , poate curata la suprafata si are efectul solutiei de la arexons .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se poate folosi cu succes, dar nu trebuie frecat mult ca apare efectul de lentila(adica se cam modifica imaginea cand te uiti prin zona afectata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe sticluta de BMW , scrie pasta pentru curatarea sticlei , poate curata la suprafata si are efectul solutiei de la arexons .

te asigur ca are efect abraziv, nicidecum nu face ceea ce face solutia de la Arexons.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia 'Glass Polish' e probabil un curatitor usor abraziv, ca sa inlature mai eficient murdaria si impuritatile fixate pe geam.

Solutia de la Arexons (si celelalte solutii similare) formeaza un fel de pelicula polimerica pe suprafata sticlei, care face ca apa sa alunece pe parbriz, crescand vizibilitatea pe timp de ploaie/ninsoare

Cele doua au efecte asemanatoare dar pe alte principii. La prima apa aluneca mai usor pentru ca parbrizul este mai curat. La a doua pentru ca deasupra parbrizului exista o pelicula alunecoasa.

Modificat de ExpertDetailing
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ED :( si ar mai fi de adaugat ca e bine ca dupa solutia "glass polish" sa se faca tratamentul cu cu solutia care face parbrizul hidrofug, in acest fel ai o vizibilitate foarte buna pentru ca sticla (parbrizul) e curata, stergatoarele nu lasa urme (dealtfel recomand si curatarea lor impreuna cu ingrijirea sticlei) iar faptul ca parbrizul "respinge" apa ajuta foarte mult dar totusi trebuie folosite si stergatoarele pentru eficienta maxima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

a mai gasit cineva solutia de la Arexons sau Nigrin de cumparat ?

unde ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista ceva similar cu : Arexons - Windscreen protection ?

de la sonax ? nigrin ? altceva ? de unde le-as putea cumpara ?

am fost la toate OMV-urile din BV aproape si nu am gasit :blink:

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista la SONAX un produs indentic cu cel de la AREXONS - Windscreen Protection ?

sau ce alte firme mai au produse de genul asta ?

am inteles ca Nigrin ar mai avea... insa in Brasov, oriunde am cautat nu am gasit nici una din : Arexons, RainX, Nigrin :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Eu am scapat de acele pete prin simpla schimbare de stergatoare!!!Plus parbrizul destul de zgariat si se vede OK!!!modelul nou de stergator care deasupra lamei are inca o lama care daca pui mana pe ea te faci gri...e ca un praf care cred eu ca face toata treaba...oricum am scapat de acele pete dar stergatoarele astea model nou la 1 an asa trebuie schimbate pentru ca am aproape 1 an cu ele si au inceput iar acele pete sa se vada usor...si am verificat cu mana lama de sus si nu se mai i-a nimik pe maini...deci s-au cam dus...:) si nu sunt scumpe; incep undeva de la 30ron iar cele valeo sunt in jur de 100ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

te rog da mai multe detalii despre stergatoarele astea cu praf gri. Eu mi-am luat valeo 32 ron de la Petrom si au mers bine vreo 1000 de km (2 saptamani) si acum iar sar. Oare nu mai preseaza stergatoarele cu puterea care ar trebui pe parbriz? Am observat aseara, masina curatata luna si bec (spalatorie) ca daca nu am curatat stergatoarele au lasat urme. dupa ce sotia a luat vreo 2 mizerii mici de pe ele nu au mai lasat urme. Ideea e sa cureti lamelele bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pentru faruri stie cineva vreo solutie? Farurile se sableaza datorita pietricelelor de pe drumurile patriei noastre, iar lumina este din ce in ce mai slaba !

La fel si eu :blink:

am citit topicul...sa fi sarit cu vederea un eventual raspuns? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am pus niste stergatori Bosch Aerotwin ...sunt bestiale, vi le recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!