Jump to content

RCD 215


Andrei AXN
 Share

Postare recomandată

Propun sa vorbim aici si de acest player mai nou plin gama VAG.

Am acest player pe un Seat Ibiza MY 2014 si as vrea sa gasesc o varianta pentru a beneficia de conexiune USB.

Se pare ca playerul este RCD 215, se foloseste si pe VW up!, pe Seat Mii, pe Ibiza, etc.

In catalogul de accesorii Seat exista un adaptor USB, insa scrie ca se poate doar cu interfata MDI, ceea ce eu nu am. Sunt deschis si la un player aftermarket sau chiar un DVD/navigatie insa nu gasesc rama adaptoare. De la Ibiza non facelift nu se potriveste intrucat au mutat butonul de avarie sub player (se vede in poza).

Orice parere este binevenita sau daca aveti un link sau ceva...este binevenit.

Incerc sa gasesc specificatiile tehnice, poate mai sunt si altii care vor sa afle despre acest player.

post-6569-14165918350404_thumb.jpg

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumva, nu stiu cum, se poate monta navigatia de pe Up! / Mii / Citigo - care se pare ca vine din fabrica pe Cupra...

Asta are nevoie de 215 ca sa functioneze, dar partea buna e ca ofera si navigatie si blutooth si un slot SD, asa ca ti-ar acoperi cam toate nevoile...

 

 

2013-Seat-Ibiza-Cupra-Facelift-8.jpg

 

ibiza-cupra-40.jpg

 

 

Mai multe info aici:

https://seat.garmin.com/seat/site/productOverview

 

Cred ca se pune si de la Navigon si de la Garmin, gasesc poze si cu unul si cu celalalt.

Stiu ca se pe Up! se poate face retrofit, asa ca terbuie sa mearga si la Ibiza. Vezi in bord daca exista urma de gaura, sau unde s-ar putea  da...

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru info Bogdan!

Am gasit in catalogul de accesorii pentru Ibiza produsul...este interesant insa pretul este de 320 GBP.

Mai studiez...mai caut. Ideal ar fi ceva aftermarket care sa se integreze perfect insa se pare ca nu a aparut nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu te orientrzi catre o interfață MDI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva caut pentru inceput, dar nu gasesc informatii.

 

De unde cumpar, cum se monteaza, se poate monta pe device-ul asta, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit pe pieseauto.ro iarna trecuta la 400 lei.

Daca vrei noua pe cars-equipment.com la 120 eur.

Daca gasesti o modalitate prin care o poti testa te pot ajuta eu cu a mea.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

 

Am gasit cateva variante de MDI, insa la compatibilitate apar doar unitati de genul RCD 315, 310, 510, RNS 510, etc.

 

Sper totusi sa apara o unitate dedicata aftermarket. Pt modelul non facelift este o unitate de la Zenec foarte interesanta. M-ar ajuta mai mult pentru ca am si cateva upgrade-uri de facut la difuzoare si RCD215 nu ofera un sunet prea bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Zenec-ul ala m-am uitat si eu. Nu poti sa-l montezi si sa iei grila cu buton de avarie de la non-facelift? Banuiesc ca gaura din bord e la fel de mare, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da...pot sa fac asa...mi-a trecut deja prin minte insa imi place avaria sus si mi-e mai comoda la utilizare, gen la franarile mai puternice unde trebuie sa il faci atent pe cel din spate.

 

Mai astept, trebuie sa apara ceva aftermarket sau macar rama pentru varianta asta.

 

In plus, mai este si considerentul financiar, Zenec-ul nou este foarte scump. Cu aprox. 3000 RON fac altceva. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai deschid alt topic...aveti idee ce dimensiune au difuzoarele de pe usile spate la ibiza 6J...tind sa cred ca sunt de 16,5 cm, dar nu sunt sigur.

Am tot cautat insa nu gasesc nimic concret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MDI-ul pentru Bocanegra non-facelift are codul 6J0 035 342C, adica asta ca doar stim cum scoate VW aceeasi piesa cu initialele de identificare a modelului schimbate.

Daca se potriveste si pe radio-ul nou nu stiu, poate cauta cineva cu un ETKA sa vada daca se pune codul asta si pe facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!