Jump to content

Schimbare centrala electrica


venasque
 Share

Postare recomandată

Am vorbit deja cu unul :) Acum incep sa am remuscari dupa ce am demontat centrala si anume: in poza atasata

http://s.go.ro/6c785tb4

eu am demontat partea de jos, de unde am si citit codul cu AJ. Partea de sus ce reprezinta? Sau mai bine intreb mai direct: exista diferenta intre centrala electrica si modul comfort?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confortul este sub torpedou. 

Ceea ce nu înțeleg eu - dacă mașina e la un service... Sau te ajuta cineva cu ea, de ce nu e gata de atâta timp? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E la mine din aceiasi zi cand mi-au diagnosticat-o. Daca aveam 2000 lei de cheltuit, luam acele piese noi dar in schimb, ma zbat de vreo 3 saptamani cu alternative SH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie noua. O centrala SH în jurul la 200....300 lei.. Montata și codata. Totul durează maxim o ora. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Am gasit la 150 lei + transport, cu acelasi cod. Acum discutand cu voi aici pe forum incep sa am dubii privind diagnosticarea service-ului, chiar daca e unul destul de cunoscut. Cred ca o sa mai cer o parere colegului care s-a oferit sa ma ajute mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CEntrala electrica nu are cum sa se arda pe partea de dezaburire luneta, deoarece aceasta comanda dezaburirea prin releu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, nu am găsit pana acum. Am reparat cu drivere stricate pe partea de lumini, semnale, faruri, TJA uri busite de la xenon China, etc... Dar, altceva, nu prea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat dilema. Trebuie doar panoul de sigurante schimbat. Multumesc @Al Bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am centrala asta electrica  pe masina, as vrea sa pun una pe 30 byti actuala e slaba, nu imi merge coming home, si vreau si cornering pe proiectoare, imi spuneti una compatibila va rog! 

Si daca vreau sa imi apara pe navigatie cand umblu la climatronic ce ar mai trebui? 

Mersi. 

IMG_20190920_191036.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Centrala mai nou, după 2008 este ok,tot cu 30 bytes. 

Pt afișare pe unitate... Bănuiesc ca ai o unitate 310,315 sau 510... Panou climatronic model nou... Golf 6, Passat cc, b7... + Can gateway model nou.+modificare fire panou climatronic și trim modificat 

Oricum, găsești toate info necesare, trebuie doar sa cauți un pic... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, te rog o lista cu codurile pt CECM! Sa stiu ce caut la dezmembrări. Ms frumos. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Canul l-am schimbat cu asta! Mai trb climatronic de g6 si rama! Nu? 

IMG_20190920_212111.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, clima, rama modificata.. Și modifici cablajul în mufa climatronic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Vă salut, trebuie să schimb centrala electrică deoarece nu îmi mai merg pozițiile față decât dacă activez să am lumini de zi pe proiectoare (atunci se aprind doar pozițiile față în locul proiectoarelor, bănuiesc din vina unor leduri chinezești ce le-am avut montate pe poziții). Centrala mea are codul 3C8 937 049 F. Dacă pun aceeași centrală cu același cod și copiez codările ce le am acum pe mașină trebuie sa mai fac și altceva sau ce alt cod ași putea monta să nu am probleme? Vă mulțumesc în avans pentru răspunsuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Copiezi codarea 

Coduri....sunt multe. Trebuie cu 3c8...si ce opțiuni mai ai tu - daca ai xenon, proiectoare,  etc....aia trebuie sa aibe si masina donatoare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O să încerc să găsesc unul cu același cod să îmi fie mai simplu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, clau4you said:

Vă salut, trebuie să schimb centrala electrică deoarece nu îmi mai merg pozițiile față decât dacă activez să am lumini de zi pe proiectoare (atunci se aprind doar pozițiile față în locul proiectoarelor, bănuiesc din vina unor leduri chinezești ce le-am avut montate pe poziții). Centrala mea are codul 3C8 937 049 F. Dacă pun aceeași centrală cu același cod și copiez codările ce le am acum pe mașină trebuie sa mai fac și altceva sau ce alt cod ași putea monta să nu am probleme? Vă mulțumesc în avans pentru răspunsuri. 

DE ce schimbi centrala atata timp cat pozitiile se aprind la o alta codare? LA tine cred ca e codat gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Când pun pozițiile se aprind scurt și se sting (doar cele de pe față, celelalte funcționează normal), m-am uitat la codări de mai multe ori, le-am căutat pe fiecare in parte, nu prea ar fi ce să fie greșit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate incerca remediere 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, F l o r i n said:

Se poate incerca remediere 

Cum? La reprezentanță? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA cineva care stie ce are de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, clau4you said:

Cum? La reprezentanță? 

Pot incerca un update de firmware si eventual o codare online. 

Asta daca nu ai colegi de forum pe langa tine, care se pricep 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, F l o r i n said:

Pot incerca un update de firmware si eventual o codare online. 

Asta daca nu ai colegi de forum pe langa tine, care se pricep 

Din păcate eu sunt din Gorj, nu prea știu pe nimeni pe aici care să cunoască atât de bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/6/2023 at 4:37 PM, F l o r i n said:

Pot incerca un update de firmware si eventual o codare online. 

Asta daca nu ai colegi de forum pe langa tine, care se pricep 

Am vorbit la reprezentanță și mi s-a zis că o să o aducă la setările de fabrică după seria de șasiu dar nu îmi oferă siguranța că asta va și fi rezolvarea... Se merită să incerc, dat fiind faptul că mă costă 600 lei? 

Modificat de clau4you
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scump, dar astea sunt preturile. La banii astia montezi si codezi o centrala sh. Tu alegi pt ce solutie optezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!