Jump to content

Sistem franare Fabia


vsk
 Share

Postare recomandată

Adaug aici o diagrama cu ceva mai multe detalii cu frana Fabiei. Poate e de ajutor cuiva... :ceuameni:

Modificat de mihai_sarb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi masina a fost in service pt schimbare placute+discuri spate.

M-am uitat atent si intr-adevar, reperele 2 si 3 din poza pusa de Bog asigura culisarea etrierului. Banuiesc ca nu e diferenta fata/spate

Am pus mana pe ele si sunt sigur ca asa se intampla.

Modificat de CypN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, da, sunt culisante. A incercat Akebono sa ne induca in eroare...

:hainoroc:

Cele din spate sunt insa complet diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut..ma intereseaza si pe mine,daca este cu putinta.. :) un pret /service pt a trece de la tambure, la discuri ,pe puntea spate,pt o fabia 2002.masina are abs.multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am impresia ca s-a mai discutat pe undeva (am folosit search dar da erori) dar am si eu o...nelamurire sa zicem. Pompa de frana (presupun) scoate un zgomot ciudat, un soi de chitait/tiuit la apasarea pedalei in anumite siutatii. Intrebarea ar fi: este "normal"(categoria "asa face ele") sau trebuie sa-mi fac griji?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta include numai zgomot la pompa? sau te referi si la un soi de scartait de la roti? (cu ocazia asta ii multumesc si lui fourmi pt explicatia de pe alt topic). eu tot nu pot sa cred ca scartaitul care apare cu pedala de frana apasata sau frana de mana trasa, mai ales la rotile din spate reprezinta ceva normal. in mers nu am remarcat nimic de genul asta, dar pe loc e deranjant...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numai zgomot produs de pompa...ceea ce descrii tu este un zgomot specific franelor cu tambur (presupun ca la "acel" zgomot te referi)

Modificat de MarlboroMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[off]Salut Portoland, salut MarlboroMan, bine v-am gasit pe forumul asta fara flame-uri.[/off]

Si eu ma refeream doar la "pufaitul" ce apare cand apesi frana; in rest, la frana de mana nu scartaie nimic nici in spate, nici in fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[off] imi pare bine ca am scapat de flame-uri. devenise chiar ciudat...salutare si voua inca o data si trebuie sa va spun ca forumul asta este cam ceea ce vroiam eu: chestii practice, utile unui posesor de fabia, nu vorbe in vant, de genul care e mai tare din parcare...[off] :D

din fericire cand apas frana nu aud nici un pufait.... si da, cred ca este de la tambure...ideea e ca nu-mi dau seama de ce face asa. am crezut ca e de la apa, dar azi a fost uscat. chestia e ca parchez undeva pe trotoar, unde mai e si ceva pamant (asta e problema cu locurile de parcare), deci nu e chiar plat. cand am adus masina in pozitia in care o parchez, trag frana de mana. cand ridic piciorul de pe frana de serviciu se aude scartaitul asta. imi dau seama ca franele sunt tensionate cat masina e parcata, datorita denivelarii terenului...si imi dau seama ca nu e (sper) o problema majora, dar ma interesa daca a mai patit cineva acelasi lucru si daca e vreun remediu. s-ar putea sa ma agit degeaba, dar nu m-am confruntat cu asa ceva nici la dacie, nici la cielo... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aude si la mine scartaitul ala de care zici tu... dar nu tot timpul.

Frana de mana tine.... asa ca am ignorat zgomotul. Am intrebat un mecanic si a zis ca nu e nici o problema. La service mi-e frica sa intreb... ca or sa ma puna aia sa schimb toata frana spate :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca incep sa ma mai linistesc...in fond, ai dreptate: daca frana tine si zgomotul nu se aude tot timpul, atunci care-i baiu'? :D si cu service-ul cam asa e :P ... da daca ma pun sa schimb ceva, e in garantie... cred totusi ca o sa trec sa intreb cand am timp si o sa va spun ce mi-au zis... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine se intampla cand las masina in panta (chiar si o panta lejera). apas ambreiaj si frana, bag in viteza I, opresc motorul, trag frana de mana, iau piciorul de pe frana, masina are tendinta sa o ia in josul pantei, se aude scartait din spate.

cred ca scartaitul apare in momentul in care masina tinde sa o ia la vale si este oprita de frana de mana

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cred ca tot la capitolul asta intra si problema mea.

Cand franez imi scartaie (de fapt se aude ca si cum ar freca pe discul de frana ceva).

Se aude doar pe spate. Am facut urmatorul test: mergand incet am tras frana de mana, si se aude exact acelasi zgomot. Meseriasul a zis ca sunt placutele pe spate care ar fi "duse". Lucru ciudat pt ca cele pe fata sunt noi noute (masina e second din Germania si m-ar fi mirat placute noi pe fata si uzate pe spate).

Am comandat placutele, am facut rezervare la service, si cand mi-a demontat roata surprizaaaa: Placutele aproape noi!!!

Unul dintre baieti mi-a spus ca ar putea sa fie insertiile din placutele de frana, care sunt mai tari si produc acest zgomot.

Voi ce credeti???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Important! Masina mea are 72.000 km si inca nu am schimbat placutele de frana. La ultima revizie (70.000) mecanicul a spus ca arata bine si mai tin, DAR trebuie schimbate si discurile. Intr-adevar discurile sunt vizibil mancate iar placutele mai au 1 cm de 'carne' pe ele. Placute noi+ discuri terminate nu este o idee buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 88500 si rulez cu placutele originale (cu discuri cu tot) ;)

Foarte interesant este ca discurile pe fata arata mai bine decat cele de pe spate. M-as fi asteptat sa fie invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

88500 :vaidecapulmeu:

Fabia mea la 74000 primise al 3-lea set de placute. Discurile erau cele originale... dar nici alea nu mai aveau mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Recent era sa intru cu Fabia intr-o dubita pe DN1 in conditii de carosabil ud/ mazga (ningea). Dubita a franat, am franat si eu dar nu se oprea, am tras de volan intr-o parte am mai franat odata si cel cu dubita a luat viteza asa am scapat de tamponare. Rotile nu s-au blocat si nici nu s-a activat ABS-ul. Franele la Fabia imi dau o senzatie de nesiguranta in comparatie cu un Matiz!! pe care-l mai conduc din cand in cand. M-am hotarat sa-mi montez cauciucurile de iarna sa vad daca e vreo diferenta la franare. Cred ca de vina e si pedala de acceleratie fara cablu; dupa ce iau piciorul de pe pedala de acceleratie frana de motor nu intra imediat in actiune, masina continua sa mearga cateva secunde ca si cum as avea piciorul pe acceleratie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tocmai ninge si ai cauciucuri de vara poti sa uiti frinele, chiar si daca intra abs-ul tot nu frinezi, am patit la 30 pe ora sa apas frina si in afara de faptul ca a intrat abs-ul nu s-a intimplat nimic. De aia exista cauciucuri de iarna si tari in care e obligatoriu sa le folosesti iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu avand montate anvelope de iarna, astazi in traficul din Buc am fost obligat (de un destept cu un A6 vechi cu strobo) sa franez zdravan, intr-o intersectie. Viteza de deplasare era extrem de redusa, ~ 20km/h, si s-a cam dus masina.

Din pct meu de vedere, ca si deficienta a masinii, pana acum partea de franare este cel mai slab punct. Si cea mai periculoasa chestiune.

Desi am incercat sa-i gasesc justificari, este cert ca sistemul de franare de la Fabia nu este asa cum ar fi trebuit sa fie. Raspunsul este mai slab si mai lent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu am 88700 intre timp, nu ma plang de frane, sunt inca cele originale. Am avut nevoie de ABS de cateva ori, a intrat, am ocolit/oprit dupa caz, eu sunt "client" multumit de franele la Fabia :) Poate nu apasati destul pe pedala :blink: .. glumesc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scirtiitul pe spate vine de la inertia masinii , incercati sa asezati persoane in spate dupa ce trageti frana de mana si vedeti ca se aude cam acelasi zgomot,e normal , intr-adevar franele la fabie sunt ceva mai slabe zic eu , dar pana acu' m-a scos din belele ce-i drept la limita ,in rest....drum bun

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da, pe uscat franele sunt bune. Insa pe carosabil umed e sanie. La asta se adauga si pneurile Firestone F590, care se pare ca sunt stas la versiunile R13.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am uitat si nu am gasit (poate mi-a scapat). vreau sa stiu care este marimea maxima a discului care poate fi montata pe fata la fabia si daca intr-adevar merita investitia. o sa franeze mult mai bine sau cu putin mai bine. aceste discuri se potrivesc: discuri de frana 312mm prindere 5x100 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!