Jump to content

Jante Golf 6


jupanu
 Share

Postare recomandată

Salutare. Scuze că scriu aici.. Dar mă gândesc că poate s-a mai lovit cineva de o problemă asemănătoare la Golf VI. 

Am un leon 1P FL 1.6TDI Ecomotive CAYC - AES(ăsta nu știu ce este dar e relevant puțin mai jos)  și trebuie să îmi iau cât de curând cauciucuri de vară. 

Cu ocazia asta mă gândeam să trec pe jante de 17"(225/45 R17 91U 7J x 17 H2 54 sau ceva cât mai aproape) ,numai că în cartea mașinii nu le am trecute. Pe aici pe forum am găsit un pdf care zice că cele de 17( nu se pot aplica pentru modelul meu (AES și pentru AAW).

A încercat cineva să își pună/omologheze jante de 17 pe golf VI 1.6 TDI Ecomotive? 

Vineri o să ajung la revizie cu mașina și întreb și de asta.. Dar aș vrea să fiu cât de cât informat înainte. 

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut. va rog sa ma ajutati intr-o chestiune. detin un golf 6 1.6 tdi, hatchback. vreau sa imi iau jante pe 17".

as avea o varianta cu specificatiile din poza atasata . ma intereseaza daca mai are cineva j8x17 si daca nu ii atinge in aripa. si ce anvelope as putea pune. in carte am 225/45/17. stiu ca trebuie neaparat sa respect prescriptia, dar mi se par imense.

multumesc!

IMG_0543.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum adica par imense? 225/45 R17 este dimensiune obisnuita pe Golf. Conteaza foarte mult si ET-ul jantei.

Latimea de 8 se potriveste, atat timp cat este ET intre 41-50. Ideal pe la mijloc.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut pot pune jante pe 16 cu et 35 pe golf 6 1.6 tdi?

151804007_2_644x461_jante-racing-sugarray-16-inches-vw-audi-seat-skoda-fotografii_rev003.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce J au ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie ca J nu inseamna latime, ci se refera la conturul jantei.

http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html

Latimea se exprima in inch, e subinteles ca 6.5 sau 7 spre exemplu sunt inch. 

Oricum pt masinile noastre pe toate scrie J, asa ca nu conteaza asa mult, doar sa nu se creada ca latimea se exprima in acel J.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma merg puse jante cu et asa mic fara a avea vreo prblema in viitor ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aia cu J chiar nu o stiam ...mereuu am crezut ca j este latime.....pana la urma ce latime au jantele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare colegii,

 

O nelamurire am si eu pentru al meu Golf 6 1.6tdi, tocmai ce am gasit in set frumos de jante originale de Passat B8, model "Nivelles" pe 17", cu dimensiunea 7Jx17 ET40, nelamurirea mea este daca sunt ceva problem din cauza ca au ET40 iar cele de Golf originale pe 17" au ET50 si pe ele voi monta anvelope 225/45/17 imi puteti spune va rog daca afecteaza in vrun fel ?

Exista vrun risc sa imi atinga roata ?  

In acelasi timp masina are suspensie standard si as vrea sa o pastrez asa, exista vrun risc daca incalt masina cu 225/45/17 cu suspensie standard ?

 

Multumesc frumos!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU atinge la 225/45/17 cu 7 j et 40 ...am aceeasi configuratie pe g6 variant...nu atinge... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am un golf 6 1.6 tdi cu jante 15 stock. Mi-am gasit niste jante pe 17', dar cei de la rar mi-au strambat din nas si mi-au zis ca deabia se poate pune 16 si eu am pretentii de 17. Citisem si eu ca pe 1.6 tdi nu prea ar merge jante de 17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare ! Am un g6 gtd , am o oferta la un jet de jante r17 de Mercedes si as vrea sa stiu daca merg puse, avand et’ul destul de mic.

Au urmatoarea configuratie

8,5 J x17H2  ET 34,5 cu anvelope 225/45

Multumesc de ajutor ! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ceva zile ma bate gandul sa inlocuiesc si eu jantele pe 16 cu ceva mai mare pentru al meu G6!

In vizor sunt niste jante 17 model VW Porto.

Ceva impresii de la utilizatori!?

Modificat de golfcos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai  omologare pentru 17 in carte e ok.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calin.g bineinteles ca sunt trecute in CIV si dimensiunea de 225/45/17!

De aia ma si uitam la dimensiunea asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Am si eu un vw trendline 6  diesel si vreau sa-i pun jenți si cauciucuri de 18. Se poate ?   Si daca da .... din punct de vedere legal este posibil ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt conforme cu modelul de masina, deci nu sunt legale, nici la RAR nu le poti trece cu motorizarea de 1,6, iese din grafic la noxe, plus ca omoara  motorul asta .devine lesinat de tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 5 months later...

Salut, sper sa mai invie threadul ca in vremurile de glorie. Am 205/55/16 Cleveland (6.5J ET50, 5K0 601 025 E) pe G6 2.0TDI 180CP si vreau sa trec pe R17. Urmatoarele intrebari pana acum:
-unii zic ca cica fara suspensii sport e naspa si simti mult diferenta la gropi, sine de tramvai etc. o fi ? n-o fi ?
-pe https://www.wheel-size.com/size/volkswagen/golf/2012/#trim-20tdi-usdm-140 vad ca am 2 variante disponibile din fabrica pt 17 si anume 205/50R17 6.5Jx17 ET50 si 225/45R17 91T7Jx17 ET54. nu stiu care-s diferentele in efect, pricep masurile dar nu imi dau seama cum se simt una sau alta.
- NU vreau sa fie iesita cat mai in afara cum prefera unii, din ce stiu ET stock la R16 la golf este 50-51 deci prefer sa raman la un ET cu offset 0 pe 17 (adica sa fie la linia caroseriei sau cat mai putin iesite). cam care ar fi idealul ?
- 6J ET 48 ar fi cam la fel ca 6.5J ET50 la offset (acelasi R), asa-i ?
- Exemple de jante pe care le-am gasit si imi plac, se potrivesc ? 7J-ET40, 7J-ET49, 7J-ET45

Pana acum stiu ca oamenii sfatuiesc sa ia oem sau bbs, oz sau borbet. stiu bine sau ?


Mersi

Modificat de LonestarX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa le luam pe rand... 

"unii zic ca cica fara suspensii sport e naspa si simti mult diferenta la gropi, sine de tramvai etc. o fi ? n-o fi ?"

Am trecut de la 16 la 18 pe un golf variant cu suspensii normale. Stabilitate imbunatatita, vizual arata excelent, dezavantaj la gropi evident, talonul mai mic, socul mai puternic in jante respectiv in ceea ce resimti tu. Dar cu suspensie sport vei simti si mai tare.

"- 6J ET 48 ar fi cam la fel ca 6.5J ET50 la offset (acelasi R), asa-i ?"

 J este latimea jantei. Pe o janta 6.5J nu poti pune mai mult de 215 latime. Respectiv pe un 6J cum ai zis tu poti pune max 205... Cu cat J este mai mare, cu atat pui anvelopa mai mare. Eu iti recomand sa mergi pe 225/45/R17 , cam asta e default pe un golf si arata bine.

"Pana acum stiu ca oamenii sfatuiesc sa ia oem sau bbs, oz sau borbet. stiu bine sau ?"

Iei ce iti place, eu de exemplu sunt fan si recomand OEM. Daca te tine buzunarul, mergi pe ceva de la BBS de calitate. Daca zici ca vrei sa ramai cat mai stock si nu vrei concavitate sau iesite prea mult, mergi pe OEM dpmdv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 minutes ago, sNaKeyy said:

Sa le luam pe rand... 

"unii zic ca cica fara suspensii sport e naspa si simti mult diferenta la gropi, sine de tramvai etc. o fi ? n-o fi ?"

Am trecut de la 16 la 18 pe un golf variant cu suspensii normale. Stabilitate imbunatatita, vizual arata excelent, dezavantaj la gropi evident, talonul mai mic, socul mai puternic in jante respectiv in ceea ce resimti tu. Dar cu suspensie sport vei simti si mai tare.

"- 6J ET 48 ar fi cam la fel ca 6.5J ET50 la offset (acelasi R), asa-i ?"

 J este latimea jantei. Pe o janta 6.5J nu poti pune mai mult de 215 latime. Respectiv pe un 6J cum ai zis tu poti pune max 205... Cu cat J este mai mare, cu atat pui anvelopa mai mare. Eu iti recomand sa mergi pe 225/45/R17 , cam asta e default pe un golf si arata bine.

"Pana acum stiu ca oamenii sfatuiesc sa ia oem sau bbs, oz sau borbet. stiu bine sau ?"

Iei ce iti place, eu de exemplu sunt fan si recomand OEM. Daca te tine buzunarul, mergi pe ceva de la BBS de calitate. Daca zici ca vrei sa ramai cat mai stock si nu vrei concavitate sau iesite prea mult, mergi pe OEM dpmdv.

Mersi mult de raspuns !
Am gasit asta pe net care zice ca tine, pentru cine mai are nevoie de ajutor. din ce am cautat jante oem pana acum pe golf am observat ca predomina 225/45, prin urmare deduc ca am nevoie minim de J7.5-8. Intrebarea e ce ET e ok pt asta la mine ?
image.thumb.png.1de31431853cbd6db91b38c9c02f7fed.png

Spre ex, am gasit si asta... deci la 8 ar trebui 50, dar la 7.5 ?
image.thumb.png.81ffec46a3472205827fa6b364807513.png

Modificat de LonestarX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fabrica vin 225/45 pe latime de 7, e drept ca ar fi minim. Jantele oem 7x17 au de regula ET54. Altele sunt cu 7.5x17/18 ET51. Un maxim care se poate pune, ce vine in linie cu aripa (ba chiar buza anvelopei sa iasa usor pe fata) este latime 8 cu ET 44.

Nu as lua latime 7 pt anvelope 225 si cu ET mic pt ca arata cam subitiri din spate si cracanat. 

Fara suspensie sport, se vede urat de la 17" in sus.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic cu cat J e mai mare cu atat ET trebuie sa fie mai mic, corect ? am gasit un calculator care zice ca cica cu J8 si ET50 am poke 1.91 si tot cu 1.91cm mai aproape de suspensie. si cu 7.5 si ET50 cica 1.21 in ambele directii
6.5 cu ET48 e poke 2mm ceea ce e aproape perfect. sunt confuz :))

28 minutes ago, The_Ego said:

Fara suspensie sport, se vede urat de la 17" in sus.

inclusiv ? ? 

28 minutes ago, The_Ego said:

Nu as lua latime 7 pt anvelope 225 si cu ET mic pt ca arata cam subitiri din spate si cracanat. 

dar 7, 225 si ET mare gen 49-50 ?


 

Modificat de LonestarX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!