Jump to content

CUTIE VITEZA O2A PE GOLF 2?


mayde
 Share

Postare recomandată

Salutare.

Stie cineva daca cutie o2a de golf 3 2.0 16v se poate pune pe golf 2?

Ce fel de timonerie foloseste cutia?

Trebuie ambreiaj hidraulic?ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate monta, iei timoneria pe cabluri de pe golf 3 cu tot cu schimbator si cabluri si o montezi la tine pe golf 2, iar daca nu vrei sa adaptezi ambreiaj hidtraulic in pedalier este o piesa care face conversia se gasesc mai greut din cate am inteles pe unele tipuri de passaturi intermediare nu sunt sigur sau poti sa o cumperi si noua dar e scumpa.

post-9832-0-50505200-1415642289_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit si pe ibiza cu abf pe ea si sincer nu stiu daca ii poti zice scumpa la aia noua ca e cam 140 ron iar la cat vei umbla dupa ea prin dezmembrari o sa mananci banii pe combustibil. Ce mi se pare scump e cizma aia de de guma de pe ea (chiar asa ii si zice |boot|) care parca era 60 sau 80 ron. Dar poti traii si fara aia.

Dar cred ca cea mai desteapta investitie ar fi pedalierul de passat intermediar (asa parca am citit) si atunci folosesti hidraulic si ai si o pedala de ambreiaj mult mai comoda.

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de informatii.Au fost de ajutor.Problema timoneriei am  si rezolvat-o.Am gasit o timonerie de mk3.

Ramane problema a cu ambreiajul ......as prefera sa cumpar un pedalier.Stiti mai exact care varianta se potriveste pe mk2 "bolt on"???

(am inteles ca de pe passat b3 si toledo 95-98 se potriveste dar nu stie nimeni sigur)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100% merge cel de passat intermediar! Asa am montat si eu pe un golf 2 cu motor de golf 3(abf) si cutieCDA(02a)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am decis sa merg pe o cutie 2Y pana la urma care nu necesita ambreiaj hidraulic.Ce parere aveti despre aceasta cutie pe g60?

post-50122-0-91944700-1416756198_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa parerea mea e prea scurta pt g60! depinde ce vrei de la masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma intereseaza sa aiba sprint de principiu dar si un top speed decent.Care ar fi rapoartele si top speed pt cutia asta??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Am si eu nevoie de ceva informatii despre cutia pe care o am pentru 16v-ul meu, codul se gaseste in poza atasata. Sa inteleg ca este o cutie de diesel?, ce avantaje / dezavantaje am cu ea montata?..stiu ca erau ceva informatii intr-un topic, dar nu il mai gasesc.

post-45527-0-62950000-1422968387_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4T este o cutie de diesel...f lunga! Pentru 16 v trebuie ceva mai sportiv ! probabil o sa auzi de la multi sa pui 2Y...alegerea e a ta! Oricum 4T e opusul la 2Y. Dar depinde ce vrei tu de la masina. Avantajul la 4t este ca la o viteza constanta mare o sa ai o turatie mai mica si un consum mai mic dar va fi mai puturoasa, mult mai puturoasa fata de 2y . Cu 2Y la 90km/h o sa ai 3000 rpm....deci daca o sa folosesti masina pe distante lungi cred ca e deranjant. cod ACD ar fi ceva mai ok..are treapta a 5 a putin mai lunga(foarte putin, dar mai lunga)

Modificat de lucian262
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,pentru KR cea mai buna cutie e 2y.

4T este extraordinar de lunga, exact cum spune Lucian!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

eu am 4t pe masina cu motor de 1.8 g60 ...  acum depinde la ce vrei sa folosesti masina ... vreau sa spun ca se prezinta foarte bine cutia pe motoru asta ... e o cutie de diezel pt turati mici ... dar tinand cont ca un g60 modificat putin face traba foarte buna la cutia asta ..... sa pleci de pe loc pt liniute e ok ca duce motoru .... la viteze mari la fel iti duce motoru si vei fi super multumit la viteza ce o vei avea ...   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4T intradevar este o cutie cu dedicatie pentru diesel, DAR a fost montata din fabrica si pe GT de 1.8i, k-jetronic, motorul de 66kw (cod motor GX). Iti spun ca eu am avut pe masina motorul asta si cutia respectiva. Nu cred ca vrei sa stii pe cati am "ars" la demaraj....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salutare, am un golf mk2, motor 1.8 benzina, si sunt nevoit sa i pun o alta cutie, a mea fiind taiata( decupata la cod). Am gasit codurile 4T si AUG. Din ce citesc AUG este mai scurta(sportiva)?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GKB    Typ    Art           Bauzeit                1. Gang     2. Gang       3. Gang       4. Gang           5. Gang         Achse verbaut mit

4T       020   5-Gang    08/83 - 10/91     3,455         1,944          1,286             0,909             0,745            3,667 

AUG    020   5-Gang    08/89 - 10/91     3,455         1,944          1,444             1,239             0,894            3,667

2Y       020   5-Gang    02/86 - 10/91     3,455         2,118           1,444             1,129              0,912             3,667

 

Vezi si tu ce intelegi de aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!