Jump to content

Fabia 3 - discuții generale


BLiTZ
 Share

Postare recomandată

39 minute în urmă, amdo a scris:

Plecare Din Tineretului, Unirii 9,2 litri%, Unuversitate 8,6%, Romana 8%, Piat Charles de Gaule 8,4%, Baneasa 8,2%, in conditii bune de drum, circulatie lejera ca de sambata orele 11 - 11.30 AM. Concluziile in ceea ce priveste consumul urban de la producator il trege fiecare cum vrea. Pana la Cheia consumul a fost de 5,60 % in conditile folosirii aproape continuu a tempomatului, deci nu vorbim de stil de condus. l intoarcele in bucuresti, drum la vale, consumul la intrarea in Bucuresti a fost de 5.00%. Se apropie oarceum de 4,4%.

Scaunul soferului nu cuoaste reglaj lombar.

Inchiderea centralizata se realizeaza la manivela - un buton de pe plansa e bord. Inchiderea centralizata blocheaza doar intrarea in exterior. Copilul de pe bancheta din spate isi poate lua vant afara la 130Km/h fara probleme. Aici este un mare ! pentru grupul VAG.

Ohlinzile din parasolar nu au lumini. Probabil era o investitie prea mare pentru grupul VAG, dar de obicei avem o lumanare de la biserica si ne decurcam.

Balamalele usilor nu sunt capsulate ca la altei producatori, asa ca i n timp necesita vaselina cu betisorul in parcare.

Nu incerc sa te contrazic doar sa aduc unele completari.

Pe tempomat consumul este intotdeauna mai mare.

Reglajul lombar este dotare optionala si la octavia (cel putin la octavia 2 sigur era)

Se poate activa in service inchiderea automata a usilor la 15km/h. In plus pentru usile din spate exista functia "child lock" care blocheaza deschiderea usilor din interior, cauta sub yala usii o rotita neagra si roteste-o cu o srubelnita sau cu cheia masinii.

Din toata gama skoda  cred ca doar Superb si cred ca Octavia L&K avea / are lumini la parasolar. Daca sunt asa de importante pentru tine poti face usor si relativ ieftin retrofit.

Ce intelegi prin balamale necapsulate?

Nu cred ca ceilalti producatori ofera mai mult in aceeasi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se merge cu tempomatul in prima mie de km cat se face rodajul. Cititi cartea masinii!

Modificat de edi10000
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte funny reviewul sunt curios ce masina are acceleratie din podea in clasa de la Fabia ... plus ca sa te plangi de insonorizare la VAG inseamna sa fi venit de pe cel putin BMW sau Mercedes, ca alti producatori eu nu cred ca au insonorizare mai buna ...

Intr-adevar Skoda e insonorizata un pic mai slab decat VW dar vrem sa stim si noi masina aia care e mai buna decat Fabia si nu e sh ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, loghy said:

Se poate activa in service inchiderea automata a usilor la 15km/h. In plus pentru usile din spate exista functia "child lock" care blocheaza deschiderea usilor din interior, cauta sub yala usii o rotita neagra si roteste-o cu o srubelnita sau cu cheia masinii.

   Daca ai Infotainment Swing MIB2, poti sa setezi singur incuierea usilor la plecare, nu trebuie mers la la service. Se apasa tasta CAR, apoi pe icon-rotite dintate, sectiunea Deschidere si Inchidere, apoi se bifeaza Incuiere Automata -activare la demarare.

   Cat despre masina mai buna decat Fabia si nu este second hand, eu as zice Rapid sau Toledo. Este cam la fel dar mai ieftina. Daca este prea mare, ai versiunea mai scurta cu 20cm, Rapid Spaceback.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma simt obligat sa revin cu rectificari. Tineretului - Berceni - consum 6,8%, mi se pare un consum perfect.

Multumesc Edi10000, am sa tin cont, nu stiam. De altfel cei de la Avia mi-au spus ca nu se face rodaj, ca pot merge oricum cu ea. :(

Referitor la MIB2, intr-adevar se poate ca la VW sa se inchida automat, sa se deschida doar usa soferului si la dublu click pe telecomanda se deschid toate usile ... e OK.

bbogdanmircea, nu, mi-as fi dorit eu un BMW :) Nu, am inca un Renault Scenic la care nu se aude deloc motorul, discurile de frana si clipocitul benzinei in rezervor ca la VW Cross Touran. Foarte silentioase sunt si Mazda si Honda, la Honda mai ales usile se inchid cu un zgomot infundat ca la Mercedes-Audi-BMW. Totusi as mai adauga ceva. Cu sigurnata nemtii pot izola mai bine, dar probabil auzul torsului motorului este mai placut decat linistea, iar mie chiar imi place cum torc motoarele TSI.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/2/2016 at 0:20 PM, amdo said:

Copilul de pe bancheta din spate isi poate lua vant afara la 130Km/h fara probleme. Aici este un mare ! pentru grupul VAG.

Se poate bloca usa copilului cu cheia. Oricum iti recomand sa il legi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

I-a zis asta si LOGHY cu 5 posturi mai sus. Ce sa faci...Unii nu au auzit de sistemul "securitate copii" desi scrie in cartea masinii si era prezent si la Dacia 1300 din 1972. (posibilitatea deschiderii usilor spate doar din exterior).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am si eu o nelamurire legata de intrarea USB - am incercat mai multe stick uri cu muzica (format mp3) si cand il conectez la masina zice "no playable files".

Am avut un stick imprumutat de la cineva si a mers.

Sunt ceva treburi legate de compatibilitate? de ex stick ul nu trebuie sa fie mai mare de x GB sau trebuie sa fie USB 2.0 sau sa fie formatat intr un fel ? 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 GB, FAT 32 si mp3 merg perfect pe Bolero. Stick-ul cred ca e USB 2.0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • kthor changed the title to Fabia 3 - discuții generale
  • 2 weeks later...

Salutare colegi, 

Dupa 2 luni si 2000 km ma declar foarte fericit cu noua achizitie. Fabia Smart 1.2 90 cai, cu Bolero, climatronic si scaune sport. Motorul estedestul de flexibil, daca iti dai seama de rapoarte, ai si forta si consum decent.

Consumul meu este destul de mic, in jur de 6.6 - 7 (mixt), deci super ok zic eu. 

Fosta masina a fost un Golf 4, si ce imi lipseste cel mai mult este ca geamurile nu sunt one touch. 

Intrebare, si la voi in mers daca o dati pe liber va arata consum instant de 10 sau mai mult? La fel si in primele 3 viteze, consumul instant nu scade sub 10.

Legat de SmartLink, cel mai bine downloadati apk-ul de la Android Auto pe telefon, si totul o sa mearga perfect (asteptam cu nerabdare Waze pe Android Auto).

 

O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 minutes ago, RazvanRaul said:

Intrebare, si la voi in mers daca o dati pe liber va arata consum instant de 10 sau mai mult? La fel si in primele 3 viteze, consumul instant nu scade sub 10.

La mine este sub 10! :) Bafta cu masina si nu uita sa te bucuri de ea!

IMG_8718.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la consumul instant in timpul mersului, nu consum mediu :) 

SI inca ceva, ce face butonul TP?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Aveti idee daca la Fabia 3 combi care vine din fabrica incaltata cu dim 185/60 R15, este posibil sa ii pun cauciucuri de iarna 185/65 R15?

Sunt curios daca incape in pasajul rotii deoarece rata rotii creste cu (185*65%-185*60%)/2=4.62 mm. La bracaj oare atinge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista vreun motiv concret pentru care se folosesc astfel de "mermeluri" ilegale? :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motive existe ca doar nu vorbim sa ne afla in treaba. Am deja un set de BFG de iarna noi si vreau sa stiu daca le mai tin degeaba in garaj sau le pun la treaba.

Avand in vedere ca masina suporta si 215/40/17 care au diamentrul 51.78 ma gandesc ca nu o sa fie problema cu propunerea mea care ar avea 50.12

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si in cazul asta, in care producatorul zice ca merge si 215/40/17, nu ti-ai raspuns singur la intrebare? 

Pentru ca sunt patit, in cazul unui eveniment nefericit, spun sa tineti cont ca asiguratorul ( prin agentul constatator) va verifica (aproape fara greseala) prima data existenta anvelopelor corespunzatoare asa cum scrie in  Talon/CIV. Dar fiecare face cum considera pe banii lui :) 

@nsm scriu aici ca sa nu mai postez inutil: poti avea o discutie la asigurator iar daca el are dimensiunile rotilor pe care le vrei montante in baza de date ca fiind conforme pentru modelul tau de masina atunci zic a e ok. Dar trebuie verificat/obtinut confirmare scrisa in prealabil.

O zi buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat de asigurator... O sa am in vedere acest aspect. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fabia 3 nu e omologata cu 185/65 R15, deci nu o sa le gasesti in CIV.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers de curand cu un Rapid (1.2, 105 CP) si pot sa spun ca e mai bine antifonata ca Fabia mea, in schimb imi place mai mult cum se simte Fabia la condus (probabil si din obisnuinta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce distanta intre prezoane au jantele pentru noua Fabia 2016?

5 x 100 sau 5 x 112?

Dar gaura centrala, ce dimensiune are?

57.1 sau ...?

 

Un cumnat si-a luat o Fabia 1.2tsi 90cp, momentan pe jantele de tabla r15 si-a pus anvelope de iarna si ar dori la primavara sa-si ia niste jante de aliaj pe care sa puna anvelopele de vara cu care a venit masina.

Se vor achizitiona niste jante sh, dar nu stiu nimic de dimensiunile astea si nu stiu ce sa caut.

Multumesc frumos.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc frumos inca odata.

Acum stiu ce sa caut. :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegi,

Cum ridicati voi stergatoarele? La mine nu le pot ridica din cauza capotei. M-am chinuit sa le tot gasesc o pozitie din maneta dar nimic. 

 

Mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!