Jump to content

Back to the future! Leon-ul meu 1.4


Rave

Postare recomandată

Arata ok leonul asta al tau. Leonul mk1 arata cel putin la fel de bine ca golful (unii zic ca mai bine) insa la 2 au zbarcit-o rau... top 10 masini hidoase. Insa 3-ul arata fain, prea fain chiar in comparatie cu G7-le... :scratch:

Link către comentariu

Da, este o masina reusita ca design dar are cateva minusuri fata de un Golf echivalent. Dar chiar si asa tot e o masina foarte buna. 

Mai las asta aici ca imi place :))

041C3CB6-B6DD-42F9-A3AF-2A844DF55A54.thumb.jpeg.1a7776ba598c03e4927ea67cb4926775.jpeg

Link către comentariu

Frumos WOB-ul,daca mai ajung curand pe la voi prin curte si o vad,ii fac un semn cu cheia,ca prea arata bine vopseaua pe ea :))

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

F87CBB42-1910-4FB1-B1C1-7D0B1156F76F.thumb.jpeg.c42a766bc7929b7b4147d5de5dc37868.jpeg

3 ani, si putin, si 53.000km. Masina inca merge ca in prima zi. Doar perceptia s-a schimbat, din cauza e-Up!-ului :)) 

Ce mi se parea un motor fasnet si silentios, si chiar este, acum mi se pare incet si zgomotos. :)) Daca pana si Catalina a zis “Ce greu pare ca se misca masina asta acum. Cu cat e mai grea decat cealalta(e-Up!-ul)?”, a avut un soc cand a aflat ca sunt la fel de grele. :D Te inveti foarte repede cu binele, anume cutia automata si cuplul instant al e-Up!-ului, deja pare ca trebuie sa muncesti ca sa obtii rezultate de la motorul asta... :D 

Trebuie sa mai iau 2 mufe si apoi sa vad cand ajung sa montez senzorii fata-spate. M-am cam obisnuit cu OPS, deja ma gandeam si la PLA (sau cum se numeste acum) dar nu stiu daca merge. Oricum, acum, ca merg mai mult cu Leon-ul, incepusem sa ma gandesc si sa fac trecerea catre un player care sa stie CarPlay sau AA dar incerc sa fac gandurile astea sa dispara. 

Consumul e decent pentru ce ofera masina atat urban, unde distanta mica si stilul meu de condus isi pun amprenta

DE901999-2880-46F4-8AB5-EA221B5BB293.thumb.jpeg.a6f22c32c9264604822afb372929669c.jpeg

cat si extraurban unde, mai ales daca nu sunt eu la volan, reuseste niste cifre absolut fantastice :)) 

FE92E23F-91DE-4DD8-8DA0-305930DBDE73.thumb.jpeg.8591a268a2cd1dc4093b43223192a7f5.jpeg

Modificat de Rave
Link către comentariu

Ba nu, nu merge!!! :)) 

Oricum si asta fata-spate e prea mult. As schimba-o cu una doar spate ca nu prea ma intereseaza fata si nici nu ma ajuta dar asa am cumparat-o acum vreo 2 ani :)) 

O camera insa... :D 

Link către comentariu

Tot ce e de la Composition Media (Bolero / Media System Plus) in sus vine cu intrare video. Sa vad doar daca merita ca nu stiu cat mai tin masina...

Link către comentariu

Nu te poti abtine nici tu de la retrofituri :D

Cred ca ramai cu Leonul, daca ma intrebi pe mine...

Link către comentariu

Dupa ce azi a ramas in parcare, am curatat si “rosia” asta. A durat ceva mai mult sa se dezghete parbrizul decat la e-Up! :)) 

7F55AAD2-7583-4662-A33B-FE48C5AB1E5A.thumb.jpeg.b58179ad89fbc121adf9be0b7e512970.jpeg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Sa intampinam vremea frumoasa cum trebuie, zic. Un plin de Mol Evo(sau cum ii zice), fata de MaxxMotion-ul cu care e obisnuita, si o curatare buna sunt de ajuns pana apuc sa schimb si rotile. 

3F9B5C77-0DC8-489D-9116-DD53168037AD.thumb.jpeg.70da500158e2336ec306a7b48efbe139.jpeg

Ca nota personala, frumos urca masina asta in ture cu Mol dar parca tot midrange torque-ul OMV-ului e mai util in oras... Desi, dupa ce merg mai mult cu electrica, ma vad urcand in ture mai des si mai sus decat ar trebui ca sa am acelasi feeling la acceleratii :D 

Si tot legat de comparatia cu electrica, ieri m-am surprins in timp ce ma gandeam cum ar fi sa renunt la finala... Daca tot face zgomot, fata de e-Up!, macar sa faca un zgomot frumos. Sper sa-mi treaca repede gandul asta :)) 

Link către comentariu

Renuntarea la toba finala nu o sa schimbe cu nimic  sunetul evacuarii. Ask me how i know :)

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

:)) 

Mai bine ca asa imi trec si mai repede gandurile de diverse retrofit-uri. Nu de alta dar e posibil sa nu ma prinda inca o vara cu masina asta... 

B6DC131C-B534-4FBD-A315-EEF903F1D84C.thumb.jpeg.a435ea95112fac69cade4bea80143e56.jpeg

Link către comentariu

: ) )

Cât de mișelească e vorba asta :) ... Cum bai, nene, să o dai? Da' la ea nu te gândești? Cine'o mai spala, cine'o mai alimentează, cine'o mai conduce ?

Personal aștept cu interes următorul pas. Ca simt că mi se pregătește ceva bun. Mmmm ... yumi-yumi

Link către comentariu

@Rave misto topicul, am reusit sa-l citesc cap-coada. Imi place exteriorul Leonului insa nu prea ma impac cu interiorul, prea multe dreptunghiuri; bine... vorbea ala cu Octavia.

Ca sa nu te mai plangi de consum in oras, cam asa arata la mine prin va-toamna, inainte de stage1 (Miltari - Zagazului)

SBxDjMj.jpg

Cand o mai si lasam la racit, prin vara... 

Ce faci acum? Treci la GTE?

Link către comentariu

Probabil o sa ma indrept catre un cvasi-SUV... Ateca / Karoq / Skodiaq... d-astea. 

Link către comentariu

Aparent e la moda asa ca am facut-o si p-asta...

3fa6ae820100063.jpeg

Ma batea un gand sa cresc 1” dar cum cauciucurile astea mai merg cel putin vara asta, au cam 6mm - 27/14, asa ca o sa astept sa stiu cati ani o sa mai tin masina inainte sa fac astfel de investitii. Apoi m-am dus sa definitivez refresh-ul cu o spalare ca la carte ca jantele erau cam murdare

98fb0e820100203.jpeg

In alta ordine de idei cica mi-am atins limita de atasamente pe forum si nu mai am voie sa urc nimic asa ca trebuie sa postez pozele asa... :( 

 

Link către comentariu

Se pare ca esti prea “atasat” de forumul asta :))

Ce mai jonglezi cu masinile si tu :)

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!