Jump to content

Back to the future! Leon-ul meu 1.4


Rave

Postare recomandată

6 hours ago, Rave said:

Initial mi-a fost dat cost de 350 de lei fara sa demonteze bara si farul si 700 de lei cu demontarea lor. Am primit mesaj ca masina e gata si reparatia costa 600 de lei. Nu stiu daca pot apela la Casco pentru chestia asta si oricum nu merita la asemenea sume...

Poti apela la Casco, dar pt 600 de RON nu merita.

Urata patanie. Bine ca nu a fost un manunchi de cabluri, ar fi costat mult mai mult.

 

 

Link către comentariu

@deenman am intrebat daca au verificat si in rest, mi-au spus ca da. N-am mai cerut hartie, sper sa nu fie nevoie.

@gigelm5m3 au fost 2 cabluri roase putin inainte de mufa farului, au inlocuit cablurile acelea (nu integral) cu tot cu pinii din mufa. Momentan totul e ok!

Singurul minus este ca am cerut verificarea sertarului din stanga volanului, pentru ca se deschidea singur la denivelari, si mi-a fost facturata si reparatia acestuia desi banuiesc ca ar fi trebuit sa fie facuta sub garantie. Nu am observat pe loc si nu mi-am mai batut capul pentru 30-40 de lei...

Link către comentariu

Spalata si pregatita pentru urmatoarele ploi! Si sa speram ca fara surprize... Unii au greierasi in masina, eu am soricei! :)) 

8fc39d887487224.jpeg

Momentan, singura problema pe care o am cu masina este aceasta:

2fe5db887474424.jpeg

Deh, m-am cam obisnuit sa merg gratis! :)) 

Link către comentariu

 Asa scrie in carte sa-i pui benzina de CO99-100? Daca nu, inseamna ca este placerea ta sa platesti in plus.

Link către comentariu

Eu simt ca masina merge mai bine cu benzina de 100 decat de 95. 

Cu OMV MaxxMotion parca are mai mult cuplu mid-range in timp ce cu Mol Evo se tureaza motorul mai repede/usor si trage mai bine sus. Poate o fi doar in mintea mea, nu stiu, dar nu vreau sa fac un “rau” si nici sa ma auto-limitez pentru 50 lei/luna...

Link către comentariu

Semne ale unei masini folosita cum trebuie! ?

f487ad892634094.jpeg

Modificat de Rave
Link către comentariu

neah, au doar amaratele alea de insecte perioada lor de imperechere si nu mai vad nimic in jur ?

Link către comentariu

Uitasem de rezultat...

cc9da6893457424.jpeg

Sper sa reziste mai mult de o saptamana :)) 

Link către comentariu

Tocmai am facut al treilea plin in aproape 3 saptamani... 900 de lei dati doar pe benzina in timp ce cu electrica nu platesc nimic... 

Eh, noi sa fim sanatosi!

83eb99899413024.jpeg

Link către comentariu

@Rave @offtopic ai observat ca s-a umplut orasul de S-Klasse? Din ce am vazut pana acum valetul/soferul e la volan si o pitzi in dreapta :))

@ontopic nu te mai plange, eu am bagat deja 130l intr-o saptamana jumate si inca n-am inceput sa circul. Si am diesel. Si muncesc la birou 9-17 si folosesc pejos + metrou :)))

Legat de insectele de pe parbriz (carabusi de mai la inceput de iulie) am descoperit in selgros un lichid de parbriz ce ma unge pe suflet :)) 

Modificat de zidanne
Link către comentariu
45 minutes ago, zidanne said:

am descoperit in selgros un lichid de parbriz ce ma unge pe suflet 

Sper ca nu doar pe tine ci si gazele de pe parbriz :)) 

Link către comentariu

@Rave nu doar pe cele de pe parbriz ci si pe cele de pe faruri (deh, A1... )

Link către comentariu

in reprezentantele skoda au un lichid la cca 12 lei litrul, concentrat, faci intre 5-10 litri, spala foarte bine. Cumpar si eu vineri, cand merg la ITP.

Modificat de skodamen
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Vand soricel! Scade consumul cu 1 l/100 km. Pret: in functie de ce roade pe la masina :))

1d749b908956454.jpeg

Am mers destul de incet, imi era chiar lene sa alerg, 110 pe pilot automat si aproape constant tot drumul si rezultatul m-a facut sa ma intreb “Cum?”, “De ce?” si mai ales “Cat consuma un ACT daca asta, la viteze mici(sau rare la mine), face d-astea?!”

Din aceeasi lene combinata cu oboseala am mers asa si la intoarcere cu acelasi rezultat...

5e5198908955994.jpeg

Cine mai are nevoie de TDI?! :)) 

Link către comentariu

He he... Cine face drumuri lungi si multe :))

Zilele astea am zis si eu sa o las mai moale cu depasirile si sa merg in coloana...usor, accelerari usoare, etc. Incredibil, am vazut si consumuri in medie de 4,3 si mai putea scadea daca mai aveam de mers si nu intram in oras. Tot asa ... viteze pana in XXX kmph... pe DN 80-90... Inainte nu vedeam asa consum cu jante pe 17.  

Anyway, frumos consumul tau! Singura problema, e cand mergi prin Bucuresti ?

Modificat de loghy
Incalcare limite viteze
Link către comentariu

Pentru mine a fost un soc mai ales ca tocmai m-am intors din Spania unde am facut un drum pana in Andorra cu un Cruze diesel automat care a scos 7 la mers legal pe autostrazi (max 120 km/h)...

Oricum, ala a fost minimul afisat. La dus am ajuns cu 5.3 si la intoarcere am intrat cu 5.4 in Bucuresti si dupa nu m-am mai uitat ca ma enervam. ? 

Pentru un drum pana la Buzau pe E85, destul de aglomerat la intoarcere, ma declar foarte multumit. Parca nu-mi mai vine s-o vand :)) 

Link către comentariu
On 7/2/2018 at 8:42 AM, Emy D said:

Singura problema, e cand mergi prin Bucuresti ?

Nici in Bucuresti nu e chiar rau, cel putin acum cand e mai gol :)) 

de5f79910113094.jpeg

Drum Titan - Otopeni - Tei. La drumuri scurte e normal sa fie mai mare consumul...

Link către comentariu

Daca nu schimbi mașina poți să schimbi orașul.

Link către comentariu

Da, poți încerca în Cta, unde Ateca 1.4tsi are cam 10% la drumuri scurte prin oraș ?

Mai ieftin de 7% în oraș nu este decât electrica... dar stai, știi deja ?

Link către comentariu

@Muale deja exagerezi :)) 

Cred ca nici daca-mi fac un traseu prin Bucuresti la 4 noaptea fara sa prind niciun semafor nu am asa consum... Cred! :D 

Link către comentariu

Eu l-am avut la temperatura decenta (deci fără AC - nici nu mergea atunci), mers fluent pe ruta Colentina - Sălajan în weekend după-amiaza. 

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!