Jump to content

LED vs Xenon headlights


Serban F
 Share

Postare recomandată

Eu zic ca te putem ajuta, buget sa ai disponibil. Nu este un Retrofit ieftin. Găsești faruri led, bcm, tot ce trebuie. Oricum, modificarea te va costa ceva... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Am avut masina pe halogen si xenon iar acum am LED fata spate, si sunt convins ca nu m-as mai intoarce niciodata la halogen sau xenon. Echiparea cu LED este mult peste xenon.

Da, costa in plus optiunea dar merita. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt complementare, nu mai exista optiunea de far cu xenon, sunt masini care vin cu halogen de baza, iar optional exista faruri cu led. Sa nu mai spun ca exista multe modele cu faruri cu led standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Led-ul e de viitor, xenonul dispare usor usor si in curand si halogenul. Toate modele de masini lansate in ultimele luni, fie modele complet noi, fie facelift-uri, vin in standart cu faruri led (ex: mazda 2 facelift, renault megane facelift, golf 8, leon 4, octavia 4), insa fiind variantele de led standart, nu stiu cat de puternice vor fi, in special daca exista faruri mult mai performante ca optiune contracost.  Deci desi suna frumos led standart, trebuie tinut cont ca exista varianta mai mult sau mai putin performante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceva de genul....dar clar xenon ul va disparea. Sisteme mult prea complicate,  pt producatori este mai ieftin sa le faca led

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai dreptate @F l o r i n , mai ales că am văzut multe mașini cu led din fabrica care vin fără spălătoare de faruri și fără autoleveling.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Acesta practica se aplica la VAG și la anumite faruri cu xenon, de putere mai mica. Touareg 7p facelift, Audi A6 C7 facelift... Exista xenon oem fără spalatoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 3/8/2020 at 8:59 PM, BeciAcustic said:

Am avut masina pe halogen si xenon iar acum am LED fata spate, si sunt convins ca nu m-as mai intoarce niciodata la halogen sau xenon. Echiparea cu LED este mult peste xenon.

Da, costa in plus optiunea dar merita. 

xenonul e totusi mai puternic,doar ca multa lume compara led cu becurile xenon de 6 ani vechime de pe masina cu lupele murdare...

Pe Passat B8, chiar se si mentioneaza ca au putere mai mica mai ales in versiunea standard, de aceea nici nu necesita spalator

Pt noi, Xenonul are avantajul ca ne permite sa ne mai schimbam si singuri un bec si costuri rezonabile pt un far, la LED insa, costurile sint astronomice si orice defectiune duce la inlocuirea cu totul...

passatB8led2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu Cred ca pentru orice defectiune e necesara inlocuirea intregului far LED. 
Aici e varianta high de pe passat si schimbarea modulelor e ceva mai complicata.

Varianta basic are teoretic doua parti care se pot strica:  se pot arde ledurile sau regulatorul de curent constant. Probabil in acest caz e mult mai usoara inlocuirea acestora (la fel cu se schimba un bec si un balast pentru xenon).
 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligativitatea de a avea instalatie de spalare a farurilor nu are legatura cu sursa de iluminare, ci doar cu intensitatea fluxului luminos pe faza "scurta".

ECE Regulation 48:

6.2.9.   Other requirements

"Dipped-beam headlamps with a light source or LED module(s) producing the principal dipped beam and having a total objective luminous flux which exceeds 2 000 lumen shall only be installed in conjunction with the installation of headlamp cleaning device(s) according to Regulation No 45 (12)."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, detinator a scris:

doar ca multa lume compara led cu becurile xenon de 6 ani vechime de pe masina cu lupele murdare

In comparatii corecte led-ul iese cel putin la fel de puternic ca xenon-ul. Zic comparatii corecte pt ca trebuie comparat cu varianta echivalenta led. Nu poti sa compari un far led standart fara spalator (deci sub 2000 lumeni) cu xenonul de pe passat, care a fost optiune de minim 1000 euro si clar are peste 2000 lumeni fiindca are spalator (exista si xenon fara spalator care are 25w in loc de 35w) si dupa sa spui ca xenon-ul e mai puternic. 

Pe langa intensitate, trebuie avuta in vedere ca tehnologia led desi e la inceput ofera mai multe posibilitati de iluminare, cum ar fi matrix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am avut mai multe masini cu faruri halogen, am avut masina cu faruri xenon adaptive si acum am masina cu faruri LED adaptive cu asistent faza lunga cu iluminare dinamica. Sunt cele mai bune faruri pe care le-am avut vreodata pe vreo masina. Este incredibila senzatia cand mergi cu ele si noaptea se transforma in zi, sunt luminate in lateral semnele, gardurile, trecatorii, animalele, carutele, indicatoarele rutiere, marcajele. Un alt avantaj major al acestui sistem este ca poti merge cu faza lunga activata fara sa fie nevoie sa o dezactivezi.

O intamplare simpatica legata de asta: am mers anul trecut cu masina la prima deplasare pe timp de noapte la drum lung de la achizitionarea masinii si am pus la lucru asistentul la faza lunga pe autostrada A2 sa-i vad eficienta si cum lucreaza. Am fost foarte multumit de prestatie. La un moment dat vad in spate o masina, a stat o vreme in spatele meu dupa care m-a depasit si a stat in fata mea o alta bucata de drum, raza de lumina s-a impartit ferind masina din fata pentru a nu orbi soferul dar se intindea cu mult inaintea fazei lui scurte. Dupa un timp, masina respectiva care era un GOLF cu faruri xenon s-a indepartat. Mi-am propus sa ma opresc la benzinarie sa alimentez si acolo am vazut ca era deja la pompa Golf-ul pe care il vazusem mai devreme, avea faruri xenon adaptive.

Soferul Golf-ului a recunoscut masina si m-a abordat, mi-a spus ca a admirat si a fost impresionat de lumina produsa de faruri, de felul in care lucreaza si mi-a spus ca dupa ce a depasit masina mea a crezut in prima faza ca farurile lui lumineaza mai bine decat stia el si nu pricepea de ce se intampla asta dupa care si-a dat seama ca lumina era de la masina din spate, de la mine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu conduc un Passat Alltrack facelift 2019, cu faruri led matrix adaptive, deci top, si nu am instalatie de spalare faruri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!